poniedziałek, 30 kwietnia 2018

(Do)wolność czytania w Tygodniu Bibliotek


Biblioteka Uniwersytecka UWM jak co roku zaprasza do uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek (organizowany już od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich) zachęca do kontaktu zarówno z książkami oraz bibliotekami. W tym roku w budynku Biblioteki w Kortowie odbędzie się cykl kulturalnych wydarzeń, które wyjątkowo rozpoczną się 8 maja o godzinie 12:00 Marszem Bibliotekarzy. Bibliotekarze Biblioteki Uniwersyteckiej, Planety 11 , Miejskiej, Wojewódzkiej i Pedagogicznej przejdą trasą od Biblioteki Uniwersyteckiej zatrzymując się na Starym Mieście przed Biblioteką Wojewódzką, gdzie odbędą się konkursy z nagrodami oraz zostanie wykonane pamiątkowe, zbiorowe zdjęcie. Marsz skończy się przy Planecie 11 – filii Biblioteki Miejskiej w Olsztynie. 

Kolejne dzień otworzy organizowane przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie hybrydowe czytanie z tłumaczeniem na język migowy (12:00, dziedziniec pod kopułą , I piętro). Pracownicy i studenci Uniwersytetu oraz miłośnicy literatury będą mogli przeczytać wybrany fragment prozy lub poezji w towarzystwie tłumacza języka migowego.
Tego samego dnia odbędzie się także otwarcie wystawy pt. „INSYTERDUCE” grupy artystycznej Solife’ys oraz wykładowców i artystów związanych z Instytutem Sztuk Pięknych UWM (17:00, antresola, I piętro).

Dzień zakończą warsztaty plastyczne zatytułowane „Obrazy wyobraźni”, prowadzone przez Magdalenę Dudek – terapeutkę Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego (17:30, ogród zielony, II piętro). W pięknym ogrodzie zimowym na III piętrze Biblioteki powstaną prace malowane palcami, przy inspiracji wierszem Wisławy Szymborskiej „Pomyłka”. Czekamy na zgłoszenia udziału: bib.promocja@uwm.edu.pl (hasło: książka terapeutyczna).

Czwartkowe obchody rozpoczynamy warsztatami pt. „E-książka w zasobach Biblioteki Uniwersyteckiej” (10:00, sala szkoleniowa, I piętro), podzielonymi na dwa segmenty – „E-książki na platformie Ibuk Libra” zakończone konkursem z nagrodami, oraz „Wyszukiwanie książek naukowych”, którego celem jest ukazanie funkcjonowania repozytoriów, Bibliotek Cyfrowych, otwartych zasobów oraz wyszukiwarki naukowej. Czekamy na zgłoszenia udziału: bib.promocja@uwm.edu.pl (hasło: książka elektroniczna).

W tym samym dniu można posłuchać będzie także wykładów z cyklu „Biblioteka Podróżnika”. Tym razem pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej opowiedzą o swoich podróżach bibliotecznych, w ramach „Wyjazdu szkoleniowego z Unią Europejskich Federalistów”. Dzięki opowieściom o europejskich bibliotekach zwiedzimy m.in. Wielką Brytanię (godz. 13. Ewa Urbanowska) oraz Hiszpanię (godz. 17. Hanna Kantor-Bzdel oraz Ewelina Łukasik).

Ostatniego dnia piątek 11 maja tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek zakończą się warsztatami zorganizowanymi przez Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku – „Baw się na Ludowo”. Warsztaty dla najmłodszych promują serię wydawniczą pt. „Baw się na Ludowo”, książki edukacyjne dla dzieci o regionalnej kulturze ludowej.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach Tygodnia Bibliotek!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz