Warsztaty Bentologiczne

W 2018 spotkamy się na Śląsku. 

(Szczegóły za jakiś czas)

Grupa na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/186328408371591/


XXIV Ogólnopolskie Warsztaty Bentologiczne 2017

Łukęcin, 24 - 27 maja 2017
„Bentos w sieci troficznej” 
(pamiątkowe zdjęcie z Warsztatów w Łękucinie)

XXIV Ogólnopolskie Warsztaty Bentologiczne odbyły się w dniach 24 - 27 maja 2017 w nadmorskiej miejscowości Łukęcin, w ośrodek wypoczynkowy „Wielki Błękit”, położony w lesie nad brzegiem morza (http://wielkiblekit.info.pl).

Tematyka warsztatów poświęcona była funkcji bentosu w sieci troficznej. Podczas naszego spotkania, oprócz wykładów, sesji plenarnej oraz posterowej i oczywiście nieodłącznej części warsztatowej, wydarzyło sie kilka miłych atrakcji. Dyskusje o nauce umiliły nam wieczorne biesiady na świeżym powietrzu z szumem fal w tle, ciekawe wycieczki oraz inne atrakcje.


Część warsztatowa:
 • dr hab. Andrzej Zawal, prof. US "Co to za czerwona kulka? – wodopójki (Hydrachnidia) preparatyka i oznaczanie” 
 • dr hab. Teresa Radziejewska, prof. US, dr Brygida Wawrzyniak - Wydrowska „Ręka ludzka nie dotknęła, ale oko już widziało – organizmy najgłębszych obszarów oceanu: obserwacja i identyfikacja” 
Organizatorami byli:
 • Wydział Biologii, Uniwersytet Szczeciński 
 • Wydział Nauk o Ziemi, Uniwersytet Szczeciński 
 • Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego 
 • Instytut Badań nad Bioróżnorodnością, Uniwersytet Szczeciński 
Komitet Naukowo-Organizacyjny XXIV OWB:
 • Dr hab. Agnieszka Szlauer-Łukaszewska 
 • Dr Tomasz Krepski
 • Mgr Grzegorz Michoński 
 • Dr hab. Andrzej Zawal, prof. US 
 • Dr hab. Teresa Radziejewska, prof. US 
 • Dr Brygida Wawrzyniak-Wydrowska 
 • Dr hab. Robert Czerniawski Prof. US 
 • Mgr Łukasz Sługocki 
 • Mgr Aleksandra Bańkowska 
(Lasy Janowskie 2016, szczecińscy bentosiarze dumają nad warsztatami 2017?)


XXIII Ogólnopolskie Warsztaty Bentologiczne:

Rzeki polihumusowe 

Lasy Janowskie, 19-21. 05. 2016 r. 


XXIII Ogólnopolskie Warsztaty Bentologiczne odbyły się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej położonym na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Janowskie, należącego do najcenniejszych elementów środowiska przyrodniczego południowo-wschodniej Polski w dniach 19-21.05.2016 r.

Warsztaty poświęcone będą głównie rzekom polihumusowym, które są mało znanym i rzadko występującym w Polsce typem cieków. Na obszarze Lasów Janowskich płynie kilka rzek tego typu. Przedstawione zostały zarówno warunki abiotyczne tych cieków, ich funkcjonowanie w zlewni, jak również specyficzne zespoły makrobezkręgowców wodnych w nich żyjących. Uczestnicy zastanawiali się jakie typowe gatunki i zgrupowania bentosu żyją w rzekach polihumusowych (nie zapominając o innych typach wód i zgrupowaniach referencyjnych).

W części poświęconej makrofaunie odbyły się warsztaty oznaczania larw chruścików (Trichoptera).

Podczas warsztatów zaplanowano wiele atrakcji, ułatwiających dyskusje kuluarowe, m.in. tematyczne wycieczki przyrodnicze po Lasach Janowskich, wizytę w pracowni garncarskiej w Łążku, zajęcia z artrecyclingu (malowanie na koszulkach), oraz uroczystą kolację taneczną.

Spotykamy się na warsztatach bo chcemy uczyć się od siebie nawzajem. Punktów do kariery nie będzie, przyjeżdżamy bo jesteśmy ciekawi świata i chcemy się spotykać i dyskutować. Przyjeżdżamy na warsztaty bo chcemy! Uczymy się ucząc innych, sami od siebie. Dlatego spotkania bentosowe mają głównie charakter warsztatowy, przyjazny dla młodych pracowników naukowych. Staramy się maksymalnie obniżyć koszty by cena nie była barierą dla studentów czy doktorantów. Specjaliści od konkretnych grup są nieliczni i rozproszeni. Na uczelni najczęściej ich nie ma. A na warsztatach w jednym miejscu i czasie będzie wielu specjalistów, od których można się dowiedzieć, nauczyć zarówno w zakresie oznaczania, poboru prób ja i interpretacji wyników.

Wydarzenie na Fecebooku: https://www.facebook.com/events/1481812852124057/
Grupa na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/186328408371591/

Organizatorem warsztatów była Fundacja Centrum Innowacji Badań i Nauki w Lublinie, www.centrumibin.pl, Nadleśnictwo Janów Lubelski oraz Sekcja Bentologiczna PTH.

Komitet Naukowo-organizacyjny:
dr Małgorzata Gorzel, (przewodnicząca)
dr Edyta Buczyńska,
dr hab. Paweł Buczyński,
dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM
dr Anna Kaczorowska
dr Anna Kiełtyka-Dadasiewicz
dr Małgorzata Kłonowska-Olejnik,
dr Robert Stryjecki
dr Magdalena Toporowska

Dodatkowe informacje na stronie: http://centrumibin.pl/aktualnosci/8-a1/113-xxiii-ogolnopolskie-warsztaty-bentologiczneCentrum Innowacji Badań i Nauki
Ośrodek Badań Hydrobiologicznych
ul. Tarasowa 4/96, 20-819 Lublin
NIP 7123287818
Regon 061691318
www.centrumibin.pl
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz