piątek, 27 września 2013

Pozdrowienia z Syberii


Serdecznie pozdrawiam z odległej Syberii, ciepło ściskam z uśmiechem od rodaków, Mazurów z Syberii. Dziś wróciliśmy ze Znamienki - mazurskiej wsi położonej na chakaskim stepie, było tam nadzwyczajnie, cokolwiek sobie wyobrażacie, że to znaczy :)... mieszkałyśmy tam z Ewą Piotrowicz, która towarzyszy mi w tej wyprawie w domu polsko-chakaskiego małżeństa. Pani Olga Edwardowna Szuszinskina jest nauczycielką jezyka polskiego. Sposób w jaki ona mówi jest dialektem języka mazurskiego, dziwne odczucie słyszeć taką mowę ... daleko od Mazur. Niesamowite jest to, że język który tam się zachował na naszych Mazurach już nie występuje.

W Zaniemnce - wsi mazurskiej na Syberii mieszka - jeszcze ponad 40 starszych mieszkańców, posługujących się mazurską gwarą. Za dwa dni jedziemy do Aleksandrowki - drugiej wsi polskiej z tradycją mazurskiego osadnictwa. W tych dniach pobytu w Znamience razem z p. Ewą Piotrowicz wykonałyśmy inscenizację mazurskiego Święta Plonu. Zaangażowałyśmy całą społeczność szkoną i z 80 uczniów z polskiej szkoły wykonałyśmy przedstawienie dla całej wsi. Na uroczystości zabrzmiał polonez. Spotkanie uhonorowali swoją obecnością goście z Ministerstwa Edukacji Chakasji. Praca w szkole jaką wykonałyśmy z nauczycielką języka polskiego panią Olgą oraz Ewą Piotrowicz była wielkim wyzwaniem, w trzy dni nauczyłyśmy dziećmi dożynkowego obrzędu, przygotowałyśmy je do wspólnego występu na scenie w domu kultury i dziś był wielki finał. Na scenie zawisł herb miasta Mrągowa, dla nas to ogromnie ważne. Wszyscy mamy tu wielu przyjaciół.
Piszę dziś do Was poruszona historią mieszkajacych tu potomków dawnych Mazurów. Kłaniamy się nisko Pani Burmistrz Mrągowa i Naszemu Marszałkowi, Pani Marszałek Annie Wasilewskiej oraz Sejmikowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego za patronat nad tą wyprawą. Razem z Polonią z Syberii dziękując za możliwość bycia z tymi ludźmi. Wam wypada przekazać te wiadomości w pierwszej kolejności.

W tych dniach w Chakasji zorganizowaliśmy z Polonią spotkania promujące nasz region, a w Znamience odbyły się z dziećmi warsztaty z hortiterapii, ekologii i dwa seminaria z panią Olgą - nauczycielką j. polskiego. W Abakanie i Minusińsku mnóstwo pracy. Duże zaintersowanie wzbudziły nasze progamy animacyjne. Szczególnie wśród dyrekcji szkoły oraz przedstwiceli szkonictwa chakaskiego, którzy przyjechali na uroczystość naszej inscenizacji.

Te 4 dni w ZNAMIENCE są niedoopowiedzenia. Dziś także odbyła się wizyta w Chakaskim Ministerstwie Turystyki i Sportu, tam zaś z zainteresowaniem spotkała się prezentacja naszego miasta oraz województwa a także UWM i projektu Program Pomost. W chakaskiej prasie ukazał się przychylny dla nas wszystkich artykuł. A w Centrum Informacji Turystycznej Republiki Chakasji w Abakanie czekały na mnie gazety od redakcji oraz zaproszenie dla naszego miasta i Pana Marszałka do współpracy, a to duże wydarzenie. Chcę się podzielić dziś z Wami tym sukcesem - bez Was nie było by to możliwe więc dziękuję.

Zofia Wojciechowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz