wtorek, 24 czerwca 2014

Dżestiwal w Dobrym Miaście


Kochani,
zapraszamy na kolejną edycję DŻEZTIWALU do Stodoły Kultury w DOBRYM MIEŚCIE w dniach 29-30 czerwca (niedziela i poniedziałek). Podczas dwóch dni wystąpią znani artyści m.in. Jacek Fedorowicz, Marek Majewski, Krzysztof Ścierański, Aurelia Luśnia, Piotr Banaszek, Paweł Stankiewicz, Jerzy Filar, Anna Broda, Wojciech Gęsicki, Przyjaciele naszej Basi Kochanej, Old Times, Ewa Cichocka, Tomasz Woźniak, Tomek Miklaszewski.

Imprezie towarzyszyć będzie wystawa dzieł artystów ARESZTU SZTUKI. W wystawie wezmą udział m.innymi : Ewa Niewolska-Ozga, Ewa Plichta-Lubieniecka, Joanna Rostańska, Aleksander Wołos, Adam Cieślak, Joanna Milewicz, Julia Tarnowska, Wiesław Wachowski, Julita Wiench, Wiesław Bieńkuński, Mirosław Bojenko, Iwona Bolińska-Walendzik, Elżbieta Boniecka-Milowicz, Elwira Iwaszczyszyn, Wioletta Jaskólska, Małgorzata Kadelska, Tadeusz Burniewicz, Adam Kurłowicz, Marta Wasilewska-Frągnowska, Renata Zimnicka-Prabucka...

Ponadto będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną "SZEŚĆ LAT DŻEZTIWALU", autorami zdjęć są: Elwira Iwaszczyszyn, Bogdan Skierski, Przemek Wiśniewski. Tradycyjnie, jak co roku herbaciarnia ZEN z Olsztyna będzie częstowała oryginalnymi herbatami świata.

Serdecznie pozdrawiamy
Elwira i Mateusz Iwaszczyszyn

środa, 18 czerwca 2014

Zaproszenie na otwarcie galerii w Jezioranach


Witamy Was bardzo serdecznie !

W załączniku ślemy zaproszenie na otwarcie naszej fundacyjnej galerii w Jezioranach. Wiecej o naszych planach i celach na stronie fundacji ( http://fundacjarevitawarmia.org/). Mamy już pewne skromne osiągnięcia.  Nasza galeria zapewne nie będzie jeszcze w wersji „doskonałej”… Takiej przez nas wymarzonej. Jednak z pomocą dzieci z naszych warsztatów plastycznych, wolontariuszy i przyjaciół, uda nam się, jak sądzimy spowodować, iż „już coś będzie widać” – i mamy nadzieję też „czuć”.

To dla nas ważny dzień – i jakiś tam efekt sporego wysiłku. Mamy nadzieję. iż będziecie mogli świętować w ten dzień z nami.

Pozdrawiając Was ciepło, zapraszamy, czekamy.

 Rafał i Marcelina – „Mikułowscy”



sobota, 14 czerwca 2014

Deklaracja Wiary lekarzy katolickich niezgodna z konstytucją?

Podpisanie Deklaracji Wiary (http://www.deklaracja-wiary.pl/) przez ponad trzy tysiące lekarzy i studentów medycyny oraz symboliczne złożenie tablic zawierających jej tekst na Jasnej Górze wywołało ożywione reakcje, szczególnie wśród zwolenników sterylnej świeckości państwa. Nie brakuje obaw, że może ona prowadzić do dyskryminacji tych pacjentów, którzy nie podzielają przekonań sygnatariuszy Deklaracji, ale także wywołać lawinę podobnych deklaracji nie tylko przedstawicieli innych zawodów, ale także osób wyznających zupełnie odmienne wartości.
(...)

Jednocześnie ‒ i to zapewne stało się zarzewiem sprzeciwu ‒ sformułowano w niej jednoznaczne "nie" dla współdziałania lekarzy w stosowaniu antykoncepcji, przeprowadzaniu aborcji, eutanazji oraz zapłodnienia in vitro.

Deklaracja Wiary ujawniła raz jeszcze ostry konflikt o kształt medycyny, który nieustannie narasta. Dawna naczelna zasada zawodu lekarskiego, zgodnie z którą dobro pacjenta jest dla lekarza najwyższym prawem (Salus aegroti suprema lex esto), bywa zastępowana nową zasadą, zgodnie z którą już nie dobro, ale wola pacjenta (voluntas aegroti) ma stać się najwyższym i zobowiązującym lekarza prawem. W ten sposób koncepcja medycyny jako sztuki leczenia zostaje wypchnięta przez wizję medycyny jako sztuki fachowego spełniania życzeń pacjenta związanych z ciałem i psychiką. Zdrowie i życie nie są już wartościami wiodącymi, które zobowiązują obydwie strony relacji terapeutycznej ‒ zarówno lekarza, jak i pacjenta. Pozostaje jedynie interes pacjenta, który musi być przez lekarza zaspokojony przy użyciu najnowszej wiedzy o funkcjonowaniu ludzkiego ciała. Lekarz, który sprzeciwia się temu, powołując się na fundamentalne wartości oraz swoje sumienie, uważany bywa nie tylko za kogoś, kto narusza godność i prawa pacjenta, ale także za osobę niezdolną do wykonywania swojego zawodu.

W świecie, w którym usiłuje się podnieść aborcję do rangi podstawowego prawa człowieka, zapłodnienie in vitro jest uważane za dobrodziejstwo, a eutanazja staje się wyrazem miłosierdzia, klarowne wyrażenie sprzeciwu sumienia jest niezbędne.

Lekarze podpisujący Deklarację nie robią przy tym nic, co byłoby niezgodne z Kodeksem Etyki Lekarskiej, wiedzą medyczną, czy konstytucją. Nie jest wbrew pozorom deklaracja dotycząca jedynie "katolickich" wartości. Sygnatariusze Deklarują jedynie, że życie i zdrowie pacjenta pozostają dla nich wartościami decydującymi i stąd odmawiają współpracy w praktykach sprzecznych z tymi wartościami.

Najwięcej kontrowersji budzi zawarte w Deklaracji uznanie pierwszeństwa prawa Bożego przed prawem ludzkim. Krytycy biją na alarm, że następstwem takiego założenia będzie konfesyjne zawłaszczenie państwa na wzór państw islamskich, a miejsce prawa stanowionego zajmie coś w rodzaju Kodeks Prawa Kanonicznego. Takie twierdzenie jest bezsensowne. Prymat prawa Bożego nad stanowionym oznacza, że żadne ludzkie prawo nie może sobie rościć statusu quasi boskich zasad, które unieważniałyby osąd sumienia pojedynczego człowieka. Prymat ten dotyczy sytuacji konfliktu, gdy prawodawcy usiłują podnieść do rangi prawa reguły sprzeczne z prawem naturalnym, które każdy człowiek ‒ a wierzący w szczególnie klarowny sposób właśnie dzięki prawu Bożemu ‒ odczytuje w swoim sumieniu. O wadze takiego sprzeciwu wobec praw niegodnych może pouczyć historia. Lekarze nazistowscy, którzy zasiedli na ławie oskarżonych w Norymberdze, byli przekonani o prymacie prawa stanowionego nad sumieniem i prawem Bożym i dlatego sądzili, że usprawiedliwieniem ich zbrodni może być to, że jedynie wykonywali rozkazy wydane przez rządzących.

By właściwie zrozumieć zamiar sygnatariuszy Deklaracji wystarczy spojrzeć na deklarację w świetle ostatniego, szóstego jej punktu: Uważam, że ‒ nie narzucając nikomu swoich poglądów, przekonań – lekarze katoliccy mają prawo oczekiwać i wymagać szacunku dla swoich poglądów i wolności w wykonywaniu czynności zawodowych zgodnie ze swoim sumieniem.

Marian Machinek MSF
(fragment artykułu z Gazety Olsztyńskiej, nr 1137 (18.488), sobota 14 czerwca 2014 r.)

*   *    *    *    *

Zachęcam do uporzadkowanej dykusji w ramach kawiarni naukowej, zarówno tu na blogu, jak i na spotkaniach "w realu". Prawnicy także domagają się prawa do deklracji wiary, czytaj tekstTomasza Krzyżaka (http://www.rp.pl/artykul/17,1117819-Prawnicy--my-tez-chcemy-odwolywac-sie-do-Boga.html)
"Dlatego prawnicy uruchomili akcję zbierania podpisów pod petycją o zmianę ustawodawstwa. W apelu kierowanym do prezydenta Bronisława Komorowskiego, marszałek Sejmu Ewy Kopacz, marszałka Senatu, premiera oraz ministra sprawiedliwości prawnicy piszą, że pozbawienie m.in. adwokatów i radców prawnych możliwości odwołania się do Boga „stanowi ewidentną niespójność systemu prawa i nie jest zgodny z art. 25 Konstytucji, który gwarantuje swobodę wyrażania poglądów religijnych w życiu publicznym". Argumentują, że treść ślubowania prawniczego zawsze miała treść religijną – różniła się jedynie w zależności od wyznania."

St. Cz.

wtorek, 10 czerwca 2014

Kraina tysiąca bocianów


Przesyłam zaproszenie na premierowy pokaz filmu "Kraina 1000 bocianów" w reżyserii Artura i Saturniny Homan. Pokaz filmu odbędzie się 16 czerwca 2014 r. w kinie Awangarda 2 w Olsztynie. Uwaga! Kino nie znajduje się na Starym Mieście. Obecnie adres kina to Plac Jana Pawła II 2/3 (nad Książnicą Polską). Wejście znajduje się od ul. Św. Wojciecha, za Coctail Barem (od podwórka kamienicy). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (sala liczy 60 miejsc) proszę o mejlowe potwierdzenie przyjścia na emenderska@ptop.org.pl

Sebastian Menderski

czwartek, 5 czerwca 2014

Malowanie akwarelą w Marcinkowie


Mamy już potwierdzone wszystkie informacje odnośnie pleneru malarskiego, jaki odbędzie się w naszych ogrodach w lipcu br., wstęp wolny.

Magda Markiewicz

środa, 4 czerwca 2014

Sztuka Kultury i Wydawnictwo QMK


20. czerwca 2014 r. w Hotelu Krasicki w Lidzbarku Warmińskim, na spotkaniu z cyklu "Sztuka Kultury" będzie można poznać autora przewodników Wydawnictwo QMK. Spotkanie odbędzie się o godz. 18.00.

Jak napisać o regionie naznaczonym niemal utraconą pamięcią, wielkimi ludzkimi emocjami, prawie zatraconą tożsamością, jednocześnie zachowując szacunek i inspirację tą przeszłością? Jak stworzyć plan podróży, która zaprowadzi nie tylko na wyznaczoną trasę, ale również zachęci do uczestnictwa wyobraźnię i emocje? Okazuje się, że jest to możliwe. Łagodne, stopniowe zanurzenie w losy piaszczystych wzgórz, bujnych kniei, pomników i głazów, podróż wodnym szlakiem historii i wpisanych w nią śladów ludzkich stóp. To zaproszenie, któremu nie sposób odmówić… (więcej w Gazecie Turystycznej).

I.T.