piątek, 4 listopada 2016

Antoni Jarczyk (VI Wernisaż Grupy A*R*T)Antoni Jarczyk - emerytowany pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. Ostatnio także rzeźbi w masie marmurowej oraz wykonuje metaloplastykę. Z odpadów systemu grzewczego na swoim wydziale utworzył rzeźbę przestrzenną pt „CO deinstal WBZ 2016”. Musiał nauczyć się spawania. Wstępem do wykonania rzeźby były dwie w stylu japońskim w wydzielonej części przydomowego ogrodu a później Myjąca włosy oraz Dwójka na polowaniu. Kolejna technika to metaloplastyka. Tę ostatnią łączy z malarstwem przy pisaniu/malowaniu ikon „ubierając” je w metalowe pozłacane „koszulki”.

Swoje prace wystawiał w Bibliotece Uniwersyteckiej, Klubie Baccalarium, Starej Kotłowni, Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, w Starym Ratuszu w Działdowie i w Domu Kultury w Mrągowie. Niektóre prace znajdują się w korytarzach Wydziału Sztuki UWM oraz Planetarium a także w gabinecie Dziekana Wydziału Bioinżynierii Zwierząt, nie wspominając o dziesiątkach darowanych przyjaciołom i członkom rodziny.

Łącznie członkowie Grupy A*R*T z dużym udziałem Profesora  jako inicjatora zorganizowali w okresie pięciu lat 10 wystaw w tym sześć w Bibliotece Uniwersyteckiej, których każdorazowo patronat obejmował Rektor UWM.

Na marginesie można dodać, że profesor kolekcjonuje starą broń, stare wagi i ...stare kute gwoździe. Należy do Koła Miłośników Lasu i Militariów przy ATW/LOK a w przydomowym ogródku posiada oczko wodne ze złotymi rybkami. Po córce - która także maluje - przejął członkostwo w Klubie Plastyka Amatora „Sąsiedzi” działającym przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz