Można napisać uczony traktat o szczęściu. Będzie to filozofia teoretyczna (intelektualna). Można być po prostu szczęśliwym i wieść życie szczęśliwe. Będzie to filozofia praktyczna. Można być szczęśliwym ale nie potrafić intelektualnie wyartykułować, dlaczego tak jest i skąd to się bierze. Można o szczęściu napisać grubą książkę, a mimo to nie być szczęśliwym.
Nasze spotkania z nauką nie zawsze muszą być tak rygorystycznie kameralne. Akcja "Sprzątanie świata - bezpiecznie i ekologicznie" zrealizowana 10 października w Mostkowie była tego przykładem. Jak również przykładem filozofii praktycznej. Zdobywanie wiedzy (filozofia jako umiłowanie wiedzy i mądrości) odbywa się nie tylko poprzez słuchanie wykładów i przyswajanie intelektualnej treści. To także przeżywanie i uczestniczenie. Uczestnicy akcji (na zdjęciu wyżej, więcej na stronie: http://www.olsztyn24.com/?m=1&i=7628) mieli okazję coś zrobić, przeżyć, doświadczyć. Była to ekozofia praktyczna (filozofia ekologiczna) i dotyczyła nie tylko sprzątania lasu, zmiany stylu konsupcji. Było to pytanie także o to, jaki ślad zostawiamy na Ziemi, nie tylko w wymiarze materialnym czy praktycznym.
Udział w akcji to także okazja do kameralnych spotkań i dyskusji zarowno "w drodze" jak i przy ognisku.
Olsztyńska kawiarnia naukowa Klubu Profesorów Collegium Copernicanum - wirtualne uzupełnienie spotkań na olsztyńskiej Starówce i wypraw terenowych. Kameralne spotkania z nauką i naukowcami, w Olsztynie oraz w innych miejscach Warmii i Mazur. Jest także przedłużeniem spotkań wirtualnych Teamsatorium UWM.
zdjęcia: http://picasaweb.google.com/karnity2008/AkcjaEkologicznaStudentow3Roku
OdpowiedzUsuńzapraszam do uzupełniania albumu:)