wtorek, 29 marca 2011

Tulipany, chryzantema cesarska i najpiękniejszy chruściki Japonii

Kultura i nauka mają wymiar globalny i uniwersalny. Collegium Copernicanum spotkaniami tkwiąc zarówno w nauce jak i kulturze, włącza się do akcji "Tulipany dla Cesarskiej Chryzantemy" - czyli olsztyńskiej inicjatywy pomocy dla Japonii, dotkniętej trzęsieniem ziemi. Mamy przyjaciół w Japonii, zarówno artystów jak i naukowców. Drobnym gestem chcemy pokazać naszą solidarność w nieszczęściu jak i we wspólnych sukcesach (które były wcześniej i będą w przyszłości). Spotkania w kawiarni poświęcone będę przede wszystkim Japonii. O całej akcji jeszcze napiszemy. Na razie tylko zapowiedź dwóch spotkań w Kawiarni Moja:

  • 6 kwietnia (środa), godz. 17.30, p. Zofia Wojciechowska (i Stowarzyszenie Zielone Dzieci) opowie o niezwykłym japońskim kwiecie - cesarskiej chryzantemie.

  • 12 kwietnia (wtorek) godz. 17.00 Stanisław Czachorowski opowie o najpiękniejszym japońskim chruściku - Eubasilissa imperialis (Nakahara, 1915) z rodziny Phryganeidae, natomiast Paula Szarzyńska opowie o ogrodach japońskich.
A w Kawiarni Mojej - jako że znajduje się tam znak dziedzictwa kulinarnego - z całą pewnością w tych dniach będzie można skosztować coś słodkiego rodem (lub inspiracji) z Japonii.
(fot. Z. Wojciechowska)

niedziela, 27 marca 2011

Czy rodzi się właśnie Nauka 2.0 (Science 2.0) ?

Rysunek pochodzi z bardzo ciekawego bloga naukowego, prowadzonego przez Soenke Bartling. Tytuł artykułu (czy o internetowym wpisie na blogu można tak pisać?) brzmi bardzo ciekawie: Four pillars of Science 2.0: How to enable web 2.0 for scientists and overcome the legacy gap. Do tego tekstu, opublikowanego w styczniu 2011 r., dotarłem przez naukową sieć społeczną. Naukowy świat zinstytucjonalizowany w stosunku do reszty spłeczeństwa jest sporo zapóźniowy w wykorzystaniu cywilizacyjnych dobrodziejstw web 2.0. Wytworzyła się duża luka, która być może właśnie jest wypełniana (w Olsztynie też dzieją się rzeczy ciekawe i ważne). W tym kontekście powstające portale społecznościowe (naukowe), blogi i inne interaktywne wynalazki nie są tylko gadżetami i nic nie znaczącymi drobiazgami, ale ważnym elementem rozwoju nauki. W opanowywaniu nowych możliwości web 2.0 oraz ich szybkiej implantacji do praktyki naukowej (znacznie przyspieszającej obieg idei) najpewniej pomocni będą studenci. Bo to oni mogą nas nauczyć i wdrożyć do web 20., tworząc podwaliny pod nowoczesną Science 2.0. Jeszcze raz sprawdzić może się idea uniwersytetu: wspólnoty uczących i nauczanych, wspólnie odkrywających prawdy świata i tworzących innowacyjność. Na razie planujemy ze studentami biotechnologii i geodezji... zagrać w chińczyka na trawniku. Czyli spróbować zdobyć trochę trawnikowej przestrzeni publicznej w kortowskim kampusie na rozmowy, dyskusje, debaty, racząc się herbatą, kawą, grając w szachy, warcaby czy chińczyka. Internet może tylko wspomagać otrwatość i chęć dyskusji, ale nie może jej zastąpić. Pomysł jest w trakcie tworzenia i dyskusji. Mam nadzieję, że niebawem poinformuję o szczegółach. A więc nie tylko w kawiarni, ale i na trawniku. Oczywiście w porze ciepłej i z pachnącą zielenią, w cieniu drzew i z grzejącym słoneczkiem.
Stanisław Czachorowski

czwartek, 24 marca 2011

Radiowe odsłony Collegium Copernicanum

Raz w miesiącu olsztyńska kawiarenka naukowa gości w radiu Planeta fm. Najbliższa radiowa odsłona nieformalnego klubu Collegium Copernicanum już w poniedziałek 28 marca, o godz. 9.30. Audycję jak zwykle poprowadzi red. Marek Jarmołowicz.

ps. kawa w radiu bardzo dobra :)

poniedziałek, 21 marca 2011

Polskie Tulipany dla Cesarskiej Chryzantemy z Japonii

Polskie Tulipany dla Cesarskiej Chryzantemy z Japonii. Pierwsze spotkanie pod patronatem Radio Wnet. Muzycy zespołu Pro Musica Antiqua, polscy floryści, związani z Euroflorist Polska z siedzibą w Poznaniu, międzynarodowy portal Forumkwiatowe.pl oraz mazurskie Stowarzyszenie Zielone Dzieci, które już przez internetowe Radio Wnet zwróciło się z propozycją zorganizowania akcji po...mocy dla Japonii, wszyscy wstrząśnięci tragedią, która wydarzyła się w Japonii, organizują akcję zbiórki funduszy. Wsparło akcję Muzeum Warmii i Mazur udzielając pomocy w organizacji przedsięwzięcia.

Spotkaliśmy się wczoraj na zamku w Olszynie podczas Cavaty. Cavata to spotkania z cymeliami muzealnymi a teraz dołączyła do tego florystyka. Kompozycja z żółtych tulipanów dla złocistej chryzantemy...tak mogę je określić. Gałęzie wierzby mazurskiej nadają lekkości formie tulipanowej. Odmiana Gold Strong zachwyca pokrojem pąków oraz trwałością. Kompozycja osadzona w specjalnym podkładzie florystycznym zabezpiecza przed utratą żywotności. Najczęściej używam w pracy florystycznej materiałów typu pianka firmy Victoria oraz preparatów przedłużającego życie roślin pochodzących z firmy Victus Emak Chrysal. Wspominam o tych firmach bowiem prowadzą je ludzie z nami związani przez charytatywne akcje FLORYŚCI DZIECIOM. Wszystkie kompozycje i aranżacje prezentacji koncertu w ujęciu spotkania florystyki z historią i muzyką przygotowane zostały przez Pracownię Eko-Florystyczną "Magiczne Chwile,"- Kwiaciarnia "Zosia" z Mrągowa.

Dobór kolorów i rodzaj kwiatów jest związany z symboliką przesłania dla Cavat i Akcji Polskie Tulipany dla Cesarskiej Chryzantemy. Chodzi nam o przeniesienie wrażenia przebudzenia polskiej wiosny na wizję florystyczną. Tulipan ma symbolizować początek odradzającego się życia. To nadzieja na spisanie nowej historii dla naszych przyjaciół florystów z kraju Kwitnącej Wiśni i wszystkich mieszkańców Japonii. W muzealnym wnętrzu Zamku Muzeum Warmii i Mazur percepcja muzyki i florystyki nadaje wielkości idei Cavaty- spotkania z cymaliami muzealnymi. Eksplozja myśli i wrażeń... powoduje to skomasowanie przeróżnych emblematów... W życiu każdego Japończyka olbrzymią rolę odgrywa związek między przeszłością a przyszłością. Istnienie Antenatów oznaczających opiekę dobrego Ducha oraz słońce w żółtych kolorach wyraża nadzieję na życie.

Na Cavacie przedstawiono wykład z prezentacją- Małgorzaty Okulicz nt. "Drugie życie, proporczyk wojskowy". Pasje splecione na drodze ludzkich losów ...Florystyka z historią w sieci zdarzeń... Mówiliśmy do zgromadzonej publiczności występując wspólnie z muzykami i historykami Muzeum Warmii i Mazur : ”Ten kraj, nam florystom, jest szczególnie bliski. Prastarą tradycją sztuki IKEBANY inspiruje nasze życie, obdarzając pięknem ponadczasowym. Wdzięczni za czar sztuki układania kwiatów pragniemy wspomóc naród niezwykły, swą historią związany z estetyką ogrodów kwitnącej wiśni i bajkowych drzewek bonsai”. Polskie Tulipany dla Cesarskiej Chryzantemy z Japonii. Muzycy zespołu Pro Musica Antiqua wstrząśnięci tragedią, która wydarzyła się w Japonii, organizują akcję zbiórki funduszy.Wspieramy tę inicjatywę włączając się z zapałem właśnie kwiatami. Jesteśmy duchem z Przyjaciółmi z Japonii. Zespół wspiera wielu zaprzyjaźnionych muzyków... To, co się dzieje na naszych oczach, to niewyobrażalna tragedia- stwierdza Leszek Szarzyński, lider zespołu. My przeżywamy to podwójnie, gdyż na co dzień współpracujemy z pianistką Kaori Okuzumi z Japonii.

Kolejny koncert w ramach „Cavaty na olsztyńskim zamku” poświęcimy pamięci ofiar kataklizmu. Przygotowujemy specjalny program, zwróciłem się także do moich przyjaciół artystów z całej Polski o udział w koncercie — stwierdza L. Szarzyński. Weźmie w nim udział Kaori Okuzumi z Japonii...wspominał też realizowany dziesięciu laty w Elku projekt w trakcie, którego poznał wielu twórcą japońskich. A była w tych dniach ze swoim wykładem dla miasta Ełk prof. Hiroko Miyagi z miasta najbardziej zniszczonego przez obecne trzęsienie ziemi Sendai . Wspominał też wykład sekretarza Ambasady Japonii Yuozo Yoshioka oraz profesora Koh- ichi-Hattori dla nauczycieli szkół muzycznych. Wykład prof. Mikołaja Melanowicza z Wydziału Japonistyki UW Warszawie. Dzielimy się dziś troską przyjaciół z Japonii ...w spotkaniu przed koncertem mówił - prof. Leszek Szarzyński. Na koncercie 20 marca 2011 Zespół planuje zbiórkę funduszy dla ofiar kataklizmu. Jej szczegóły zostały przedstawione podczas niedzielnej „Cavaty”. W akcję włączą się polscy floryści, związani z www.euroflorist.pl Polska z siedzibą w Poznaniu, międzynarodowy portal www.forumkwiatowe.pl oraz mazurskie Stowarzyszenie Zielone Dzieci www.zielonedzieciaki.ffp.pl, które już przez internetowe Radio Wnet www.radiownet.pl zwróciło się z propozycją zorganizowania akcji pomocy dla Japonii.

Zespół Pro Musica Antiqua www.promusica.info.pl oraz polscy floryści chcą zorganizować akcję „Polskie Tulipany dla Cesarskiej Chryzantemy z Japonii”, którą zwieńczy charytatywny koncert

Koncert planowany jest 16 kwietnia 2011 roku o godz. 18.00 w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku.

Na Cavacie 20 marca 2011 zespół wystąpił w składzie: Leszek Szarzyński - flet, Jerzy Szafrański- obój, Roman Kuźniak- fagot.
Tekst i fotografia - Zofia Wojciechowska

piątek, 18 marca 2011

Kawiarnia Literacka

To jedno z nielicznych miejsc w Olsztynie, łączących spotkanie z książką i spotkanie z ludźmi przy kawie lub herbacie. Kawiarnia Literacka mieści się na drugim piętrze w księgarni Książnica Polska, vis-avis ratusza. Wjechać można najstarszą windą w Olsztynie a być może i w Polsce.
Zachecają bardzo umiarkowane ceny napojów i ciastek jak i to, że można spotkać się by pograć w szachy lub domino. Przyjazne miejsce dla ludzi nie "zagonionych".
W kawiarni tej często organizowane są spotkania autorskie, można więc porozmawiać z wieloma "sławami" z dalekiego świata.
Dobre miejsce na spotkania z nauką i naukowcami. Szkoda tylko, że w księgarni tak mało miejsca na książki popularnonaukowe....

wtorek, 15 marca 2011

Kresowa aktywność z Radiem Wnet czyli zapraszają nas do Warszawy

Szanowny Panie Profesorze,

Zapraszamy Pana i Pański ZESPÓŁ w Collegium Copernicanum w dniu 18 marca do Radio Wnet
www.radiownet.pl (zakładka słuchaj) w dniu 18 marca w godzinach 10.00-11.00 będziemy nadawać audycję z Studia Nagraniowego mieszczącego się w Hotelu Europejski w Warszawie (pok. 261) gdzie zapraszamy słuchaczy do udziału w tworzonej przez Radio Wnet audycji w ramach Programu Pomost pt. KresAktiv.

Będzie nam niezmierni miło gdy zechce przyjąć Pan nasze zaproszenie. Będziemy zaszczyceni mogąc spotkać się na antenie naszego radia prze łącza internetowe z przedstawicielem Collegium Coperncanum oraz Jego Sympatykami. Zmierzamy zaprosić w charakterze Gości programu koordynatora obecnie realizowanego programu Instytutu na Rzecz Ekorozwoju z siedzibą w Warszawie, z którym mieliśmy możliwość prowadzić ekologiczną konferencję w Mrągowie. Obecnie InE realizuje nowy niezmiernie ciekawy projekt pt.” Dobry klimat dla powiatów”. Uważam to za cenny pomysł na edukację społeczną oraz bezpośrednie działanie na rzecz rozwoju ekologii przez projekt związany min. z naszym powiatem mrągowskim. Rozmowa na ten temat z przedstawicielem InE tematycznie uzupełni spotkanie poświęcone przyszłości i rozwojowi Mazur. Jesteśmy żywo zainteresowani tym projektem i działalnością Instytutu na rzecz ekorozwoju. Działając w zakresie poszerzenia i budowania nowej jakości przestrzeni publicznej upatrujemy wiele możliwości dla rozwoju Radio Wnet Zielone Dzieciaki, obecnie realizowanych przez nas idei tak bardzo spójnych z misją Collegium Copernicanum oraz InE. W tym miejscu pragnę podziękować Collegium Copernicanum za cenne inspiracje dla naszego dalszego rozwoju.

Państwa udział w programie jest dla nas bardzo ważny. Będziemy wdzięczni za możliwość dalszej wzajemnej współpracy. W tym też duchu składam propozycję tematycznego udziału w mojej audycji. Z wielkim szacunkiem i sympatią odnoszę się do Pańskiej działalności Panie Profesorze. Będę zaszczycona mogąc publicznie powołać się na naszą współpracę.

Stowarzyszenie Zielone Dzieci, które także reprezentuje często w spotkaniach dziennikarskich nawiązuje do Akcji Mazury Cud Natury a przez udział w Światowym Forum Mediów Polonijnych dzięki współpracy z Domem Mediowym „Hektor w Drodze” połączymy się w audycji na zasadzie konferencji Multi medialnej z Dobrzeniem Wielkim i działającym tam w sposób wyróżniający się w Polsce Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz innymi 15 dziennikarzami Polonijnymi.
Od wielu lat zajmuję się problematyką wielokulturowości i historią naszego regionu. Zaprezentujemy w takcie audycji naszą działalnością w ramach Stowarzyszenia Zielone Dzieci działającego dla dobra ekologii i w interesie przyszłych pokoleń. Tematem wiodącym będzie obraz kontaktów Polaków mieszkających poza granicami kraju z Macierzą.

Jako gospodyni programu zaprosiłam dr. Sergiusza Leończyka dziennikarza i działacza polonijnego z Syberii oraz Panią red. Krystynę Zienkiewicz autorkę książki o prof. Andrzeju Stelmachowski , wydawcę jej książki z Wydawnictwa Łośgraf. Być może spotkamy się z Panem Janem Rodzimem z wydawnictwa Aspra i opowiemy o książeczce zawierającej wspomnienia Stanisława Milewskiego o Jego spotkaniu z papieżem JP II a wydanej dzięki moim staraniom i naszego Stowarzyszenia.
Spodziewamy się też przybycia i zabrania głosu w audycji przez Pana Senatora Marka Konopkę. Czekamy na relację z pobytu w trakcie wyborów na Wileńszczyźnie. Audycja jest kontynuacją naszego programu edukacji medialnej młodych Polaków w kraju i na KRESACH oraz dyskusją nad zasadnością wsparcia dla działań internetowej edukacji wielopoziomowej min. ekologicznej oraz mrągowskiego Festiwalu Kultury Kresowej, o którym zamierzamy porozmawiać ze słuchaczami Radio Wnet.

Audycję zrealizujemy w oparciu o muzyczne utwory mrągowskiego FKK oraz zespołu „Sukces”, olsztyńskiego Pro Musica Antiqua, a także zaprezentujemy muzykę udostępnioną przez dr Sergiusza Leończyka i jego zespoły działające na Syberii.
Dnia 18 marca w godzinach 10.00- 11.00 będzie miała miejsce bezpośrednia emisja na falach radia internetowego Radio Wnet, którego dyrektorem jest red. Krzysztof Skowroński.

Z poważaniem
Zofia Wojciechowska
Stowarzyszenie Zielone Dzieci Mrągowo
www.radiownet.pl

niedziela, 13 marca 2011

Jak opowiadać o nauce w krainie jezior?

Jak mówić o nauce, rozumianej jako instutucjonalne i zorganizowane poszukiwanie wiedzy? Najprościej - ciekawie, autentycznie, wiarygodnie. Trzeba więc być samemu autentycznie zaciekawionym, gotowym do stawiania pytań i chętnym do rozmowy z innymi.



Krok po kroku, rozpoznając nowe możliwości techniczne oraz poszerzając kontakty naukowe, nasze kawiarniane spotkania chcemy rozszerzać. Przy wsparciu może uda się nam zorganizować olsztyńskie TED (a w zasadzie TEDx).

TED to skrót od słów „Technology Entertainment and Design”). Są to krótkie konferencje naukowe i popularnonaukowe, organizowane pod hasłem "idee warte rozpowszechniania". Zainicjowane zostały w USA w połowie lat 80. ubiegłego wieku w sąsiedztwie „Doliny Krzemowej”. Na kanale YouTube udostępnionych jest już ponad 700 wykładów, oglądanych przez kilkaset milionów ludzi z całego świata.

W lokalnej i regionalnej skali uniwersytecki Olsztyn też jest w jakimś sensie Krzemową Dolinką. U nas też są idee warte upowszechnienia. To będzie nasz mały projekt zmieniający świat… wokół nas. Jeśli chcesz zmieniać świat na lepsze i interesuje Cię nauka i kultura, to dołącz do nas.


Stanisław Czachorowski

piątek, 11 marca 2011

Antykwariat

Antykwariat to mały pub przy ul. Okopowej, tuż przy amfiteatrze. W skromnym wystroju wnętrza uwagę zwracają książki, rzeczywiście niczym w antykwariacie. Ale ksiązki stanowią tylko element dekoracji.

Miejsce spotkań z doktorantami, studentami i młodymi stażystami z różnych części Polski i Europy. Deski przesiąknięte były nie tylko dymem papierosowym, ale także klimatem niezliczonych dyskusji o chruścikach, owadach, obozach studenckich, wyprawach terenowych, koncepcjach badań i współpracy międzynarodowej.
S.Cz.

środa, 9 marca 2011

Biotechnolodzy w ... kosmosie

Wspólnie ze studentami biotechnologii przygotowujemy cykl kilku spotkań, którego finałem będzie wspólne spotkanie z licealistami. Wszystko pod hasłem "Biotechnolodzy w kosmosie". Tematyka łączy elementy astronomiczne z biotechnologicznymi i poszukiwaniem śladów życia poza Ziemią. Dyskusję rozpoczniemy studenckimi spotkaniami w Baccalarium (środy).
S.Cz.
ps. zdjęcie z ubiegłorocznej Kortowiady... i dyskusji o literaturze science-fiction. Bo studenci w czasie Kortowiady oddają się także intelektualnym rozrywkom :).