poniedziałek, 16 września 2013

Bioróżnorodność na szkle malowana – dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Warmii i MazurW czasie Europejskiej Nocy Naukowców zapraszam na warsztaty malowania na szkle (słoikach i butelkach). Będziemy malowali bioróżnorodność Warmii i Mazur, w tle rozmyślając o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym regionu oraz o zawiłych ścieżkach recyklingu i filozofii minimalizmu lub dobrowolnej prostoty.

Farby i pędzle zapewniam, trochę słoików i butelek także - ale zachęcam, aby przyjść ze swoim materiałem do malowania (wymytych i pozbawionych etykiet).

Warsztaty malowania na szkle (butelki i słoiki) oraz opowieści o różnorodności biologicznej Warmii i Mazur, odbywają się w ramach międzynarodowej Dekady Bioróżnorodności (2011-2020), ogłoszonej przez ONZ. Motywami do malowania będą gatunki roślin, grzybów i zwierząt naszego regionu. Surowiec malarski stanowić będą butelki i słoiki, traktowane jako surowiec wtórny. Wyjaśnione będzie pojęcie recyklingu i reusingu oraz wpływu stylu życia i konsumpcji na stan przyrody i bioróżnorodności regionu. Poruszony będzie problem rękodzieła jako stylu życia i ochrony dziedzictwa kulturowego regionu. W czasie wspólnego malowania nauka (biologia) przedstawiana będzie jako pasja, która budzi emocje i fascynację. Warsztaty przeznaczone są na wspólną, rodzinną zabawę i dyskusję z naukowcem.
Szczegóły i zapisy: http://www.dninauki.uwm.edu.pl/program.html?detail=133

Malowanie jest formą happeningu, który jest rozszerzoną dyskusją akademicką. Ma za zadanie zwrócić uwagę na problem. Jest formą wstępu do pogłębionych rozważań a nie "zamiast" tych rozważań. Emocje i przyzwyczajenia (nawyki codzienne) są wstępem do pogłębionego wykładu, pretekstem do dyskusji o ochronie środowiska, o recyklingu, o filozofii wpływającej na konsumpcję i antropopresję. Malowanie i kuluarowa dyskusja jak "przy darciu pierza lub łuskaniu fasoli" są zaproszeniem do działania i wykorzystywania wiedzy. Nie tylko instrukcją jak to robić, ale i dlaczego to robić. Sztuka i warsztaty są elementem uzasadnienia. Zatem Zapraszam 27 września na Europejską Noc Naukowców.

Stanisław Czachorowski
(zdjęcia pochodzą z różnych warsztatów malowania na szkle i dyskusji o bioróżnorodności regionu).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz