niedziela, 7 grudnia 2014

Dzień Chruścika 2014

(Gadająca Dachówka z chruścikiem, Restauracja Cudne Manowce, fot. S. Czachorowski)

W Olsztynie, w grudniu  2013 roku odbyła się światowa prapremiera Dnia Chruścika (sam pomysł urodził się 11 grudnia 2012 roku, też w Olsztynie). Mają Amerykanie swój Dzień Świstaka, są krakowskie Dni Owada, jest nawet Dzień Motyla, dlaczego my nie mielibyśmy mieć Dnia Chruścika? Co więcej, pierwszy i jak na razie jedyny znaczek pocztowy z podobizną chruścika wypuściła Poczta Polska (wcześniej ukazał się znaczek w USA, na którym była stylizowana sylwetka, jedynie do chruścika podobna). Specjaliści nawet rozpoznali gatunek na polskim znaczku. Okazał się inny niż w zadeklarowanym podpisie. No cóż, specjaliści wytropią każdy szczegół. Reprodukcja znaczka ukazała się w Brauerii (międzynarodowe czasopismo chruścikarskie) oraz na niektórych stronach www. Mamy więc już znaczek pocztowy. W 2003 roku zrobiliśmy kolejny krok i zainicjowaliśmy Dzień Chruścika. Bez wątpienia to szalone święto naukowe przyjęło się, bo odznaczono je w wielu kalendarzach.

Po co Dzień Chruścika? Jest kilka powodów. Po pierwsze dlatego, żeby 11 grudnia nie był osierocony i gorszy od innych dni w roku. Kalendaria radiowe i prasowe... będą miały o czym pisać (i piszą). Po drugie to doskonała okazja na spotkanie polskich chruścikarzy – amatorów i zawodowców. Po trzecie do doskonała okazja do popularyzacji wiedzy i  edukacji pozaformalnej (czytaj więcej na ten temat). O chruścikach powstał nawet film, emitowany w TVP. Pojawiają się także liczne artykuły i wzmianki w książkach dla dzieci. Ten fragment przyrody i bioróżnorodnosci staje się coraz bardziej znany,

W Polsce występuje blisko 300 gatunków chruścików. W Europie występuje obecnie ponad 11 00 gatunków. A na całym świecie? Opisano ponad 13 tysięcy gatunków współczesnych i fosylnych z całego świata. Choć szacuje się, że może występować na Ziemi nawet do 40-50 tysięcy gatunków. Jest więc dużo pracy. I dużo do opowiadania o chruścikach.

11 grudnia 2014 r. spotykamy się o godz. 18.00 w Restauracji Cudne Manowce na olsztyńskiej Starwce (ul. Chrobrego). Bedą rozmowy, pokazywanie zdjęć oraz film o chruścikach i chruścikarzach.

więcej na wydarzeniu Facebooka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz