niedziela, 27 września 2009

Globlokalizm praktycznie i w lesie

Kawiarnia to tylko miejsce spotkania, właściwe dla miasta, ale nie jedyne. Celem naszej "kawiarni naukowej" nie jest picie kawy czy herbaty ale spotkanie i rozmowa. Spotkanie w rozumieniu Kapuścińskiego i dialog, opowieść, możliwe są w różnych sytuacjach, także i w czasie spaceru na łonie przyrody. Dyskusja (także ta naukowa, filozoficzna) w "drodze', w czasie speceru czy podróży, jak i "przy pracy", jest równie owocna. Dodatkowym tłem i inspiracją jest otaczajaca przyroda.
W naszych zamiarach spotkania mają wychodzić daleko poza akademickie mury. Są więc spotkania na olsztyńskiej starówce - zdawało by się, że miejscu nietypowym na "uczone rozmowy". Ale chcemy kontynuować spotkania daleko poza Olsztynem.
Jedną z piewszych okazji w nowym roku akademickim, będzie Mostkowo i rezerwat bobrów na rzece Pasłęce. Razem ze studentami ekonomii WSIiE TWP w Olsztynie, 10 października 2009 r., wybieramy sie poza Olsztyna, w ramach akcji "Sprzątanie świata - bezpiecznie i ekologicznie". Będzie to dyskusja w terenie i "przy pracy" na temat "ekologicznego" śladu, jaki zostawiamy na Ziemi i odpowiedzialności oraz swiadomej konsupcji.

Głównym celem akcji jest zmiana świadomości „ekologicznej” w zakresie recyklingu i zaśmiecenia przyrody Warmii i Mazur. Drugim i integralnym celem jest popularyzacja bezpieczeństwa dzieci na drodze do szkoły, podstawowych zasad ratownictwa medycznego, wsparcie małych szkół wiejskich w naszym regionie. Edukacja ekologiczna dotyczyć będzie zarówno „zwykłego” porządkowania rezerwatu jak i zmiany stylu życia (recykling, zrównoważony transport, zrównoważona i przyjazna dla środowiska konsumpcja). Wymienionbe działania sa tłem do dyskusji o wspołczesnej cywilizacji, globlokalizmie i świadomej konsupcji.

Bedzie to potrójne razem: w akcji sprzątania dzikich zakątków przyrody wezmą udział dorośli (studenci zaoczni kierunku ekonomia) oraz młodzież ze szkoły podstawowej w Mostkowie jak i dzieci studentów (impreza rodzinna). Po drugie „Mazury – cud natury” porządkować będą Warmiacy i Mazurzy razem. W końcu ekonomia z ekologią - problemy gospodarcze i ochrona przyrody nie muszą być w konflikcie a nawzajem się wspierać. Szukamy porozumienia i współpracy a nie pól konfliktów!

Wiedzieć” jest stosunkowo łatwo. Trudniej jest „rozumieć”, ale najwyższym stopniem wiedzy jest „działać”, czyli wykorzystać wiadomości i i ich rozumienie w praktycznym działaniu.

Program roboczy, 10 października 2009,
9.05 przyjazd uczestników pociągiem z Olsztyna do stacji Gamerki Wielkie, przejście do szkoły w Mostkowie.
Ok. 10.00 uroczyste otwarcie akcji przed szkołą w Mostkowie z udziałem władz regionalnych i lokalnych (udział zapowiedział już starosta z Ostródy i wójt z Łukty), powitanie gości, uczestników i sponsorów. Posadzenie drzewek przed szkołą i oddanie ich w „adopcję” młodzieży szkolnej, aby się nimi opiekowała (dbałość o środowisko to nie tylko jednodniowa akcja!), przekazanie lektur szkolnych (zabranych w ramach bookcrossingu) bibliotece szkolnej oraz pomocy dydaktycznych dla szkolnej świetlicy. Krótka pogadanka przedstawiciela policji na temat bezpieczeństwa na drodze do szkoły i do domu (rozdanie odblaskowych gadżetów). Pokaz i pogadanka na temat zasad udzielania pierwszej pomocy (m.in. gdzie dzwonić po pomoc), prezentacja nowoczesnego sprzętu ratownictwa medycznego.
Ok. 11.00 W kilku grupach uczestnicy akcji (studenci, młodzież jak i wykładowcy i VIP-y) wezmą worki, rękawice i wyznaczonych przez leśnictwo miejsca będą sprzątać las i dzikie zakątki przyrody, segregując odpady.
Ok. 13.30-14.00 Dotarcie do leśniczówki Bóbr na ognisko. Podziękowania i nagrody dla młodzieży, wspólne ognisko, zdjęcia pamiątkowe. Śmieci posegregowane (osobno szkło, aluminium, papier, plastik itd. - recykling) zostaną zebrane i wywiezione w workach do zakładu utylizacji odpadów.
W godzinach popołudniowych powrót do domu, duża część oczywiście pociągiem (aby promować transport publiczny i jednocześnie przyjazny dla środowiska).
Zapraszamy do udziału w tej terenowej dyskusji "słowem i czynem". Zabierz ze sobą odpowiedni strój terenowy, coś ciepłego w termosie, suchy prowiant i coś na ognisko. Możesz przywieźć ze sobą dla szkoły w Mostkowie lektury szkolne i pomoce dydaktyczne do świetlicy.

2 komentarze:

 1. więcej o akcji:

  * http://czachorowski.blox.pl/2009/09/Dojazd-do-Mostkowa.html
  * http://czachorowski.blox.pl/2009/09/Sprzatanie-swiata-ekologicznie-i-bezpiecznie.html
  * http://czachorowski.blox.pl/2009/09/Sprzatanie-to-obciach.html
  * http://czachorowski.blox.pl/2009/09/Bezpieczenstwo-ekologiczne.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Takze i tu: http://www.olsztyn24.com/?m=1&i=7566

  OdpowiedzUsuń