Olsztyńska kawiarnia naukowa Klubu Profesorów Collegium Copernicanum - wirtualne uzupełnienie spotkań na olsztyńskiej Starówce i wypraw terenowych. Kameralne spotkania z nauką i naukowcami, w Olsztynie oraz w innych miejscach Warmii i Mazur. Jest także przedłużeniem spotkań wirtualnych Teamsatorium UWM.
poniedziałek, 27 lutego 2012
Dwa wykłady na Tydzień Otwartej Edukacji
7 marca godz. 14.00-15.30 sala P13,, dr hab. Stanisław Czachorowski prof. UWM, wykład z ochrony środowiska dla studentów biologii, tytuł wykładu "Stan środowiska w Polsce i problemy gospodarki wodą". (link do filmu)
9 marca godz. 8-9.30 sala P6, dr hab. Stanisław Czachorowski prof. UWM, wykład z autoprezentacji dla studentów biotechnologii , "Jak pracuje mózg oraz trudności w komunikacji w świecie pokolenia cyfrowego”. (link do filmu)
niedziela, 26 lutego 2012
Kamień milowy olsztyńskiej kawiarenki naukowej
sobota, 18 lutego 2012
Uniwersytet, kawiarnia naukowa i Tydzień Otwartej Edukacji
Z inicjatywy Open Course Ware Consortium w dniach 5-10 marca 2012 obchodzić będziemy pierwszy międzynarodowy Tydzień Otwartej Edukacji. Idea Tygodnia powstała podczas Open Education Conference 2011 w Utah, i założeniami jest podobna do założeń Tygodnia Open Access. Instytucje na całym świecie organizują lokalnie różne wydarzenia, promujące otwartą edukację i Otwarte Zasoby Edukacyjne: wykłady, webinaria, warsztaty, konferencje. Listę pomysłów można zobaczyć na oficjalnej stronie Tygodnia. Aktualnie jest już zgłoszonych ponad 100 wydarzeń.
Koalicja Otwartej Edukacji zaprasza wszystkie instytucje i organizacje związane z edukacją do włączenia się w obchody i organizowania imprez, które będą realizować różne cele związane z otwartością w edukacji: podnoszenie świadomości na temat OZE, twórcze wykorzystanie otwartych zasobów, szkolenia z kwestii prawnych wiążących się z otwartymi zasobami etc. Na stronach KOED upowszechniana będzie lista imprez organizowanych w Polsce. Wszystkie te imprezy KOED obejmuje swoim patronatem.
W tym wartościowym przedsięwzięciu no może zabraknoc naszej kawiarni naukowej. Wstępnie planowane sś dwa wykłady transmitowane w Internecie (streaming). Jeden będzie dotyczył wystąpień publicznych, drugi ochrony środowiska. Szczegóły niebawem.
Czym jest otwartość w kontekście nauki, edukacji czy kultury? Czy w kontekście działań KOED mówimy o idei otwartości, trasparentności, darmowego dostępu do zasobów, czy o ruchach społecznych działających na rzecz Open Access, Open Culture, Open Educational Resorces czy wreszcie o nowych elektronicznych modelach komunikacji?
Celem KOED jest przede wszystkim działanie na rzecz budowania w Polsce otwartych zasobów wiedzy, edukacji i kultury, tzn. doprowadzenie do takiej sytuacji, w której uczeń, student, nauczyciel, naukowiec oraz każdy inny obywatel będzie mógł w Internecie znaleźć wystarczająco dużo otwartych źródeł wiedzy, polskich zasobów cyfrowych różnego typu, by móc wykorzystać je nie tylko w edukacji, ale także do innych celów ważnych dla niego.
Otwartość w odniesieniu do zasobów cyfrowych może mieć wiele poziomów, nie zawsze jest to pełna otwartość związana z domeną publiczną czy najmniej restrykcyjnymi wolnymi licencjami, czasem jak w przypadku modeli open access, bibliotek cyfrowych, repozytoriów czy czasopism otwartych jest to otwartość wyraźnie zakreślona przez politykę archiwum a jeszcze częściej wolę autorów.
KOED – podobnie jak inne ruchy OPEN – promuje budowanie zasobów jak najbardziej otwartych, takich, które mają jak najmniej restrykcji prawnych. Jednak członkowie Koalicji mają świadomość, że proces budowania takich zasobów jest trudny, wymaga czasu, sprzymierzeńców oraz zrozumienia roli, jaką otwartość pełni w innowacyjności i rozwoju kraju, dlatego pochwala każdy stopień otwarcia wiedzy i informacji, który ułatwia uczestnictwo w kulturze.
Więcej o KOED i otwartości
czwartek, 9 lutego 2012
Dziennikarze i naukowcy - trudne relacje i miłość z zadziorami
poniedziałek, 6 lutego 2012
Reproductive Biology w... kawiarni
Międzynarodowe czasopismo naukowe w kawiarni? A dlaczego nie? Każdy pretekst jest dobry na spotkanie z nauką i naukowcami. Bo przecież naukę tworzą ludzie i to kapitał ludzki jest w nauce najważniejszy. W ramach spotkań przedstawiających czasopisma powstające i drukowane w Olsztynie w najbliższy wtorek zapraszamy na spotkanie z osobami współtworzącymi pismo Reproductive Biology. więcej o spotkaniu
Kameralne spotkanie z nauką i naukowcami 7 lutego, godz. 17.30, Kawiarnia Literacka i Filmowa (Książnica Polska, vis-a-vis ratusza, II piętro). Gościem specjalnym będzie dr hab. Renata Ciereszko prof. UWM, sekretarz redakcji Reproductive Biology. W spotkaniu wezmą także udział recenzenci, autorzy i współpracownicy:
- dr Iwona Bogacka - Wydział Biologii i Biotechnologii, UWM w Olsztynie, autor i recenzent, od 3 lat redaktor działowy RB;
- Andrzej Kaczmarek - właściciel firmy "Mercurius" składającej i drukującej wiele numerów RB;
- dr hab.Tadeusz Kamiński, prof. UWM - dziekan Wydział Biologii i Biotechnologii, UWM w Olsztynie, autor i recenzent; w przeszłosci redaktor działowy RB;
- dr Anna Nynca - Wydział Biologii i Biotechnologii, UWM w Olsztynie, sekretariat RB;
- Jeff Taylor - dyrektor "King School of English", od początku istnienia czasopisma konsultant jezykowy RB;
- dr hab. Barbara Wąsowska - Instytut Rozrodu zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, autor i recenzent, od kilku miesięcy redaktor działowy RB.