piątek, 30 października 2009

Jak Kargul z Pawlakiem czyli dziennikarze kontra naukowcy


Mini debata w ramach „Kameralnych Spotkań z Nauką”, miejsce Gazeta Cafe (ul. Kołłątaja, Stare Miasto), termin 9 listopada, godz. 17.00.
Seria artykułów w Gazecie Wyborczej, w ramach cyklu „Wyższa Szkoła Wstydu” (w wydaniu ogólnopolskim) oraz kilka krytycznych artykułów o UWM, kadrze naukowej, studentach w lokalnym wydaniu Gazety, ujawniły duże niechęci między środowiskiem dziennikarzy i naukowców. Zauważyć to było można na internetowym forum Gazety. Ale czy „anonimowy” Internet jest dobrym miejscem do poważniejszych i wartościowych dyskusji?
Naukowcy z UWM mają żal do olsztyńskich dziennikarzy za spłycanie problemów szkolnictwa wyższego i tendencyjnie złe przedstawianie sytuacji na UWM, za brak inicjatywy w wyszukiwaniu wiarygodnych źródeł i lenistwo (nie chce się dziennikarzom przyjść do profesora na UWM).
Dziennikarze mają żal do naukowców, że są zamknięci, trudno dostępni i „mają muchy w nosie”, że sami nie informują dziennikarzy o ciekawych zjawiskach, osiągnięciach itd.

Można się na siebie obrazić i nie rozmawiać (nie komunikować się). Ale można podejść „do płota” jak Kargul i Pawlak i bezpośrednio (a nie za pomocą anonimowych wpisów na forum internetowym) wyłuszczyć swoje racje i swój punkt widzenia. Nie ma sensu na tę okazję budować ogrodzeń (kargulowy płot), lepszym miejsce będzie kawiarniany stolik, niekoniecznie okrągły.

Jakby nie było UWM jest jednym z najważniejszych „aktorów życia społecznego” w Olsztynie i regionie, jest kluczową instytucją dla rozwoju regionalnego i gospodarczego, to także ogromny potencjał kapitału ludzkiego. Dodatkowo problemy nauki i szkolnictwa wyższego w Olsztynie są takie same jak w całej Polsce czy nawet Europie. Jest więc o czym rozmawiać. Na dodatek dużo mieszkańców Olsztyna chciałoby wiedzieć więcej o świecie przyrodniczym. Nie ma jednak żadnego miejsca z informacjami o wykładach otwartych, seminariach, wystawach. Ewidentnie brakuje czegoś takiego jak portal „Olsztyn naukowy” (ścislej popularnonaukowy).

Celem spotkania dziennikarzy i naukowców byłoby nie tylko „pogodzenie” i wyrzucenia wzajemnych żalów i pretensji obu środowisk, nie tylko wzajemne poznanie się i poznanie wzajemnych oczekiwań. Celem byłaby także dyskusja o tym jak zorganizować przestrzeń do wymiany informacji (czy lepszy stolik w kawiarni czy też strona internetowa). Jedni mają warsztat dziennikarski, ale nie mają specjalistycznych informacji. Drudzy mają dużą wiedzę specjalistyczną ale często brakuje czasu i warsztatu dziennikarskiego, aby o tym napisać językiem popularnym. Rozwiązaniem jest sensowna i nie obciążająca współpraca obu środowisk.
W najgorszym przypadku będzie mniej żółci na wątrobie i przyjemny smak oraz aromat kawy.
Stanisław Czachorowski
PS. Na zdjęciu kawiarnia w Olecku... bowiem zamierzamy spotykać się nie tylko w Olsztynie.

4 komentarze:

 1. Oby spotkanie - na fali tych ostatnich artykułów w GW - nie przybrało zbyt pieprzenego charakteru. Ale pożyjemy, zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Co innego Internet, co innego spotkanie publiczne. W tym drugim przypadku emocje są raczej na wodzy. Anonimowość sprzyja braku hamulców :).

  OdpowiedzUsuń
 3. O minidebacie takze i tu: http://www.olsztyn24.com/?m=1&i=7803

  OdpowiedzUsuń
 4. "Trzeba najpierw napisać uczciwy artykuł i to traktować jako podstawę do dyskusji. Prowokacja jest dobra, ale nie jako początek do rozmowy na tak ważny temat.
  Z poważaniem
  Janusz Heller"

  OdpowiedzUsuń