środa, 12 czerwca 2013

Camino de Santiago „w pigułce”


Odcinek Olsztyn-Gietrzwałd to fragment szlaku św. Jakuba, który wiedzie do hiszpańskiej Composteli. Śladami średniowiecznych pielgrzymów wędrowaliśmy w sobotę 8 czerwca. Wcześniej, wszystkiego, co warto wiedzieć o Camino, można było dowiedzieć się podczas spotkania z pielgrzymi – Agnieszką Jaworską i ks. prof. Marianem Machinkiem.

Rano, ok. godz. 8:00, wyruszyliśmy spod katedry św. Jakuba w Olsztynie. W kameralnym, czteroosobowym gronie (co upodobniło nasze wędrowanie do warunków hiszpańskiego Camino de Santiago) podążyliśmy za drogowskazami z muszelką w kierunku jeziora Krzywego. Następnie przez miejscowości Łupstych i Szelągowo dotarliśmy do Gietrzwałdu, gdzie ok. godz. 13.00 czekało już na nas ognisko.

Przeszliśmy „zaledwie” dwadzieścia kilometrów, ale mogliśmy poczuć smak prawdziwego Camino. Czy to dzięki iście hiszpańskiej pogodzie, czy też za sprawą pojawiających się to tu, to tam muszli jakubowych – przejście szlakiem z Olsztyna do Gietrzwałdu dało doświadczyć uroków pielgrzymowania przez Warmię – malowniczy szlak jakubowy wiedzie bowiem w głównej mierze brzegiem jeziora, następnie drogami leśnymi. 

Wyprawę naszą poprzedziło spotkanie na temat Camino, które odbyło się dzień wcześniej - w piątek 7 czerwca w kawiarni Awangarda Bis. Tam najpierw rozmawialiśmy o historii i tradycji jakubowego pielgrzymowania (Agnieszka Jaworska), następnie o współczesnym pielgrzymowaniu i jego aspektach fizyczno-duchowych (ks. prof. Marian Machinek). Nie zabrakło także zdjęć z Camino de Santiago i porad praktycznych dla tych, którzy chcieliby zostać pielgrzymami.

Agnieszka Jaworska
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz