środa, 17 grudnia 2014

Warmińskie Bizancjum

Schola Węgajty, Grupa Agathos, Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie, zapraszają - we czwartek, 18 grudnia o godz.18 na wernisaż wystawy fotografii : „Warmińskie Bizancjum” autorstwa Bartosza Bremera, malarza, ikonografa z Grupy Agathos.

Wystawa dokumentuje warsztaty ikonograficzne prowadzone od pięciu lat w Ośrodku Teatralnym w Węgajtach i Nowym Kawkowie pod Olsztynem. W ramach wernisażu odbędzie się wykład: „ Droga ikony – współczesna sztuka sakralna w Polsce na podstawie prac wybranych artystów i szkół ikony” , ilustrowany przykładami wybranych prac. (Małgorzata Dżygadło -Niklaus ze Scholi Węgajty i Grupy Agathos) Grupa Agathos (od gr. agathos – dobry) powstała w 2003 r. Nazwa jest nawiązaniem do greckiej tradycji ikonopisania, do okresu, gdy chrześcijaństwo, jeszcze niepodzielone, wypracowało zasady sztuki sakralnej. Grupę stanowią katolicy zafascynowani pięknem i duchowa głębią ikony, sięgający do korzeni tradycji bizantyjskiej, przekonani o jej wartości tak dla Kościoła wschodniego jak i zachodniego. Kształcili się pod kierunkiem o. Zygfryda Kota SJ z Pracowni Św. Łukasza w Krakowie oraz Mateusza Środonia ze Studium Chrześcijańskiego Wschodu z klasztoru ojców Dominikanów na Służewcu w Warszawie. Członkowie grupy odbywali praktyki ikonograficzne w Studium Ikonopisania w Bielsku Podlaskim, w pracowni ikonograficznej klasztoru Evangelismos na greckiej wyspie Patmos oraz w Atelier Ikony w klasztorze Varatec, w rumuńskiej Mołdawii. Grupa Agathos od sześciu lat współpracuje ze Scholą Węgajty, działającą na Warmii od lat dwudziestu, w ramach Stowarzyszenia Węgajty.

W ramach programu Laboratorium Tradycji - Bogactwo mniejszości -Tradycja bizantyjska, prowadzimy wspólnie od 2010 roku letnie warsztaty ikonograficzne w Ośrodku Teatralnym w Węgajtach i Nowym Kawkowie pod Olsztynem.

Małgorzata Dżygadło-Niklaus,
kontakt: scholaw1@wp.pl, tel.: 600 00 52 53.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz