czwartek, 7 kwietnia 2011

Najpiękniejszy chruścik Japonii


Współczesna nauka ma wymiar przede wszystkim międzynarodowy (uniwersalny). Proces ten rozpoczął się w wieku XIX i ciągle się intensyfikuje. Owadami z rzędu Trichotera na całym świecie zajmuje się 300-400 osób. Czyli jest to "niszowa" grupa specjalistów i mocno rozproszona. Raz na trzy lata specjaliści ci spotykają się na zjeździe miedzynarodowym. Oprócz wykładów plenarnych spotkanie obfitują w liczne dyskusje kuluarowe i kawiarniane, dając okazję do licznych, kameralnych dyskusji i rozważań.


W 2009 roku taki zjazd odbył się w Polsce, w Białowiezy. Tam właśnie zobaczyłem najpiękniejszego i największego chruścika Japonii - Eubasilissa imperialis. Chruścik ten zamieszkuje Japonię i tam też został opisany. Ale Eubasilissa imperialis jest tylko pretekstem do opowiedzenia o koleżankach i kolegach trichopterologach z Japonii... oraz formą wsparcia ich w nieszczęściu, jakie dotknęło ostanio ich kraj. To wspomnienie wspólnych chwil w czasie międzynarodowych dyskusji nie tylko o chruścikach, ale i o kulturze. Razem poznajemy świat chruścików, razem tworzymy wiedzę, razem więc - mimo odległości (ale Internet skraca kilometry - science 2.0 staje się coraz realniejsza) - przeżywać możemy kłopoty, zmartwienia. Możemy się wspierać. Ryby, żurawie, chryzantemy... chruściki. Bioróżnorodność świata jest wielka i zawsze znajdziemy jakiś symbol do wzajemnego wspierania się, tego duchowego i tego materialnego.


Powyższe zdjęcie pochodzi z posteru naukowego Ryoichi Kuranishi, na którym prezentował swoje badania, dotyczące tegoż gatunku chruścika. Polskie tulipany dla japońskiej chryzantemy nie mogłoby się obyć bez chruścika. Larwy co prawda żyja w wodzie, ale dosrosłe wiodą lądowy tryb życia i spijają nektar kwiatów czy soki roślinne. O tym i o innych chruścikach oraz chruścikarzach z Japonii opowiem na najbliższym spotkaniu w kawiarni naukowej.


Stanisław Czachorowski


  • 12 kwietnia (wtorek) godz. 17.00 Stanisław Czachorowski opowie o najpiękniejszym japońskim chruściku - Eubasilissa imperialis (Nakahara, 1915) z rodziny Phryganeidae, natomiast Paula Szarzyńska opowie o ogrodach japońskich.

    • A w Kawiarni Mojej - jako że znajduje się tam znak dziedzictwa kulinarnego - z całą pewnością w tych dniach będzie można skosztować coś słodkiego rodem (lub inspiracji) z Japonii.

      Brak komentarzy:

      Prześlij komentarz