niedziela, 6 marca 2016

„Milczący komedianci” – książka o prof. Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej



Staraniem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie ukazała się książka Tadeusza Prusińskiego „Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej”. Do druku przygotowała ją olsztyńska Pracownia Wydawnicza ElSet. To historia życia, działalności i twórczości prof. Bohdana Głuszczaka, reżysera, aktora i scenarzysty, twórcy największych sukcesów Pantomimy Olsztyńskiej, przedstawiona w konwencji reportersko-biograficznej. To również opowieść o ludziach i powstawaniu najgłośniejszych, najbardziej znanych widowisk tego legendarnego amatorskiego teatru głuchych.

Autor, znany olsztyński dziennikarz i publicysta, nie tylko sięga do wielokulturowych polsko-ukraińsko-rosyjsko-tadżyckich korzeni rodziny Głuszczaka, ale w równie interesujący sposób przedstawia teatr głuchych w teatrze absurdu otaczającej rzeczywistości (losy aktorów, cenzura, brak konta bankowego i inne wprost nieprawdopodobne zdarzenia).

Jak stwierdził prof. Andrzej Staniszewski, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa
i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i jeden z recenzentów tej pracy, wielu dziennikarzy przepytywało w przeszłości Bohdana Głuszczaka, ale żaden z nich nie dokonał takiego wartościowego zapisu biograficznego dotyczącego tego artysty, jak właśnie Tadeusz Prusiński. Zdaniem profesora, ta atrakcyjna biografia, połączona z konsekwentną stylistyką i wartościową polszczyzną, może również stanowić bezcenne źródło informacji dla przyszłych prac naukowych, poświęconych Bohdanowi Głuszczakowi i Pantomimie Olsztyńskiej.

Pantomima Olsztyńska powstała w 1957 roku, dwa lata później pracę z głuchymi aktorami-amatorami rozpoczął Bohdan Głuszczak. Rozstał się z nią na początku lat 90. ubiegłego wieku. Jego następcy zmienili formułę pracy, przyjęli również słyszących. Ostatnie przedstawienie, pożegnalne, dała Pantomima w 2009 roku. A miesiąc temu zmarł prof. Bohdan Głuszczak.

– I takim to sposobem – stwierdza prof. Krystyna Stasiewicz z Instytutu Filologii Polskiej UWM i drugi z recenzentów tej książki – świat ciszy, który był głośny i rozsławiał warmińską prowincję geograficzną, jest pełen ciszy. Przestał istnieć, a książka Prusińskiego jest jego pięknym epitafium.

– Ale papier, wbrew pozorom, jest najtrwalszą formą uwiecznienia wydarzeń – podkreśla prof. Stasiewicz. – Idea Pantomimy Olsztyńskiej może trwać, zwłaszcza że w trzeciej części książki załączone są scenariusze Kaprysów, Apokalipsy i Szopki polskiej. Instruktorzy teatralni otrzymają doskonały materiał do pracy.

W poniedziałek 7 marca br. o godz. 17 w Olsztyńskim Teatrze Lalek, którego dyrektorem był również Bohdan Głuszczak (przez rok), odbędzie się promocja tej książki.

Zapraszamy, wstęp wolny

Wydawca


sobota, 5 marca 2016

Wymierne efekty spotkań w kawiarni naukowej


25 lutego 2016 r. odbyło się
kolejne spotkanie w barczewskiej kawiarni naukowej. Arcyciekawe spotkanie z Prof. Krzysztofem Dariuszem Szatrawskim pt. "Feliks Nowowiejski-twórca oratoriów". Bardzo interesująca opowieść znawcy badacza i propagatora twórczości Feliksa Nowowiejskiego wzbogacona archiwalnymi nagraniami oratorium "Quo Vadis" i "Odnalezienia św. Krzyża" oraz wystawa historycznych dokumentów o "Quo vadis". Pierwsze ze spotkań przedstawiających coraz bliżej wielkiego kompozytora a przede wszystkim jego twórczość i działalność! polecam!



 Podczas ostatniej kawiarni naukowej nasz stały gość pan Jerzy Paczkowski podarował do zbiorów Salonu Muzycznego wyjątkową i drogocenną książkę- pt. "Feliks Nowowiejski- Nowy śpiewnik polski" z 1924 r. Dziękujemy ogromnie Panie Jerzy! Od przyszłej kawiarni naukowej 17 marca będziecie Państwo mogli oficjalnie ten właśnie zbiór podziwiać pięknie wyeksponowany w naszym Salonie!

Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie



czwartek, 3 marca 2016

Szepty Duszy - Janusz Bieńkowski


Szepty Duszy - Janusz Bieńkowski - 10 marca, godz. 18:00 - CKB, Salon Artystyczny, ul. Górna 1a. Debiutancki tomik Zygmunta Janusza Szepty Duszy zawiera kilkadziesiąt wierszy. To liryka, która ma wartość oczyszczającą dla twórcy, szczególnie gdy siada on z gitarą i śpiewa teksty, do których skomponował również muzykę. Jest to poezja męska, silna, choć niepozbawiona wrażliwości. Oprócz spraw życia codziennego i motywów często powtarzających się w literaturze - spełnionych bądź niespełnionych miłości, przyjaźni - pojawiają się także tematy dotyczące rozliczeń z przeszłością, tęsknoty za utraconym czasem.

Bezpłatne zaproszenia do odebrania w sekretariacie CKB w godzinach 9:00 - 17:00.

Milena Brzostek 
Specjalista ds. promocji i organizacji imprez. Centrum Kulturalno - Biblioteczne w Dobrym Mieście ul. Górna 1 a, 11-040 Dobre Miasto.