niedziela, 11 stycznia 2015

Wystawa pt. Dzieci z Kreatywnego Strychu tworzą markę Jezioran


Drodzy, przyjaciele fundacji, współpracownicy, znajomi, turyści odwiedzający naszą galerię i nowi mieszkańcy Gminy Jeziorany! Zapraszamy na prezentację wystawy: "Dzieci z Kreatywnego Strychu tworzą markę Jezioran", która jest jednocześnie zamknięciem warsztatów Kreatywny Strych. Czym jest ta marka być może dowiemy się na wystawie, być może wyjdzie to z dyskusji.

Wystawa jest elementem projektu realizowanego przy dofinansowaniu programu Działaj Lokalnie Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, liderem lokalnym projektu jest Lokalna Grupa Działania "Warmiński Zakątek". Oprócz wystawy zaprezentujemy podsumowanie półtorarocznych działań fundacji w Gminie Jeziorany i odsłonimy makietę średniowiecznych Jezioran wykonaną przez dzieci.
W programie imprezy: 22 stycznia 2014 (czwartek), 18.00

  •  wystawa dzieciaków 
  •  odsłonięcie makiety średniowiecznych Jezioran 
  •  podsumowanie działań fundacji w Jezioranach 
  •  19.00 - impreza taneczna dla dzieciaków, dyskusje fakultatywne dla dorosłych następnie być może przemieszanie imprezy tanecznej z dyskusjami. 
  • Będzie kawa, ciastka, jakieś napoje wernisażowe, ale jak ktoś chce coś przynieść żywieniowo-pitnego to będzie miło.


Skąd to podsumowanie? Fundacja Revita Warmia powstała formalnie rok temu, ale działa od półtora roku i lokalnie w Jezioranach i regionalnie. Ten czas był dla nas bardzo dynamiczny: uruchomiliśmy we współpracy ze Szkołą Ponadgimnazjalną w Jezioranach Warsztaty Kreatywny Strych. Otworzyliśmy Galerię Revita Warmia na rynku i zaczęliśmy współpracę z lokalnymi twórcami. Działamy na rzecz zachowania twórczości rękodzielniczej i lokalnego rzemiosła. Stworzyliśmy jedyną w regionie finansowaną prywatnie Informację Turystyczną, posiadamy już nawet nasz pierwszy certyfikat jakości od Polskiej Organizacji Turystycznej, nasz punkt w sezonie 2015 będzie na wszystkich mapach wojewódzkich i portalach turystycznych- liczymy więc na wzrost liczby odwiedzających Jeziorany. Tworzymy lokalne pamiątki i obiekty artystyczne, które promują historię miasteczka, zbieramy drobne zabytki i dane o Jezioranach, które kiedyś wykorzystamy w publikacjach. Dzięki wsparciu przyjaciół - artystów i współpracy z Gminą, zorganizowaliśmy kilka dużych wydarzeń artystycznych, uruchomiliśmy nawet lokalna gazetę, która wydała trzy piękne drukowane numery..ale się nie przyjęła. Wszystko to dzięki ciężkiej pracy w trybie wolontariackim (bez wynagrodzenia), głównie ze środków własnych, ze wsparciem środków zewnętrznych (konkursy grantowe), pracy zaangażowanych wolontariuszy i dobrych ludzi, którzy wierzyli, że "tu da się coś zrobić".

Niestety realia są o wiele trudniejsze niż myśleliśmy. Być może jest to kwestia naszego zbyt otwartego i niekonwencjonalnego podejścia do wielu spraw, przełamywania schematów, a być może po prostu takie czasy i takie realia i jak to mówią "trzeba robić swoje". Więc robimy, ale część projektów po prostu musimy zakończyć. ...mamy nadzieje ...póki co. Najtrudniejsze jest utrzymanie działania galerii z lokalnym rzemiosłem i Informacji Turystycznej na komercyjnych warunkach. I na tym musimy się skupić, bo bez galerii nie damy rady zrobić nic. A jest przecież tyle do zrobienia dla naszego lokalnego świata. Dlatego w ramach racjonalizacji energii, gdy kończą się zewnętrzne granty, musimy zamykać pewne projekty, by utrzymać te podstawowe działania - jak galeria. Jest nam z tego powodu bardzo przykro, ale tak bywa w "pozarządówce", brak możliwości stałego dofinansowania urywa nawet tak sympatyczne projekty jak Kreatywny Strych.

Projekt "Działaj Lokalnie" kończy się 31 stycznia, chcemy zamknąć uroczyście ten okres spotkaniem, wystawą i imprezą dla dzieciaków. Dlatego zapraszamy - przybywajcie... zrobiliśmy nawet makietę średniowiecznych Jezioran ...prawie taką jak w Olsztynie - także warto choćby ze względów poznawczych :)

Zapraszamy serdecznie,

Zespół Revita Warmia
www.fundacjarevitwaramia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz