wtorek, 30 sierpnia 2016

14. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

Już wkrótce 14. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w dniach 21-23 września 2016 r. Już dziś zapraszamy serdecznie na oficjalne otwarcie Festiwalu, 21 września (środa), godzina 10:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej, ul. Oczapowskiego 12B, Olsztyn-Kortowo. Wydarzenie rozpocznie z nami m.in. znany kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc. Nieco później zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu z Panem Krzysztofem oraz przedstawicielami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drodze.

Ponadto, już od godziny 10-tej czekać będzie na Państwa wiele atrakcji, a wśród nich m.in. Centrum Nauki Kopernik z wystawą „Eksperymentuj!”. Zobaczymy tablicę Galtona, szyfry, łamigłówki, najszybszą zjeżdżalnię, wirujące krzesełko, uwięzioną piłkę, stanowisko próżniowe, półkule magdeburskie, kulę plazmową, znikające barwy, trójwymiarową układankę - Ludzkie ciało. Ponadto uczestnicy będą mogli sprawdzić szybkość reakcji, oszukać swój wzrok czy też dowiedzieć się, jak powstaje film.

Mali naukowcy wyruszą na wyprawę w świat mikroskali, przeniosą się w świat zagadek i łamigłówek logicznych oraz wezmą udział w warsztatach kreatywnych razem z Fundacją Uniwersytet Dzieci.

Jeżeli nie trzymaliście jeszcze ognia w dłoni, to musicie wybrać się na efektowne pokazy pod nazwą „Strefa wiedzy PGNiG S.A.”. Zobaczymy ogniste efekty specjalne, obrotowe mini-tornado, sprawdzimy, czy banknoty spalają się w ogniu oraz jak działa ognista różdżka czarodzieja. Jedną z największych atrakcji będzie niesamowity pokaz barwnych płomieni rodem z Hogwartu. Dodatkową atrakcją będzie pokaz destylacji ropy naftowej. A na zakończenie każdy będzie mógł wziąć udział w konkursie.

Czy słyszeliście kiedykolwiek planety? Jeżeli nie, u nas będzie taka okazja. Wystarczy założyć słuchawki i wsłuchać się w brzmienie każdej z nich. Ponadto na ekranach multimedialnych można będzie zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi każdej planety oraz Słońca. Spróbujemy też zdrowego i pysznego pieczywa wprost z Piekarni Tyrolskiej, a zwycięzcom konkursu plastycznego pt. „Jak wydam mój pierwszy milion?”, organizowanego wspólnie z Fundacją Kronenberga przy City Handlowy, rozdamy atrakcyjne nagrody i sfotografujemy laureatów na tle wystawy najciekawszych prac.

Zorganizujemy konkurs pt. „Energia do nauki” pod patronatem Grupy ENERGA. Aby wziąć udział w konkursie i wygrać ciekawe nagrody, wystarczy mieć trochę wiedzy na temat różnych rodzajów i źródeł energii.

Wiele atrakcji czekać będzie również na placu przed Biblioteką Uniwersytecką. Wszyscy chętni będą mogli zagrać w wielką Eko-grę o Ziemię, propozycję Parku Edukacyjnego Interakcje. Będą tam również kolorowe urządzenia naukowe: wielka kołyska Newtona, generator van de Graffa, Elektryczny Labirynt, koło optyczne "Wirujący krater", lewitująca piłka, rower elektrownia oraz pisanie lustrzane.

Wszystkie powyższe atrakcje to dopiero początek trzydniowego Festiwalu. Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej www.dninauki.uwm.edu.pl. Zapisy na poszczególne wydarzenia będą dostępne (po wcześniejszej rejestracji na stronie) od 9 września b.r. od godziny 9:00.

Serdecznie zapraszamy!

Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.