wtorek, 18 lutego 2014

Wiedza w kawiarni czyli czekając na milionowego uczestnika portalu ZooniverseProf. Lech Mankiewicz i Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych przesyłają informacje o polskich użytkownikach projektu nauki obywatelskiej Zooniverse. Niebawem pojawi się milionowy uczestnika tego portalu*. Niesamowita jest ta mapa, pokazująca kliknięcia w różnych projektach Zooniverse: http://community.zooniverse.org/

Jak pisze prof. L. Mankiewicz „Dla mnie i dla Janka Pomiernego z New Space Foundation jest to powód do dumy, a niezależnie od tego widać, że Polska leży w Europie i do Europy należy jeśli chodzi o kulturę, także tę związaną ze społecznościowymi projektami naukowymi.” 

Z mapki wyraźnie widać, że Polska w zakresie korzystania i współtworzenia nauki obywatelskiej należy do świata najbardziej rozwiniętego. Duma i radość sa w pełni uzasadnione. Watro także dodać, że w Polsce partnerem Ciztizen Science Alliance (które patronuje Zooniverse) jest Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz New Space Foundation. To dzięki ich wsparciu i pracy kilka projektów Zooniverse jest dostępnych po polsku, co ma absolutnie kluczowe znaczenie. Cyfrowa wiedza trafia pod strzechy. A tam, gdzie jest wi-fi, tam jest dostęp do nauki obywatelskiej i do wiedzy. Nawet w prowincjonalnej kawiarni.

St.Cz.

* rano 18 lutego milonowy użytkownik już był!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz