środa, 12 kwietnia 2017

Zaproszenie na spotkanie z prof. Ewą Bulską, dyrektorem Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Szanowni Państwo,

w imieniu Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem (Uniwersytet Warszawski) mam przyjemność zaprosić Państwa na fascynujące spotkanie z p. prof. Ewą Bulską, dyrektorem Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Pani profesor Ewa Bulska (nota biograficzna w załączniku), wyróżniona tytułem IUPAC 2015 Distinguished Women in Chemistry, będzie mówiła o "Zrównoważonym świecie według chemii", a ponieważ chemii mamy w naszym życiu i środowisku aż nadto, zapowiada się ciekawa debata. Każdy wykład (wstęp wolny!) organizowany przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem (program wykładów w załączniku) kończy się dyskusją, a dla dziennikarzy to idealne miejsce na zebranie materiału do publikacji.

Podam tylko drobny przykład z własnej publicystyki. Kiedyś, kiedyś, kiedyś... pisywałem dość regularnie do miesięcznika "Spotkania z zabytkami" i jedną z najciekawszych przygód dziennikarskich był temat powolnego, ale niestety skutecznego niszczenia zabytków w Krakowie przez "kwaśne deszcze". Doszło nawet do tego, że np. oryginały 12 Apostołów na fasadzie kościoła św. Piotra i Pawła trzeba było schować w muzeum i zastąpić je kopiami, bo zwyczajnie "roztapiały się" w kwaśnym powietrzu Krakowa. A co mają zrobić ludzie w krakowskim smogu? Schować się jako eksponaty w muzeum historii naturalnej? Będzie to jeden z wątków wykładu. A inne tematy? Chemia na talerzu, chemia w otoczeniu, toksyny w naszym życiu i wiele innych.

Wykład i dyskusja odbędą się w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów (Aula A, ul. Pasteura 5 A w Warszawie) w pierwszy poświąteczny czwartek (20 kwietnia 2017, godz. 16.00). 

Serdecznie zapraszamy (na ten i wszystkie inne wykłady i seminaria organizowane przez UCBS).

Krzysztof Walczak 
Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem

1 komentarz: