wtorek, 5 kwietnia 2011

Ogród japoński jako element kulturyKompozycje ogrodów japońskich, które możemy oglądać dziś to efekt długowiecznej tradycji, bujnej historii i dużego doświadczenia ogrodników japońskich. Jest w nich łączona estetyka, treści religijno-filozoficzne (shintoizm, taoizm, buddyzm) oraz odwzorowywanie natury. Można w nich odnaleźć elementy ogrodów shindenzukuri (widokowe), karesansui (kamienne), herbacianych czy spacerowych. Kategoryczne unikanie perfekcji i regularności to kolejna cecha kompozycji ogrodowych. Trwale wpisane w kulturę Japonii, jednakże są odwzorowywane w wielu miejscach na ziemi stając się ważnym elementem choć o innym znaczeniu. Wiadome jest, że w każdym miejscu na świecie są odbierane w zupełnie inny sposób i w pełni nie zrozumiemy ich znaczenia jakie mają dla Japończyka. W trakcie spotkania można będzie dowiedzieć się z jakich elementów składa się taki oryginalny ogród i jakie ich typy wyodrębniamy. Na slajdach znajdą się również przykłady odwzorowań i te dobre i złe, również te z Polski.


W dyskusji o Japonii wezmę udział z dużą ochotą, gdyż Japonia jako kraj, kultura i ludzie jest moim zainteresowaniem odkąd w wieku 7 lat zaczęłam chodzić na zajęcia tradycyjnego parzenia herbaty. Była to oczywiście zabawa ale pozostawiła duży ślad w sercu nie pozwalając o sobie zapomnieć.


Paula Szarzyńska Fot. (Piterasek.com)


12 kwietnia, inż. Paula Szarzyńska, architekt krajobrazu, a zarazem studentka ostatniego roku studiów magisterskich opowie o Ogrodach Japońskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz