wtorek, 27 października 2009

6 listopada (Mickiewicz od nieznanej strony)

Kameralne Spotkania z Nauka zapraszają 6. listopada (piątek) na spotkanie z dr. Stanisławem Ciosem, do sali "U Artystów", ul Kołłątaja, godz. 17.00.

Temat: "Adam Mickiewicz, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz i inni dawni pisarze od nieznanej strony, czyli o ich zainteresowaniach zoologicznych."

Na XIX w. przypada szybki rozwój nauk ścisłych w Polsce, któremu towarzyszył rozwój wiedzy przyrodniczej w społeczeństwie. Na przykładzie różnych informacji zawartych w pismach, korespondencji i wspomnieniach naszych pisarzy i osób trzecich zostaną omówione zarówno ich zainteresowania przyrodnicze, zwłaszcza fauną, jak i rozwój tych zainteresowań w społeczeństwie Polskim. W trakcie prelekcji zostanie zaprezentowanych szereg interesujacych "rodzynków" z naszych dziejów, w tym fakt, że Adam Mickiewicz był założycielem pierwszego na ziemiach Polskich stowarzyszenia przyrodniczego, Henryk Sienkiewicz pisał o ważkach, a Mikołaj Rej był pierwszym i jedynym wędkarzem Rzeczpospolitej.
(zobacz też"trzecia kultura")

Dr Stanisław Cios, ekonomista i dyplomata, od strony hobbystycznej zajmujący się naukami przyrodniczymi, dziejami rybactwa, historią przyrody i dawną kulturą kulinarną. Autor licznych opracowań m.in. z zakresu stosunków międzynarodowych, nauk przyrodniczych i historii rybactwa, w tym monografii: "Co zjada pstrąg?" (1992) i "Ryby w życiu Polaków od X do XIX w." (2007).
Spotkanie poprowadzi prof. Aleksander Bielecki.
(St.Czachorowski)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz