piątek, 1 kwietnia 2011

Chryzantema - piękna, tajemnicza i nieznajoma

6 kwietnia (środa), godz. 17.30, p. Zofia Wojciechowska (i Stowarzyszenie Zielone Dzieci) opowie o niezwykłym japońskim kwiecie - japońskiej chryzantemie. Sponsor florystyczny: Pracowania Eko- Florystyczna "Magiczne Chwile", Kwiaciarnia "Zosia Mrągowo".


Chryzantema to piękny, ale wymagający wielu zabiegów kwiat, tak twierdzą ogrodnicy... Spójrzmy na nią troszkę inaczej niż zwykle. To roślina uznawana za jedną z najpiękniejszych, ale też bardzo tajemniczych. Dziś snujemy o niej opowieść dedykowaną mieszkańcom Japonii. Collegium Copernicanum jest właściwym miejscem by podjąć próbę opowiedzenia o niezwykłym znaczeniu "japońskiej chryzantemy", z odpowiednim szacunkiem dla tradycji narodu i Osoby Cesarza Japonii.

My Europejczycy często nie mamy o tym pojęcia, jakie może być jej znaczenie, a szczególnie w odniesieniu do pewnych symboli narodu Japonii. Tajemnicza i urokliwa roślina zakwitająca jesienią na pożegnanie lata. Pełna bogactwa barw i przepychu magicznych kwiatów posiada swoje tajemnice. Idąc szlakiem „Złocistej Chryzantemy” spotkamy historię narodu zaklętą w opowieściach dawnych Mistrzów i Mędrów filozofii Orientu. Japonia kraj zachwycający harmonią a jednocześnie tajemniczy jakże fascynujący kojarzony jest od wieków z pełnym uroku kwiatem o równie fascynującej historii. Chryzantema - Symbol słońca i cesarza, piękna i tajemnicza nieznajoma... 中国国际广播电台


W kulturze orientalnej jest symbolem szlachetności oraz nieśmiertelności. Uprawą tych roślin zajmowali się kiedyś jedynie Chińczycy, którzy wierzyli w to, że krople rosy zebrane z ich kwiatów zawierają właściwości, przedłużające ludzkie życie. Piękna chryzantema ma ciekawy rodowód oraz zaskakujące zastosowania. Zapewne niewiele osób wie, że kwiat ten przywędrował do nas z Dalekiego Wschodu. Chryzantema może być nazwana nieoficjalnym kwiatowym symbolem Japonii. Obok kwiatu wiśni jest najsilniej obecnym roślinnym elementem kultury japońskiej.


Od wieków jest symbolem rodziny cesarskiej. Jako szesnastopłatkowy symbol zdobiła i zdobi wiele przedmiotów. Znajduje się na cesarskiej fladze i każdym japońskim paszporcie. Szczególnie teraz w tych trudnych dniach dla narodu Japonii. Właśnie w tych dniach połączymy się jedną myślą. Urokliwą magiczną chryzantemę stawiam w oknie na parapecie, żeby odgoniła od domu złe moce...obok naszego polskiego tulipana, jakże symbolicznego dla nadziei wiosny. Razem z złocistą chryzantemą wymownie obok siebie. Jej pozytywna energia, żywe kolory niosą radość i potrafią odwracać uwagę od codziennych kłopotów. Kwiat chryzantemy nosi się także ze sobą podczas przemierzania niebezpiecznych okolic lub w podróży, aby uspokoić demony i zapewnić sobie życzliwość bogów. Wykorzystuje się go też w kuchni, bo młode liście są dodatkiem do zup, a płatki przyprawą do potraw. Gotowane korzenie są ponoć skutecznym lekiem na uporczywe migreny, a także pomagają szybko wytrzeźwieć, gdy ktoś przesadził z alkoholem. Natomiast rosa zebrana z chryzantem to święta woda, w której obmycie się zapewnia długowieczność i szczęście. Wystarczy kilka jej kropel do przetarcia twarzy, aby wyczarować sobie pomyślność w miłości.


Co roku w Japonii na przełomie września i października odbywają się tradycyjne festiwale, gdzie prezentowane są fantastyczne odmiany tych kwiatów, zwane "Festiwalami Szczęścia". Szczególnie aromatyczna jest herbatka z chryzantemy. Kwiaty chryzantemy znajdują również zastosowanie w medycynie. Chińczycy i Japończycy stosują napar z tego kwiatu jako popularny środek przeciw przeziębieniom. Jego lekko żółty kolor i kwiatowy aromat przypominają herbatkę rumiankową. Jedna z legend mówi, że wieśniacy uciekli w góry przed klęską dziewiątego, dnia dziewiątego miesiąca i przepędzili złe moce winem z chryzantem. Coroczne święto „Cesarskiej Chryzantemy” oprócz samych chryzantem kojarzone jest z winem chryzantemowym i wtedy to przygotowuje się ciasteczka chryzantemowe.


„Polskie Tulipany dla Japonii”, dla " japońskiej chryzantemy", na Warmii i Mazurach gdzie wszyscy razem łączymy się zwyczajną ludzką troską wspólnie z olsztyńskim Collegium Copernicanum inaugurujemy prezentacją o roli chryzantemy w historii i kulturze Japonii. Cykl spotkań dedykowanych mieszkańcom kraju "Kwitnącej Wiśni", dołączając w kolejnych dniach do tego muzykę kameralną zespołu Pro Musica Antiqua, proponuję już dziś wznieść toast z sake lub herbatą za pomyślność, a do czarki wrzucić kilka białych płatków chryzantemy.


Sztuka ikebany to spotkanie tradycji, historii i florystyki.... w Collegium Copernicanum w szóstym dniu miesiąca nazwanego kwietnym...spotykamy się na rozmowach o Japonii. :)


Stare przysłowie mówi: "Jeśli chcesz żyć długo, zdrowo i w radości... pielęgnuj ogród chryzantemowy"... A w nim...tego wieczora zobaczymy prezentację florystyczną na slajdach pt. TULIPANY DLA JAPONII, jak w fotoplastykonie przeniesiemy się na chwilę do tradycyjnego kina japońskiego by poszukać japońskich chryzantem. Każdy będzie mógł spróbować własnych sił w florystyce bliskiej japońskiej ikebanie wykonując kompozycję dedykowaną " japońskiej chryzantemie" jednocześnie stając się właścicielem swego dzieła.


Zofia Wojciechowska


(tekst i zdjęcie chryzantemy, drugie zdjęcie google)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz