niedziela, 19 lutego 2017

Kim są Obywatele Nauki?

"Jesteśmy ruchem społecznym, który powstał w środowisku pracowników naukowych, reprezentujących różne dyscypliny i ośrodki badawcze. Inspiracją i zachętą dla nas był ruch Obywateli Kultury. Chcemy zainicjować szeroką publiczną dyskusję o przyszłości nauki w Polsce – dyskusję wolną od wpływów ideologii, doraźnej polityki i medialnej sensacji. Dostrzegamy potrzebę zmian i jesteśmy na nie gotowi. Zmiany te nie mają jednak sensu bez merytorycznej debaty nad społeczną rolą nauki i naukowców, czy bez nowego spojrzenia na system edukacji w zmieniającym się świecie. W debacie tej musi uczestniczyć całe środowisko naukowe i wszyscy, dla których ważny jest rozwój cywilizacyjny i społeczny Polski.

Obywatele Nauki pragną stworzyć forum dialogu wewnątrz środowiska naukowego w Polsce, by możliwe stało się wypracowanie wspólnych stanowisk w kluczowych kwestiach dla przyszłości nauki. Sądzimy, że właśnie nieformalny i apolityczny ruch społeczny tworzy najlepsze ramy dla wspólnej analizy sytuacji obecnej oraz zarysowania kierunku zmian na przyszłość. Liczymy, że ruch Obywateli Nauki będzie odpowiedzią na żywotne potrzeby polskiego środowiska naukowego, które zmaga się z wieloma problemami, lecz nie mówi o nich w jednolity i czytelny dla wszystkich ludzi sposób. Chcemy stać się jego głosem. 

Jeśli zależy ci na poprawie kondycji nauki w Polsce, nie bądź bierny. Włącz się w ruch Obywateli Nauki. Nauka w Polsce to nasza wspólna sprawa! Tylko razem będziemy w stanie coś zmienić!"

więcej na stronie: http://obywatelenauki.pl/

sobota, 18 lutego 2017

Nauka do kwadratu – nowy kierunek dla nastolatków

W ramach ogólnopolskiego grantu MNiSW Uniwersytet Młodego Odkrywcy, w partnerstwie z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Fundacja Uniwersytet Dzieci przygotowuje zajęcia indywidualne dla dzieci (Nauka do kwadratu). Nastolatki wciąż mogą zgłosić się do projektu, są jeszcze wolne miejsca.

Nastolatki na studiach? Czemu nie! Uniwersytet Dzieci zaprasza na nowy kierunek. Wbrew stereotypom nastolatki chcą się uczyć. Niekoniecznie w ławce, niekoniecznie w szkole. Dla młodych ludzi najważniejsze jest kształtowanie światopoglądu, rozwijanie własnych pasji, twórcze zetknięcie z innymi. Niezwykle istotne jest to, w jaki sposób wiedza jest im przekazywana. Dlatego zajęcia prowadzone na Uniwersytecie Dzieci cieszą się popularnością, bo nasi wykładowcy robią to w niebanalny sposób, angażując możliwości poznawcze dzieci i młodzieży.

Uniwersytet dzieci opisałabym jako prawdziwą szkołę. Przede wszystkim dlatego, że jest to miejsce, gdzie nikt mi nie powie, że tego, o co pytam, mogę się dowiedzieć dopiero w liceum albo po kilku etapach nauki, albo gdy przeanalizuję konkretny rozdział podręcznika. Tu nie muszę czytać z podręczników, nauczyciele i wykładowcy są tutaj dla mnie, a nie ja dla nich. Jest to zdecydowanie najlepsze miejsce, w którym można zdobywać wiedzę” – mówi Jula, absolwentka Uniwersytetu Dzieci.

Fascynujące zajęcia dla 14-16-latków
Młodzież chce wychodzić poza schematy i poszerzać swoje horyzonty – nie według planu edukacji, ale zgodnie z własnymi potrzebami. W tym wieku poznawanie nauki w nowoczesny i atrakcyjny sposób jest szczególnie ważne i motywujące do dalszego rozwoju.

W Olsztynie trwają zapisy na Naukę do kwadratunowy kierunek dla nastolatków.Na młodzież czekają fascynujące zajęcia w nowoczesnych ośrodkach badawczych. Warsztaty i seminaria pod okiem naukowców pozwolą młodym ludziom odkryć swoje zainteresowania i talenty.

Studenci w Olsztynie będą mogli rozwijać swoje zainteresowania w obrębie Sztuki, Biologii, Architektury krajobrazu, Językoznawstwa, Fizyki w sporcie oraz Programowania. Studenci dowiedzą się więc, jak badania DNA są wykorzystywane w kryminalistyce, będą mogli wyrazić się poprzez sztukę lub stworzą własne strony www.Zajęcia poprowadzą wybitni naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Każde zajęcia będą okazją do zerwania ze stereotypem nudnej i trudnej nauki. Nastolatki odwiedzające laboratoria i pracownie przekonają się, że każdy pomysł może być podstawą do odkrycia czegoś wyjątkowego. Nauka do kwadratu to nie tylko inspiracja do świadomego podążania ścieżką nauki. To po prostu potęgowanie radości poznawania – poznawania tego, czym się interesujemy. W końcu tylko robienie czegoś z pasją i przyjemnością jest gwarancją sukcesu i zadowolenia.

Czym jest wiedza bez praktyki?
Studia na Nauce do kwadratu to obszerna i głęboka wiedza z danej dziedziny. Kluczem do sukcesu jest jednak umiejętność wykorzystania jej w praktyce. Dlatego każdy student wcieli się w rolę prawdziwego naukowca i zrealizuje projekt badawczy zgodnie z nowoczesnymi standardami. Ideą kierunku jest takie prowadzenie zajęć, by przez rozumienie nawet skomplikowanych zagadnień nastolatek pojął istotę danej dziedziny, a nie tylko jej teoretyczne założenia. Wiedza zdobyta w ten sposób pozostaje w pamięci na długo.

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego koszt udziału w zajęciach jest bardzo niski– cały semestr kosztuje tylko 100 zł.

Rekrutacja trwa od 1 do 24 lutego lub do wyczerpania miejsc.

Więcej informacji oraz formularze zapisów: www.uniwersytetdzieci.pl/strony/nastolateknauniwersytecie-olsztyn[link do: http://www.uniwersytetdzieci.pl/strony/nastolateknauniwersytecie-olsztyn?utm_source=article&utm_campaign=gazeta_olsztynska_strona&utm_medium=site]

Magdalena Drozdowicz



środa, 8 lutego 2017

Koncert Karnawałowy: arie operetkowe, musicalowe i filmowe

Klub Pracowników Baccalarium 
Klub Regionalny Kresowiacy 
Stowarzyszenia Absolwentów UWM 
Związek Nauczycielstwa Polskiego – Klub Seniora 
zapraszają 
17.02.2017 r. o godz. 17.00 na 
 Koncert Karnawałowy arie operetkowe,musicalowe i filmowe Ewa Alchimowicz-Wójcik - sopran Lucyna Żołnierek-Frenszkowska - fortepian 

miejsce spotkania Klub Pracowników UWM Baccalarium ul. Prawocheńskiego 4a Kortowo 
 WSTĘP WOLNY

Ewa Alchimowicz-Wójcik – sopran

W 2002 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy na wydziale wokalno-aktorskim w klasie śpiewu solowego prof. Brygidy Skiby. W latach 2000- 2001 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2002 roku otrzymała stypendium Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego.

W 2013 r. uzyskała tytuł  doktora sztuk muzycznych w zakresie wokalistyka w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
           W czasie studiów brała udział w licznych koncertach: kameralnych, symfonicznych, spektaklach operowych (realizacja partii Hrabiny w „Weselu Figara” W. A. Mozarta, partii Paminy w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta) i operetkowych (partia Rozalindy w „Zemście nietoperza” J. Straussa) W 2002 roku wystąpiła w Filharmonii Pomorskiej pod  dyr. Z. Rycherta w partii solowej sopranu wykonując „Requiem” W.A.Mozarta. Od 1999 roku bierze udział w licznych mistrzowskich kursach prowadzonych przez wybitnych śpiewaków m.in. Marię Fołtyn, Ryszarda Karczykowskiego, Helenę Łazarską, Fedorę Barbieri, Jadwigę Rappe, R. Werlińskiego, B. Makala, Jadwigę Rappe czy Bożenę Betley.
                   Po studiach kontynuuje działalność artystyczną, uczestniczy w różnych przedsięwzięciach muzycznych m. in.: w koncertach kameralnych i symfonicznych. Występuje w wielu ośrodkach muzycznych w Polsce i za granicą z recitalami muzyki kameralnej , realizuje dzieła oratoryjno-kantatowe oraz operowe (partia Micaeli w „Carmen” G. Bizeta, partia Hrabiny w „Weselu Figara”  W. A. Mozarta oraz  partia Madame Butterfly  w „Madame Butterfly”  G. Pucciniego).
         Brała udział w  muzycznych festiwalach m.in. w  "Olsztyńskich Koncertach Organowych" , w Festiwalu „O Warmio moja miła" Feliksa Nowowiejskiego w Jonkowie,  w Międzynarodowym  Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Klasztorze OO. Cystersów w Jędrzejowie, w Letnich  Koncertach Muzyki Wokalnej -„Varmia Gaudet et Cantat” w Ramsowie,  w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej  Radom – Orońsko, w Międzynarodowym  Festiwalu  Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie,  w "Świętolipskich  Wieczorach " w Bazylice p.w. Nawiedzenia  NMP w Świętej Lipce,  Koncertach Muzyki Organowej i Kameralnej w Pruszkowie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku oraz  w Międzynarodowym Festiwalu Balkan Folk Fest w Bułgarii .
      Ma w repertuarze wiele pieśni zarówno polskich kompozytorów jak i obcych, liczne arie operowe, operetkowe czy musicalowe, w tym prawykonania .  Posiada w dorobku płyty CD w tym prawykonanie („25 Polskich pieśni ludowych z Warmji” Op.21 nr 8 - F. Nowowiejskiego) oraz nagrania dla TVO, TVP 3 oraz Radia Olsztyn z muzyką klasyczną i rozrywkową. .
      W  2015 roku artystka  nawiązała współpracę z zespołem kameralnym Pro Musica Antiqua pod kierunkiem prof. Leszka Szarzyńskiego, z którym występuje w najbardziej znanych i turystycznie atrakcyjnych miejscowościach Warmii i Mazur.  W 2016 roku otrzymała za działalność kulturalną Nagrodę Prezydenta im. Feliksa Nowowiejskiego w dziedzinie sztuk muzycznych oraz  honorową odznakę od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
         Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. Ponadto, Ewa Alchimowicz – Wójcik pracuje jako pedagog śpiewu i emisji głosu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie i w Policealnym Studium Aktorskim im. A. Sewruka w Olsztynie.


Lucyna Żołnierek – Frenszkowska
         Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyła Wydział Wychowania Muzycznego i Wydział Instrumentalny w klasie fortepianu oraz Podyplomowe Studia w Zakresie Kameralistyki. Pracowała jako wykładowca na  Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i  w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie.
      Współpracuje z Filharmonią Warmińsko-Mazurską. Bierze udział w koncertach kameralnych. Do najważniejszych osiągnięć zalicza prawykonanie mazurków op. 20 Feliksa Nowowiejskiego oraz współpracę z Paulosem Raptisem,
Wspólnie z solistką Ewą Alchimowicz-Wójcik nagrała płyty  CD z wcześniej wymienionymi cyklami pieśni Feliksa Nowowiejskiego.

 Jest współinicjatorem powstania Letnich Koncertów Muzyki Wokalnej „Varmia Gaudet et Cantat” w Ramsowie i organizatorem cyklicznych spotkań z muzyką wokalną w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Za działalność kulturalną otrzymała w roku 2010 Nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna. Od roku 2012 współpracuje z zespołem kameralnym „Pro Musica Antiqua”.





Bajkowe przestrzenie - Wystawa malarstwa olejnego Magdaleny Lewkowicz

Bajkowe przestrzenie - Wystawa malarstwa olejnego Magdaleny Lewkowicz - 11 lutego, godz. 18:00 - Skansen Miejski, ul. J. Sowińskiego 


Obrazy Magdaleny Lewkowicz ilustrują nie tylko zakres zainteresowań autorki czy cechy warsztatu, ale przede wszystkim odkrywają osobowość malarki. Oto obserwujemy rzeczywistość postrzeganą przez optymistkę zaciekawioną światem. Przekonuje nas o tym paleta barw, bogactwo kolorystyczne i zmienność perspektyw oglądu. Każdy widz w obrazach malowanych przez autorkę może dostrzec coś innego : smutek, nostalgię, złość, radość, troskę. Niektóre przerażają, inne wychodzą poza ramy przyjętych proporcji, kolejne cieszą oko barwami.

Nauczycielka historii wos-u w Zespole Szkół nr 2 im. Władysława Jagiełły w Mrągowie. Autorka i koordynatorka projektów edukacyjnych dla młodzieży o tematyce holocaustu i wielokulturowości min. gry miejskiej „Dom Rabina” dla mieszkańców miasta, projektu „Dzieciństwo” dla Shoah Foundation oraz „Mrągowo wczoraj i dziś”. Czynnie działa na rzecz dzieci nie-pełnosprawnych oraz w Stowarzyszeniu Kociarze Mrągowo. Obecnie pełni funkcję Wice-starosty Powiatu Mrągowskiego.

Wystawa otwarta do 5 marca 2017 Bezpłatne zaproszenia do odebrania w sekretariacie CKB, ul. Górna 1a, w godzinach 9:00 - 17:00.

Milena Brzostek
Specjalista ds. promocji i organizacji imprez.
Centrum Kulturalno - Biblioteczne w Dobrym Mieście ul. Górna 1 a,
11-040 Dobre Miasto
 tel. 89 616-15 -91 www.ckbdobremiasto.pl

sobota, 4 lutego 2017

Nauka do kwadratu (Uniwersytet Dzieci)

Fundacja Uniwersytet Dzieci otrzymała dofinansowanie od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu “Uniwersytet Młodego Odkrywcy”. Dzięki temu już w drugim semestrze startuje pilotażowo kierunek dla młodzieży w wieku 14-16 lat - Nauka do kwadratu. 

Zajęcia odpowiadają na zainteresowania nastolatków, ale też na potrzeby i wymagania współczesnego świata. Każda ze specjalizacji będzie inspiracją do krytycznego myślenia, twórczego rozwiązywania problemów oraz pracy zespołowej. Studia na tym kierunku są szansą na rozwijanie pasji i pomocą w trudnym wyborze kierunku dalszej nauki. Mamy nadzieję, że nowoczesne podejście do nauki, odkrywanie jej tajemnic w atrakcyjny i angażujący sposób zachęci młodzież do znalezienia drogi rozwoju.

Nauka do kwadratu wiąże się z założeniami ministerialnego programu - Fundacja otrzymała ponad 92 tys. zł na jego realizację. Dzięki temu nowy kierunek zostanie uruchomiony aż w 3 miastach: Warszawie, Wrocławiu i Olsztynie. Do wyboru będą specjalizacje m.in. takie jak Biologia, Sztuka, Architektura krajobrazu, Programowanie czy Informacja genetyczna. Zajęcia poprowadzą wybitni naukowcy i specjaliści z uczelni wyższych. 

Więcej informacji o nowym kierunku znajdą Państwo na: http://www.uniwersytetdzieci.pl/kierunki/nauka-do-kwadratu

Serdecznie zapraszamy na studia! Więcej informacji o programie “Uniwersytet Młodego Odkrywcy” http://www.nauka.gov.pl/projekty-i-inicjatywy/uniwersytet-mlodego-odkrywcy.html

Dominika Niedźwiecka 
Koordynator