czwartek, 17 października 2013

Reporter24 - przewodnik dla początkujących

(Spotkanie w kawiarni naukowej i dyskusja o dziennikarstwie obywatelskim i nowych mediach, fot. S. Czachorowski)

Dziennikarstwo obywatelskie nadal przeżywa swój rozkwit. Jak grzyby po deszczu powstają nowe blogi, które nie zawsze prowadzone są przez dziennikarzy. Duże portale informacyjne udostępniają zakładanie własnych serwisów. Czy łatwo dziś zostać reporterem i czy potrzeba do tego wielkich umiejętności?

Nowe technologie zmieniają wiele w środowisku, także uniwersyteckim, naukowym. Wielokrotnie następuje potrzeba komunikacji, wymiany informacji między różnymi podmiotami. Nie trzeba dziś być informatykiem by założyć stronę internetową, tak samo jak nie trzeba być dziennikarzem, aby publikować.

Z propozycją współpracy i rozwijania idei społeczeństwa obywatelskiego przychodzi tutaj kontakt24, platforma TVN, która wkrótce będzie reprezentować nowy wymiar mediów interaktywnych. Już dziś można wziąć udział w tworzeniu społeczności czytelników i widzów. Jak to zrobić?
1. Wchodzimy na www.kontakt24.tvn.pl
2. Klikamy w Załóż swój serwis/Zarejestruj się.
 3. Otworzy się nowe okno. Możemy założyć swoje konto poprzez synchronizację z mediami społecznościowymi lub iść nieco dłuższą drogą rejestracji i wypełnić wymagane pola.

4. Po właściwej rejestracji jesteśmy już tzw. „reporterami24”. Posiadamy konto, gdzie swobodnie i bardzo łatwo możemy zamieszczać artykuły, zdjęcia czy video. Wystarczy kliknąć w interesujący nas obszar.

 5. Podczas publikowania artykułu, zdjęcia czy filmu możemy dodać opis, określić miejsce zdarzenia. Wszystko bardzo ułatwia przejrzysty panel administratora serwisu.

Początkującego reportera24 może odstraszać tematyka większości materiałów publikowanych na głównej stronie serwisu. Najwięcej jest tu bowiem wypadków i publikacji interwencyjnych. Jednak po zagłębieniu się w kolejne artykuły/zdjęcia dostrzegamy też tematykę zupełnie lifestylową. Albumy zdjęć z dokumentacją zjawisk atmosferycznych trafiają np. do zakładki METEO, a zwyczajne zapowiedzi spotkań/konferencji/innych zdarzeń do kalendarium. Najciekawsze materiały przechodzą na antenę TVN. Tak naprawdę nie jest ważne co wrzucimy. Dziennikarstwo to szeroka dziedzina, posiada wiele specjalizacji. Najważniejsza jest nasza aktywność i przekonanie, że ma się wpływ na otoczenie. Rozwijajmy zatem ideę społeczeństwa obywatelskiego!

 Martyna Zagórska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz