czwartek, 31 sierpnia 2017

Odeszła członkini Grupy A*R*T Jola Uradzińska

Z ogromnym smutkiem i niedowierzaniem otrzymaliśmy wiadomość o odejściu Joli 20 sierpnia br. Miała tylko 67 lat. Urodziła się jako artystyczna dusza, gdyż sama tak siebie pamiętała, mówiąc, że interesowała się sztuką „od zawsze”. Już w dzieciństwie rysowała, malowała oraz wykonywała różne formy plastyczne. Gdy rozpoczęła pracę na uczelni szybko związała się z klubem plastyka założonego przez ikonę artystów kortowskich doc. Aleksandra Wołosa. Aleksander współtworzył  w późniejszych latach również naszą grupę, która przyjęła nazwę Artystyczna Rezerwa Twórcza

Jola była członkinią tej grupy od początku jej istnienia czyli  od 2011 roku. Była artystką twórczą i poszukującą nowych wyzwań. Oprócz malarstwa podejmowała się trudnych technik takich jak  ceramika a później-równolegle z ceramiką- pisania ikon oraz batiku. Ceramiką i batikiem tworzyła jako jedyna w grupie  są to bowiem trudne formy działań artystycznych. Czasem Jej zazdrościliśmy zdolności łatwego podejmowania nowych i trudnych kierunków artystycznych.

Jolę będziemy pamiętać jako bardzo przyjazną, bardzo uczynną a przy tym niezwykle miłą  koleżankę i przyjaciółkę. Tak pamiętają Ją wszyscy, którzy licznie uczestniczyli w uroczystości pogrzebowej. Pamiętają jak zawsze była pomocną i rzetelną pełniąc przez wiele lat funkcję  kierowniczki działu socjalnego ART oraz UWM. Wykonywała swoją pracę zawsze z życzliwym uśmiechem. Taką właśnie Jolę  zapamiętamy! Odeszłaś, ale mimo to będziesz Jolu z nami.


Przyjaciele z  Grupy A*R*T

wtorek, 22 sierpnia 2017

Odeszła od nas Jola Uradzińska

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że odeszła od nas Jola Uradzińska. Była w naszej grupie Artystycznej Rezerwy Twórczej od jej powstania w 2011 roku. Zadziwiała nas pięknymi dziełami ceramicznymi oraz obrazami. Pogodna, pełna siły twórczej czerpiąc z pracy wiele radości i satysfakcji. Będzie nam Jej brakowało jako osoby zawsze miłej i uczynnej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek o godz.9 45 w kaplicy przy szpitalu miejskim oraz o godz.10 30 w kościele w Kortowie.

Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu w Dywitach.

Za zarząd Grupy A*R*T
Antoni Jarczyk

sobota, 19 sierpnia 2017

Seminarium z Stephenem Downesem – współtwórcą konektywizmu

Zbliża się jedno z najważniejszych wydarzeń edukacyjnych w Centrum Nauki Kopernik czyli sierpniowa konferencja „Pokazać Przekazać”. Każdego roku skupiamy się na jednym temacie, który uważamy że ma znaczący wpływ na świat edukacji. W tym roku, rzucamy się na głęboką wodę – tematem konferencji będzie młody nurt konektywizmu w edukacji. Nurt, którego znaczenie objawia się w pełni właśnie teraz - w dobie e-learningu, demokratyzacji wiedzy i masowych ruchów społecznych opartych na mediach społecznościowych.

Z tej okazji bardzo serdecznie zapraszam na wyjątkowe seminarium z Stephenem Downesem – gościem głównym tegorocznej konferencji, współtwórcą konektywizmu, filozofem i badaczem procesów uczenia się.

Na seminarium zapraszamy szczególnie osoby, które interesują się nadchodzącymi zmianami w świecie edukacji i popularyzacji nauki zachodzącymi pod wpływem nowych technologii i form komunikacji.

Seminarium odbędzie 28.08. ( poniedziałek), w Planetarium „Niebo Kopernika” Centrum Nauki Kopernik w godz.16.00-18.00. 

Monika Jędrzejewska

Stephen Downes urodzony w Montrealu z wykształcenia filozof, badacz procesów uczenia, współtwórca nowej idei - konektywizmu. Wraz ze swym rodakiem, Georgem Siemensem, spróbował określić na nowo paradygmat edukacji dla XXI wieku. To właśnie spółka autorów, Siemens i Downes, zaproponowała nie tylko nazwę konektywizm, ale też definicję wychodzącą naprzeciw potrzebom edukacji w świecie globalnej sieci technologii i wiedzy. Klasyczny artykuł Downesa z 2005 roku An Introduction to Connective Knowledge położył podwaliny pod coraz lepiej widoczny zwrot w myśleniu o tym, czym jest wiedza i uczenie się.
Stephen Downes działa na polu edukacji i technologii od przeszło 25 lat. Od zawsze w awangardzie – tam, gdzie odkrywane są zupełnie nowe technologie. W latach 90. badał sieci MUD (wtedy dość prymitywne, służące raczej rozrywce internetowej), później zajął się edukacyjnymi szansami, jakie dają społeczności internetowe. Przykładał rękę do rozwoju rozmaitych technologii, zawsze mając na oku możliwe edukacyjne zastosowania. Przyczynił się pośrednio do powstania powszechnie dziś używanych podcastów (założone przez Downesa ED Radio).
Dziś projektuje i bada rozwiązania techniczne, które pozwalają na bieżąco śledzić, jak rozmaite zasoby wiedzy łącza się w sieci powiązań. Najbardziej znane dokonanie Downesa, którego jest pomysłodawcą i prowadzącym (znowu w spółce z Siemensem) to pierwszy kurs MOOC (Massive Online Open Course) – oryginalna technika edukacyjna dystrybuująca wiedzę poprzez internet. Samo słowo mooc zostało w 2012 roku określone przez American Oxford Dictionary jako jedno z najważniejszych nowych słów w języku angielskim (razem z bozonem Higgsa). W tej chwili własne platformy MOOC mają już największe uniwersytety na świecie, a sama idea, po okresie gorączki komercyjnej, powoli dojrzewa i powraca do swych konektywistycznych korzeni. Pasja Downesa do dzielenia się swoimi przemyśleniami została doceniona w 2005 roku, kiedy prowadzony przezeń blog OLDaily otrzymał prestiżową Edublog Award.
Od 2001 roku jest członkiem Krajowej Rady Badań Kanady, naukowcem w Instytucie Informatyki NRC ( grupa badawcza e-Learningu). St. Downes jest powszechnie znany na świecie. Jego liczne wystąpienia na konferencjach naukowych, ponad tysiąc artykułów, publikacji, e-książek dotyczą przede wszystkim edukacji i filozofii, nowych mediów, technologii komputerowych. 
Tak pisze o swoich książkach :

These are book-length collections of my talks, publications, presentations and other writings. Most of them have not been formally published, and may never be , because my priority is to make open-access version available. Over time I'll make them available in more formats.