poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Malowane kamienie i 70.lecie Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnie


Po wielu dniach przygotowań nadszedł „TEN” dzień. Dzień uroczysty, wyjątkowy…. 70.lecie Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnie. Uroczystość odbyła się 23 kwietnia o godzinie 11:00 w Miejskim Domu Kultury. Przybyło wielu gości. Byli przedstawiciele władz, absolwenci szkoły, dyrektorzy pozostałych szkół podstawowych w Szczytnie, uczniowie, nauczyciele,… Były wspomnienia, łzy wzruszenia, podziękowania i fantastyczny program artystyczny w wykonaniu uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości. To była naprawdę wspaniała uroczystość. Całość uświetniła swoim występem Kasia Stashka Hain, która jest absolwentką „dwójki”.

Na koniec uroczystości, kiedy już opadły emocje, każdy z zaproszonych gości otrzymał prezent. Były to malowane kamienie, które tydzień wcześniej malowały dzieci, rodzice i nauczyciele pod okiem profesora Stanisława Czachorowskiego, a później pięknie zapakowane w folię i zawiązane wstążką. Goście byli oczarowani prezentem. Pomysł na prezent okazał się sukcesem. Jedyny w swoim rodzaju. Unikalny. To kamienie na szczęście, bo osoby, które je malowały, włożyły w ich wykonanie mnóstwo serca, ciepła, cierpliwości.

Barbara Łada

zobacz też: O nauczycielkach co kamienie pieściły


sobota, 23 kwietnia 2016

O nauczycielkach co kamienie pieściły


Spotkanie trwa zazwyczaj krótko. Ale na efekty trzeba zapracować, i przed i po. Jest jak góra lodowa - widać tylko mały fragment, reszta gdzieś nam umyka. 16 kwietnia malowaliśmy kamienie w Szczytnie (czytaj więcej na ten temat). Kilka godzin sympatycznego spotkania. Ale wymagało wcześniejszego przygotowania, nazbierania kamieni, zaproszenia, pieczenia ciasta. Po spotkaniu także było wiele pracy. Wymienione w tytule nauczycielki jeszcze przez kilka dni dopieszczały kamienie. Lakierowały, uzupełniały malunki, malowały jeszcze raz te mniej udane.. I dopiero teraz widoczny jest efekt. Wspaniały efekt. Dopieszczone artystycznie kamienie.

Stanisław Czachorowski







poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Ania Broda - płyta z muzyką Warmii i Mazur (Thousand Lakes)


Wspieramy projekt Ani Brody, więcej na stronie Polak Potrafi:  https://polakpotrafi.pl/projekt/ania-broda-plyta


*     *     *
Całe życie słyszałam, że na Warmii i Mazurach nie ma ciekawej muzyki. Nic bardziej mylnego!
Urodziłam się w Olsztynie i wychowałam na warmińskiej wsi – w Jonkowie.
W samym sercu Krainy Tysiąca Jezior. Nadal tu mieszkam i kocham to miejsce. Jako muzyk dużo podróżuję, ale zawsze wracam do przestrzeni z którą od dziecka łączy mnie milion wspomnień. Grając od wielu lat muzykę folkową z różnych regionów Polski zdałam sobie sprawę, że brakuje w niej muzyki warmińskiej i mazurskiej. Pomyślałam – to dziwne, trzeba to natychmiast naprawić!
Zaczęłam szukać i zamiast niemieckich walczyków znalazłam skarby.
Chcę się podzielić i dlatego potrzebuję Waszej POMOCY
(....)
Przez długi czas zbierałam materiały szukając najciekawszych lokalnych zjawisk muzycznych. Wpadłam na trop rzadkich i starodawnych w formie hymnów warmińskich.Zafasynowały mnie melodie, energia tej muzyki, jej szlachetność, dojrzałość, głębia... Są tu też pieśni inspirowane zjawiskami natury, oraz pieśni Morcinkowe, związane z głęboko zakorzenioną tradycją kończenia i odnawiania umów czeladniczych i gospodarskich. Są rytmy łamane, nietypowe frazy i ślady dawnej obrzędowości tych ziem, trop dla odnalezienia funkcji muzyki w kulturze. Są też dzikie i dynamiczne Biwaty, szalone rytmy taneczne oraz obrzędowe.

Kochani ! Proszę wspierajcie i udostępniajcie !!! Pomóżcie wydać płytę z nieznaną muzyką Krainy Tysiąca Jezior. Utwory nagrałam z zespołem w 2014 r. Są energetyczne, tajemnicze i piękne. To nuta z Warmii i Mazur. Tylko dzięki Waszej pomocy może ukazać się ten niezwykły album.

Ania Broda

niedziela, 17 kwietnia 2016

Fest Design'16 design&science

Szanowni Państwo,
zwracam się z uprzejmą prośbą o udostępnienie informacji o festiwalu, dotyczącego związków nauki z projektowaniem graficznym – Fest Design'16 design&science, organizowanego przez ASP w Katowicach. Wśród prelegentów: Karol Wójcicki, Bartosz Borucki, Jacek Mrowczyk, Jakub Chrobok, Anne Odling Smee i David Pao, Mateusz Leszkowicz.

Szczególnie zależy nam, aby dotrzeć do środowisk naukowych i popularyzatorskich. W razie gdyby wyrazili Państwo zainteresowanie prześlę szczegółowe materiały. Więcej na: facebook.pl/festdesign16

z poważaniem
Justyna Baytel

sobota, 9 kwietnia 2016

Wernisaż w Planetarum


8 kwietnia 2016 r. (piątek) o godz. 18.00 w galerii wystawienniczej Olsztyńskiego Planetarium i i Obserwatorium Astronomicznego odbył się wernisaż wystawy .Grupy A*R*T pt. PRACOWNICY UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO - ICH ARTYSTYCZNE WIZJE I DOKONANIA.


Stanisław Czachorowski







środa, 6 kwietnia 2016

Galeria naszych mistrzów - zapowiada się ciekawie

Jesteś ciekawy czy w średniowieczu żony przyprawiały mężom "rogi"? albo co można zyskać sikając w stronę księżyca? Zapraszamy na pierwsze spotkanie w ten czwartek- o "Świecie do góry nogami" opowie Anna Pacanowska.



Autorskie spotkanie z Heleną Piotrowską


Autorskie spotkanie z Heleną Piotrowską - 9 kwietnia, godz. 18:00 - CKB, Salon Artystyczny. Dobre Miasto.

Helena Piotrowska – autorka książek, w tym biografii Wojciecha Muchlado, Hieronima Skurpskiego, Barbary Hulanickiej, Mariana Rapackiego, Janiny Triebling, Kazimierza Kurgana. Ma na swoim koncie dwie monografie obejmujące dzieje ludności, która po wojnie opuściła Mazury „Zakrętasy" oraz o przybyszach do byłych Prus Wschodnich „Czyżby diabeł ostatnią skrzynię otworzył?". Ostatnią książką Heleny Piotrowskiej jest oparta na faktach powieść „Weźcie to dziecko". Bezpłatne zaproszenia do odebrania w sekretariacie CKB, ul. Górna 1a, w godzinach 9:00 - 17:00

wtorek, 5 kwietnia 2016

Zaproszenie na wernisaż grupy A*R*T

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Dyrekcja Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Członkowie Artystycznej Rezerwy Twórczej UWM (A*R*T) serdecznie zapraszają na Wernisaż i wystawę prac Grupy A*R*T pt. PRACOWNICY UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO - ICH ARTYSTYCZNE WIZJE I DOKONANIA.

Honorowy Patronat nad wystawą objął JM Rektor Prof. dr hab. Ryszard Górecki.

Wernisaż odbędzie się 8 kwietnia 2016r. (piątek) o godz. 18.00 w galerii wystawienniczej Olsztyńskiego Planetarium i OA. Wystawa trwać będzie do 15.05.br. Wstęp wolny.

Autorzy prac
  • Malarstwo, ikony, rysunek: Maria Bentkowska, Eryka Białłowicz, Janusz Bieńkowski, Marta Bulik, Danuta Domska, Krystyna Grabka, Antoni Jarczyk, Teresa Kosman, Halina Krasińska, Marian Michałowski, Irena Olszewska, Michał Ostrowski, Jolanta Uradzińska
  • Rzeźba, ceramika: Marzena Dadasiewicz, Antoni Jarczyk, Jowita Solarska, Kamil Solarski, Jolanta Uradzińska
  • Rękodzieło artystyczne: Anna Bednarska, Ewa Bednarska, Eryka Białłowicz, Barbara Chodań, Stanisław Czachorowski, Teresa Dziedzic Krystyna Grabka, Halina Krasińska, Natalia Machałek, Anna Szepelska-Sell, Jadwiga Szeremeta Fotografika: Marzena Baniel, Marek Hasso-Agopsowicz, Bożenna Koper Elżbieta Szafranko, Elżbieta i Feliks Walichnowscy
Grupa A*R*T powstała w roku 2011 z inicjatywy nieprofesjonalnych artystów- pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Do roku 2016 członkowie grupy zorganizowali 9 wystaw w galeriach wystawienniczych Biblioteki Głównej UWM, w klubie Baccalarium oraz w Starej Kotłowni. W naszym gronie są osoby młode ale też o bardzo długim stażu artystycznym. Wielu członków organizuje wystawy na terenie lub poza Olsztynem. W Kortowie – w okresie pięciu lat - prace swoje wystawiało łącznie około 60 członków. W zależności od swoich pasji dzielimy się na podzespoły m.in. A*R*T Ikony, A*R*T Foto doskonaląc umiejętności poprzez kursy oraz specjalistyczne wykłady. Niedawno w obrębie grupy powstał podzespół A*R*T Poetica, gdyż okazało się, że wielu z nas całkiem dobrzeopanowało sztukę poezji. Swój dorobek z wystaw drukujemy w albumach w których umieszczane są notki z opisem co kogo inspirowało w tworzeniu aktualnych dzieł oraz fotki najważniejszych prac.

sobota, 2 kwietnia 2016

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu na UWM

ZAGRAJ W NIEBIESKI! Światowy Dzień Świadomości Autyzmu na UWM

2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Kwiecień Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu
Niebieski to kolor solidarności z osobami z autyzmem. Na znak poparcia i solidarności z osobami autystycznymi wiele państw 2 kwietnia przyłącza się do akcji „Zaświeć się na niebiesko”, oświetlając na błękitno ważne i znane budynki (np. Empire State Building w Nowym Jorku,  CN Tower w Toronto, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Spodek w Katowicach a ostatnio kilka budynków w Olsztynie!).  Ludzie dodają niebieski do swojego dnia (ubierają się na niebiesko, malują paznokcie w tym kolorze, ustawiają błękitne tapety w komórkach).

Zachęcamy i zapraszamy całą społeczność akademicką do wyrażenia swojej solidarności z osobami z autyzmem:
  • dodajcie niebieski kolor do ubrania,
  • zapalcie błękitną lampkę,
  • propagujcie tę akcję w Internecie,
  • porozmawiajcie z innymi o autyzmie,
  • wesprzyjcie organizacje działające na rzecz osób z autyzmem.

W ramach podjętej akcji:
  1. 2 kwietnia do miasteczka akademickiego wyruszą „niebieskie” studentki z Koła Naukowego Wolontariatu oraz ze Studenckiego Koła Pracy Socjalnej by rozmawiać ze społecznością akademicką o autyzmie, rozdając specjalnie przygotowane  informacje oraz niebieskie wstążki dla osób chcących wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem.
  2. Każdy Wydział oraz Bibliotekę Uniwersytecką w miesiącu kwietniu odwiedzą “wędrujące roll-up’y” z faktami i mitami o autyzmie.
  3. 5 kwietnia zapraszamy na Wydział Nauk Społecznych na godzinę 16.45  na projekcję filmu związanego z problematyką autyzmu oraz  dyskusję po projekcji.
  4. 6 kwietnia zapraszamy na Wydział Nauk Społecznych na warsztaty sensoryczne „Poznaj, poczuj, doświadcz” przygotowane przez studentki 3 roku ERONI. Uczestnictwo w warsztatach pozwala zrozumieć jak odbierają świat osoby z autyzmem.
  5. 13 kwietnia zapraszamy na Wydział Teologii na godzinę 10.15 na spotkanie z rodzicami z Samopomocowej Grupy dla Rodziców i Opiekunów Osób z Autyzmem i Zespołem Aspergera pt. „ABC Autyzmu. Rodzicielstwo wyjątkowych dzieci”
  6. 13 kwietnia zapraszamy na Wydział Teologii na godzinę 12.00 na spotkanie z rodzicami z Samopomocowej Grupy dla Rodziców i Opiekunów Osób z Autyzmem i Zespołem Aspergera pt.  „Jak towarzyszyć w rozwoju dziecku z autyzmem i zespołem Aspergera?
  7. 19 kwietnia zapraszamy tym razem do Biblioteki Głównej UWM na warsztaty sensoryczne „Poznaj, poczuj, doświadcz” przygotowane przez studentki 3 roku ERONI. Uczestnictwo w warsztatach pozwala zrozumieć jak odbierają świat osoby z autyzmem.
  8. 19 kwietnia zapraszamy na szkolenie dla pracowników UWM na temat „Wsparcie edukacyjne studentów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu”. Szkolenie organizowane jest przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych.
  9. 20 kwietnia  zapraszamy na Wydział Teologii na godzinę 17.00 na spotkanie z rodzicami z Samopomocowej Grupy dla Rodziców i Opiekunów Osób z Autyzmem i Zespołem Aspergera pt. „Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jak zmienia rodziców ich wyjątkowe dziecko?”    
  10. 29 kwietnia zapraszamy na Wydział Teologii na godzinę 12.00 na spotkanie z rodzicami z Samopomocowej Grupy dla Rodziców i Opiekunów Osób z Autyzmem i Zespołem Aspergera oraz dzieckiem z Zespołem Aspergera pt. „Tajemnica dziecka z autyzmem. Otwarcie na inny sposób odbierania świata”

Zagrajmy w niebieski 2 kwietnia, by świat w kolejne dni stał się bardziej przyjazny dla osób z autyzmem!

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. O tym zaburzeniu mówi się coraz więcej, bo liczba ludzi nim dotkniętych wzrasta. Autyzm został oficjalnie zaliczony przez ONZ do najgroźniejszych problemów zdrowotnych świata – obok AIDS, cukrzycy, chorób wieńcowych i raka. By pomóc osobom dotkniętym tą dysfunkcją, niezbędna jest jak najwcześniejsza diagnoza oraz intensywna terapia. Potrzebna jest również życzliwość, tolerancja i zrozumienie płynące z wiedzy.
 Akcja organizowana przez Koło Naukowe Wolontariatu, Studenckie Koło Pracy Socjalnej „Kreatywni”, Naukowe Koło Pedagogów Specjalnych, Koło Naukowe Inicjatyw  Prorodzinnych, Wydział Nauk Społecznych oraz Wydział Teologii
przy współpracy Biura ds. Osób Niepełnosprawnych