czwartek, 24 maja 2012

Pracowity jak trzmiel czyli Dzień Owada

Owady mają swoje święto? I to nie jedno, w Krakowie w maju obchodzone są Dni Owada, natomiast w Olsztynie w grudniu Dzień Chruścika. Biorąc pod uwagę różnorodność gatunkową tej grupy jak i znaczenie ekologiczne, to i tak zbyt mało poświęcamy im popularyzatorskiej uwagi.

Pod hasłem „Pracowity jak trzmiel” już po raz dwunasty w dniach od 25-27 maja na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym będą się odbywać Ogólnopolskie Dni Owada. Towarzyszyć im będzie I Krakowska Wystawa Zwierząt Amatorskich, a ponadto, jak co roku, wykłady, wystawy żywych owadów i pajęczaków krajowych i egzotycznych, owadów drapieżnych, parazytoidów oraz nicieni. Prezentowane będą rośliny i zwierzęta owadożerne, owady preparowane, exlibrisy oraz fotografie o tematyce entomologicznej.

Głównymi bohaterami tegorocznych Dni Owada są owady zapylające, a dokładniej trzmiele.
W piątek, w godzinach 10.00-13.00 w Klubie Studenckim „Arka”, entomolodzy z Wydziału Ogrodniczego UR opowiedzą o trzmielach ziemnych i trzmielach w szklarni oraz dzikich pszczołach. Zdradzą, jak pszczoły robią miód. Będzie można też wysłuchać wykładu „Mrówki żniwiarki – fakty i tajemnice”.
Atrakcją będą także wróżby „owadziej wróżki”, „owadzie” tatuaże, zawody w owadziej lekkoatletyce czy pokazy owadziego origami. Przez cały czas trwania imprezy odbywają się kiermasze – owadów krajowych i egzotycznych, produktów pszczelich, akcesoriów entomologicznych, literatury o tematyce entomologicznej, ogrodniczej oraz przyrodniczej. W piątek i sobotę hitem będzie prezentacja owadziej kuchni „Hakuna matata” połączona z degustacją.

W tym roku po raz pierwszy Dniom Owada towarzyszyć będzie I Krakowska Wystawa Zwierząt Amatorskich.

źródło : PAP – Nauka w Polsce
Fot. S. Czachorowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz