poniedziałek, 14 grudnia 2020

sobota, 3 października 2020

Cyfrowość w kontekstach akademickich

  




                  KOMUNIKAT I      


Instytut Nauk Pedagogicznych Wydziału Nauk Społecznych 

Katedra Dydaktyki i Wczesnej Edukacji 

przy współpracy Oddziału Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego w Olsztynie 


V Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu: 

Dziecko – cyfrowy tubylec w szkole. Problemy i wyzwania 

Temat konferencji: Cyfrowość w kontekstach akademickich 

Olsztyn, 11 grudnia 2020 roku (online) 

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w piątej konferencji naukowej poświęconej namysłowi nad związkami nowych mediów z edukacją, tym razem w odmiennej wersji – online, co stanie się szczególnym „polem doświadczalnym” organizatorów i Gości. Poprzednie spotkania kolejno koncentrowały uwagę uczestników na uczniach, nauczycielach, szkole oraz szeroko rozumianym środowisku cyfrowym. Tegoroczna edycja naszej konferencji jest propozycją podjęcia refleksji nad cyfrowością w kontekstach akademickich, dotyczy szkolnictwa wyższego, jego podmiotów, miejsc, działań, dylematów. Tym licznym związkom pragniemy przyjrzeć się zarówno przez pryzmat środowiska cyfrowego jako przedmiotu badań, jak i doświadczeń studentów i nauczycieli akademickich posługujących się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi oraz ich przekazami w praktyce edukacyjnej. 

Trudno poddająca się definiowaniu akademickość jest cechą środowiska, miejsc, wytworów, z tej perspektywy pytamy m.in.: Jak cyfrowość zmienia edukację i osoby w nią zaangażowane? W jakim zakresie jest prorozwojowa a jakie niesie ograniczenia? Jakie podejścia badawcze można wybrać? Liczymy na wiele inspirujących pytań, bowiem w spotkaniu przedstawicieli środowiska akademickiego dostrzegamy szansę owocnego dialogu, wspólnej refleksji i dzielenia się doświadczeniami. 

Wskazaną w tytule konferencji tematykę rozważań: Cyfrowość w kontekstach akademickich podzieliliśmy na następujące zagadnienia: 

1. Teoriopoznawcze wyzwania edukacji cyfrowej. 

2. Metodologiczne aspekty badań prowadzonych w przestrzeni cyfrowej. 

3. Akademicki namysł nad szkołą w cyfrowej rzeczywistości. 

4. Nauczyciel akademicki i student w przestrzeni akademickiej online 



Konferencja będzie miała charakter online i odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting

Rejestracji udziału czynnego w konferencji należy dokonywać do 13 listopada 2020 r. pod adresem cyfrowytubylec.uwm.edu.pl Rejestracja udziału biernego kończy się w dniu 10 grudnia 2020 r. 

Formy udziału czynnego: 
  • wygłoszenie referatu (ok. 10-12 min.),
  • prezentacja posteru,
  • nagranie i prezentacja tutorialu (ok. 15 min.).

Dokładamy starań, aby stworzyć w trakcie konferencji przestrzeń do rozmów i refleksji w możliwie szerokiej formule, dlatego proponujemy też Państwu udział w kawiarni online (rozmowy kuluarowe) oraz debacie. 


Komitet Naukowy Konferencji: 

Prof. APS, dr hab. Józefa Bałachowicz (APS im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie) 
Prof. UWM, dr hab. Stanisław Czachorowski (Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie) 
Prof. UG, dr hab. Alicja Jurgiel-Aleksander (Wydział Nauk Społecznych UG) 
Prof. UWM, dr hab. Hanna Kędzierska (Wydział Nauk Społecznych UWM) 
Prof. UWM, dr hab. Joanna Ostrouch-Kamińska (Wydział Nauk Społecznych UWM) 
Prof. SGGW, dr hab. Ewa Skrzetuska (Wydział Nauk Społecznych SGGW w Warszawie) 
Prof. UWM, dr hab. Małgorzata Suświłło (Wydział Nauk Społecznych UWM) 
Prof. UwB, dr hab. Janina Uszyńska-Jarmoc (Wydział Pedagogiki i Psychologii UwB) 
Prof. UW, dr hab. Małgorzata Żytko (Wydział Pedagogiczny UW) 

Komitet Organizacyjny Konferencji: 

Prof. UWM, dr hab. Marzenna Nowicka – przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego 
Prof. UWM, dr hab. Stanisław Czachorowski (Wydział Biologii i Biotechnologii) 
Dr Beata Adrjan 
Mgr Lidia Bielinis 
Dr hab. Agnieszka Bojarska-Sokołowska 
Dr Iwona Cymerman 
Dr Małgorzata Dagiel 
Mgr Marzena Dobosz 
Dr Joanna Dziekońska 
Mgr Eliza Gładkowska 
Mgr Milena Kaczmarczyk 
Dr hab. Alina Kalinowska-Iżykowska 
Dr Małgorzata Kowalik-Olubińska 
Mgr Marta Marciniak 
Dr Marcin Michalak 
Dr Małgorzata Sławińska 
Mgr Magdalena Słowik 
Dr Damian Labiak 

Opłaty konferencyjne: 

- udział czynny (nauczyciele akademiccy, doktoranci) - 150 zł 
- udział czynny (studenci) – 50 zł 
- udział czynny z publikacją – 250 zł 
- udział bierny – 50 zł 

Opłata za udział obejmuje następujące elementy: 

- uczestnictwo we wszystkich zaplanowanych formach podczas trwania Konferencji (sesja plenarna, sekcje problemowe, debata, rozmowy kuluarowe, dostęp do tutoriali) za pośrednictwem prywatnych urządzeń mobilnych (udział bierny, udział czynny, udział czynny z publikacją), 

- wygłoszenie referatu w sekcji, prezentację posteru, przeprowadzenie tutorialu oraz certyfikat poświadczający udział w konferencji oraz certyfikat poświadczający wygłoszenie referatu, prezentację posteru, nagranie tutorialu (udział czynny, udział czynny z publikacją), 

- złożenie artykułu, który zostanie opublikowany (po wcześniejszym uzyskaniu pozytywnej recenzji) w publikacji w formie czwartego tomu z serii Cyfrowy tubylec w szkole – diagnozy i otwarcia. Termin zakończenia przyjmowania artykułów zostanie ogłoszony podczas konferencji (udział czynny z publikacją). 

Opłaty konferencyjnej prosimy dokonywać do 30 listopada 2020 roku na podany numer bankowy:  98 1030 1986 2700 0000 1988 0077, w tytule przelewu wpisując: Cyfrowy tubylec 2020, imię i nazwisko. 

Wymagania techniczne:
  • dostęp do urządzenia: komputer, smartfon lub tablet z połączonym internetem (prędkość łącza od 1 MB/sek.),
  • posiadanie wbudowanego lub zewnętrznego mikrofonu oraz kamery internetowej,
  • korzystanie z przeglądarki internetowej np. Google Chrome, Microsoft Edge.
Szczegółowy program wraz z osobową kwalifikacją do obrad plenarnych i poszczególnych sekcji prześlemy Państwu w wersji elektronicznej do 30 listopada 2020 r. Szczegółowe informacje dotyczące konferencji są dostępne na stronie internetowej http://wns.uwm.edu.pl/inped/konferencje/cyfrowy-tubylec 


FanPage konferencji: https://www.facebook.com/Cyfrowy-tubylec-WNS-UWM-104252008120031

Zapraszamy do kontaktu drogą e-mailową: cyfrowy.tubylec@wp.pl 
Osoby odpowiedzialne za obsługę poczty elektronicznej: dr hab. Alina Kalinowska-Iżykowska, dr Damian Labiak. 

Bieżące informacje na Facebooku: https://www.facebook.com/events/3415293948557696

ZAPRASZAMY 

Sekretarz Konferencji: dr Joanna Dziekońska 

Przewodnicząca Konferencji: dr hab. Marzenna Nowicka, prof. UWM 

czwartek, 2 lipca 2020

10 lat tworzenia piękna przez członków Grupy A*R*T


Grupa A*R*T powstała w roku 2011 przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Pierwszą wystawę zorganizowaliśmy w Święto Edukacji Narodowej 17 października, w holu Biblioteki Uniwersyteckiej. W wystawie uczestniczyły 24 osoby, a na ubiegłorocznej 35. Łącznie przez 9 lat w naszej grupie działało prawie 70 osób. Specjalizujemy się w malarstwie sztalugowym a także na szkle, ikonografii (dwa kursy), rysunku, rękodziele artystycznym oraz fotografii. Tematy prac nawiązują nieraz do minionych historycznych rocznic. Prace prezentujemy także w klubie pracowników UWM Baccalarium, Książnicy Polskiej, Miejskim Domu Kultury, Olsztyńskim Planetarium, Starym Ratuszu, Urzędzie Marszałkowskim, Starostwie Powiatowym a także w wielu miastach naszego i innych województw. Dzięki wieloletniemu Rektorowi prof. Dr hab. Ryszardowi Góreckiemu Dr Honoris Causa oraz nieżyjącemu Prof. Andrzejowi Farudze Dr Honoris Causa- Prezesowi Stowarzyszenia Absolwentów UWM mogliśmy co roku wydawać kolejne edycje zbioru naszych prac w albumach. Stokrotne im dzięki.

W imieniu Zarządu życzę naszym Członkom wielu interesujących pomysłów inspirowanych wyjazdami plenerowymi, rocznicowymi wydarzeniami oraz scenami przyrody naszej pięknej krainy - Warmii i Mazur. Serdecznie życzę, aby wszystko co tworzymy było barwne, ciekawe oraz inspirujące w dalszych latach naszej działalności .

Antoni Jarczyk

wtorek, 30 czerwca 2020

Spotkania z Nauką - kolejny projekt edukacyjny

Spotkania z nauką to projekt z zakresu popularyzacji nauk ścisłych (głównie nauk biologicznych) z wykorzystaniem aktywizujących metod przekazu oraz budowaniem pozytywnego obrazu nauk przyrodniczych poprzez bezpośredni kontakt z naukowcami w przestrzeni uniwersyteckiej, z wykorzystaniem nowoczesnych metod komunikacji.

Upowszechnianie nauki odbywać będzie się w formie wykładów i warsztatów wyjazdowych, zajęć na uczelni, wystaw, pikników naukowych, publikowaniu materiałów w mediach społecznościowych. Zaplanowane są także kawiarnie naukowe.

Czas trwania: 1.07.2020-30.06.2022

Głównym celem projektu jest upowszechnianie i popularyzacja osiągnięć nauk ścisłych, głównie nauk biologicznych, w szerokich kręgach społecznych, w szczególności wśród młodzieży szkół średnich z terenu województwa warmińsko-mazurskiego i województw sąsiednich.

Dodatkowym celem projektu jest budowanie kapitału naukowego (zachęcanie do kontynuacji kształcenia na poziomie wyższym) oraz popularyzacja oferty kształcenia UWM w Olsztynie wśród młodzieży licealnej. W ramach przedsięwzięcia uczestnicząca młodzież pozna pełen cykl powstawania wiedzy, z uwzględnieniem obserwacji, dostrzegania problemu, dyskusji, analizy, działania i przedstawiania rezultatów badań. Aktywizujące metody upowszechniania wiedzy uwzględniają wyniki badań psychologicznych i neurodydaktyki, dotyczące procesu uczenia się.

W ciągu 24 miesięcy ponad 50 pracowników UWM zorganizuje: 4 pikniki naukowe, w których weźmie łącznie co najmniej 2000 uczestników, dwa obozy naukowe na Uniwersytecie, 60 wykładów, warsztatów i kawiarni naukowych w formie wyjazdowej, 12 cyklicznych spotkań na Uniwersytecie z wykładami i warsztatami, trzy wystawy półroczne w Bibliotece Uniwersyteckiej oraz cztery wystawy objazdowe (każda po 10 planszy wielkoformatowych), opublikowanych zostanie co najmniej 150 krótkich tekstów i filmików popularnonaukowych na blogu oraz mediach społecznościowych. Bezpośredni udział w zajęciach i wystawach weźmie udział co najmniej 4 000 osób, a przekaz medialny dotrze do co najmniej 1 500 000 odbiorców w kraju i za granicą.

Projekt będzie realizowany przez Wydział Biologii i Biotechnologii wraz z innymi jednostkami Uniwersytetu i będzie wsparciem oraz komplementarnym uzupełnieniem zadań, które realizować będzie powstające w UWM Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji "Kortosfera".

Projekt mieści się w trzeciej (społecznej) misji Uniwersytetu – upowszechnianie wiedzy, w tym także w ramach kształcenia pozaformalnego.

Projekt Spotkania z nauką, realizowany w latach 2020-2022, dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czytaj więcej: https://spotkanianauka.blogspot.com/2020/06/pierwsza-konferencja-prasowa-on-lina.html

piątek, 1 maja 2020

Hybrydowa dyskusja panelowa i Teamsatorium UWM

Czas społecznej izolacji, dystansowania się przestrzennego i wymuszona konieczność edukacji zdalnej na duża skalę jest okresem stresu, poszukiwań, uczenia się. Ale jest także czasem na kreatywność i zupełnie nowe inicjatywy. Tak właśnie narodziła się uniwersytecka społeczność o intrygującej nazwie Teamsatorium UWM. Więcej o tej inicjatywie w wideo wywiadzie niżej.

(Joanna Dziekońska. Lidia Bielinis, Stanisław Czachorowski)

Po kilkunastu dniach funkcjonowania Teamsatorium UWM pojawił się pomysł na wywiad. Materiałem wyjściowym miała być rozmowa (zapisana jak na dyktafonie, żeby potem z tego skorzystać i przygotować tekst). A ponieważ jesteśmy izolowani to możliwa była tylko rozmowa przez jakiś komunikator. Po pierwszych słowach dyskusji narodził się pomysł, żeby nagrać ten wywiad i udostępnić właśnie w takiej formie wideo. Niezależnie od ewentualnego tekstu. 

Ale to był tylko początek inspiracji. Po nagraniu zapis wideo został umieszczony w grupie Teamsatorium, na Facebooku i na stronie Wydziału Nauk Społecznych. I tak narodził się pomysł na hybrydową dyskusję panelową. Hybrydowa gdyż łączy różne formy komunikacji zdalnej.

1. Najpierw rozmowa (dyskusja) panelistów, kilku osób na zadany temat. To komunikacja zdalna synchroniczna, odbywająca się w tym samym czasie, np. w formie wideokonferencji. Całość zapisana i zarchiwizowana.

2. Krok drugi to udostępnienie tak powstałego materiału w grupie dyskusyjnej (zespół na Teamsach, grupa na Facebooku itp.). Tutaj w dowolnym czasie toczyć się może dalsza dyskusja już w formie asynchronicznej: komentarze, pytania, refleksje, polemiki. W ten sposób do dyskusji dołączyć może dużo więcej osób. 

Prowadzenie wideo konferencje dla kilkunastu lub kilkudziesięciu osób jednocześnie jest praktycznie niemożliwe. Wymagałoby bardzo żelaznej samodyscypliny. W wersji hybrydowej mamy części z wideokonferencją i komunikacją synchroniczną oraz części z dyskusją tekstową i komunikacją asynchroniczną. Być może jest to jakiś sposób na e-konferencje lub dyskusje panelowe. 

Zgodnie z obietnicą wyartykułowaną w czasie wirtualnego spotkania, udostępniamy niniejszy blog jako dodatkową, publiczną przestrzeń dla Teamsatorium UWM. Być może stary pomysł z kawiarnią naukowa nabierze nowego wymiaru. I powróci do życia. 

Stanisław Czachorowski

wtorek, 4 lutego 2020

VII Dni Seweryna Pieniężnego na Warmii i Mazurach


ORGANIZATOR
Warmińsko - Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie

17 lutego 2020 (poniedziałek) godz. 17:00
KSIĄŻNICA POLSKA, „SCENA LITERACKA” Olsztyn, pl. Jana Pawła II nr 2/3, – „Słowo i dźwięk”. Spotkanie z pisarką Bożeną Kraczkowską – autorką wydanej w 2019 roku powieści dla dzieci Operacja Dexter i zbioru opowiadań Czubek. Pisarka zaprezentuje także wiersz Mój cień blues z serii „Trilinguis” oraz wykona ballady swego autorstwa. Prowadzenie: Andrzej Cieślak, prezes Oddziału ZLP w Olsztynie.
Organizator: Związek Literatów Polskich

niedziela, 26 stycznia 2020

Inne spojrzenie na zmiany w szkolnictwie wyższym

A gdyby ktoś postawił tak sprawę? "My Warszawiacy/Poznaniacy/Krakusi:
  • Chcemy mieć możliwie dużo zieleni w mieście i dostępnej zieleni, pół, łąk, zagajników dookoła miasta. A ZATEM odrzucamy politykę niszczącą polską prowincję. 
  • Nie chcemy mieszkać w molochu, A ZATEM chcemy zrównoważonego rozwoju Polski
  • Nie chcemy korków i smogu w naszym mieście, A ZATEM chcemy by w mniejszych miastach istniały dobre uczelnie. 
  • Nie chcemy U NAS rządów deweloperów, A ZATEM chcemy żeby dało się żyć sensownie również w Opolu i Zawierciu".
 Sądzę, że byłoby to sensowne ujęcie sprawy. Niszczenie uczelni, czy też kolei w mniejszych ośrodkach oznacza wyrok na zieleń, na "jakość życia" w metropoliach.

Aleksander Tempkin

czwartek, 16 stycznia 2020

sobota, 11 stycznia 2020

Konkurs FameLab Poland otwiera nabór po raz 9!

FameLab Poland znów otworzył nabór – trwa rejestracja uczestników do 9. edycji konkursu, w którym naukowcy doskonalą umiejętności komunikacyjne i dzielą się swoją wiedzą z publicznością.

Zgłoszenia w postaci 3-minutowego filmu należy wysyłać do 20 stycznia 2020, do godz. 12:00. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę główną w wysokości 12 tys. zł, a laureat wyróżnienia Fundacji Kościuszkowskiej stypendium naukowe w USA.

Konkurs FameLab jest międzynarodowym formatem, pod egidą British Council odbywa się na całym świecie. Polską edycję współorganizuje Centrum Nauki Kopernik.

Pomysł jest prosty: udostępnić naukowcom scenę i mikrofon, zapewnić wsparcie szkoleniowe i pomóc rozwinąć skrzydła.

Jak się zgłosić? 
 Aby wziąć udział w FameLabie, należy do 20 stycznia 2020 wypełnić formularz zgłoszeniowy, który dostępny jest na stronie famelab.org.pl. Najważniejszą częścią zgłoszenia jest 3-minutowy film – nagranie Waszego wystąpienia o nauce. Film musi być nagrany jednym ciągiem, bez cięć, bez montażu. Musi przedstawiać Waszą sylwetkę. Możecie używać rekwizytów. Nie oceniamy jakości technicznej nagrania – musi być ona jedynie wystarczająca, abyśmy usłyszeli i zobaczyli Wasze wystąpienie. 

Szczegółowe informacje:

Iwona Kamińska