niedziela, 6 marca 2016

„Milczący komedianci” – książka o prof. Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie OlsztyńskiejStaraniem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie ukazała się książka Tadeusza Prusińskiego „Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej”. Do druku przygotowała ją olsztyńska Pracownia Wydawnicza ElSet. To historia życia, działalności i twórczości prof. Bohdana Głuszczaka, reżysera, aktora i scenarzysty, twórcy największych sukcesów Pantomimy Olsztyńskiej, przedstawiona w konwencji reportersko-biograficznej. To również opowieść o ludziach i powstawaniu najgłośniejszych, najbardziej znanych widowisk tego legendarnego amatorskiego teatru głuchych.

Autor, znany olsztyński dziennikarz i publicysta, nie tylko sięga do wielokulturowych polsko-ukraińsko-rosyjsko-tadżyckich korzeni rodziny Głuszczaka, ale w równie interesujący sposób przedstawia teatr głuchych w teatrze absurdu otaczającej rzeczywistości (losy aktorów, cenzura, brak konta bankowego i inne wprost nieprawdopodobne zdarzenia).

Jak stwierdził prof. Andrzej Staniszewski, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa
i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i jeden z recenzentów tej pracy, wielu dziennikarzy przepytywało w przeszłości Bohdana Głuszczaka, ale żaden z nich nie dokonał takiego wartościowego zapisu biograficznego dotyczącego tego artysty, jak właśnie Tadeusz Prusiński. Zdaniem profesora, ta atrakcyjna biografia, połączona z konsekwentną stylistyką i wartościową polszczyzną, może również stanowić bezcenne źródło informacji dla przyszłych prac naukowych, poświęconych Bohdanowi Głuszczakowi i Pantomimie Olsztyńskiej.

Pantomima Olsztyńska powstała w 1957 roku, dwa lata później pracę z głuchymi aktorami-amatorami rozpoczął Bohdan Głuszczak. Rozstał się z nią na początku lat 90. ubiegłego wieku. Jego następcy zmienili formułę pracy, przyjęli również słyszących. Ostatnie przedstawienie, pożegnalne, dała Pantomima w 2009 roku. A miesiąc temu zmarł prof. Bohdan Głuszczak.

– I takim to sposobem – stwierdza prof. Krystyna Stasiewicz z Instytutu Filologii Polskiej UWM i drugi z recenzentów tej książki – świat ciszy, który był głośny i rozsławiał warmińską prowincję geograficzną, jest pełen ciszy. Przestał istnieć, a książka Prusińskiego jest jego pięknym epitafium.

– Ale papier, wbrew pozorom, jest najtrwalszą formą uwiecznienia wydarzeń – podkreśla prof. Stasiewicz. – Idea Pantomimy Olsztyńskiej może trwać, zwłaszcza że w trzeciej części książki załączone są scenariusze Kaprysów, Apokalipsy i Szopki polskiej. Instruktorzy teatralni otrzymają doskonały materiał do pracy.

W poniedziałek 7 marca br. o godz. 17 w Olsztyńskim Teatrze Lalek, którego dyrektorem był również Bohdan Głuszczak (przez rok), odbędzie się promocja tej książki.

Zapraszamy, wstęp wolny

Wydawca


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz