wtorek, 10 marca 2015

Gwiezdny pył czyli "Fizyka – największe widowisko Wszechświata"


Dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie zaprasza na niezwykłą imprezę. Jak wiadomo, Kraków słynie z artystycznych wydarzeń. To na które zapraszam prof. Marek Jeżabek łączy w sobie naukę i pasję. Dr hab.Jerzy Grębosz do udziału w widowisku zachęcił swoich kolegów – naukowców. Fizycy występują na scenie! Mam nadzieję, że choć część naszych Kolegów- dziennikarzy naukowych zechce wybrać się do Krakowa. Zapowiada się ciekawie.
Z poważaniem
Wiktor Niedzicki

*   *    *
Dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie zaprasza na spektakl ‘Gwiezdny pył’ z cyklu ‘Fizyka – największe widowisko Wszechświata’, który odbędzie się w piątek 20 marca 2015 roku o godzinie 12:30 w sali audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków przy ul. M. Konopnickiej 17.

W tym roku przypada 60-ta rocznica utworzenia w Krakowie Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk. W ciągu tych kilkudziesięciu lat istnienia Instytut wpisał się na trwałe w środowisko naukowe Krakowa zajmując wysoką światową pozycję zarówno w dziedzinie badań podstawowych, jak i rozlicznych zastosowań metod jądrowych w medycynie, fizyce środowiska, energetyce, czy inżynierii materiałowej. Z okazji Jubileuszu 60-lecia, jako jedno z serii wydarzeń z nim związanych, pragniemy zaprezentować widowisko ‘Gwiezdny pył’, które nie tylko w refleksyjno-artystyczny sposób podejmie próbę opowiedzenia o fizyce, ale również przybliży Wielce Szanownym Gościom ważne osiągnięcia Instytutu.

Gwiezdny pył 

Scenariusz i reżyseria: dr hab. Jerzy Grębosz
Występują: dr hab. Jerzy Grębosz, dr hab. Andrzej Horzela, prof. IFJ PAN, mgr inż. Paweł Janowski.
Czy fizyka może zachwycać? 
Twórcy „Gwiezdnego Pyłu” uważają, że tak. Mówią, że: „fizyka – to największe widowisko Wszechświata” i tą swoją fascynacją tajemnicami Przyrody podzielą się z widzami w refleksyjno-filozoficznej opowieści, w której doświadczenia na żywo przeplatają się z inspirującymi sekwencjami filmowymi. Podczas tej wielkiej podróży w otchłanie Wszechświata widzowie przekonają się jak bardzo ta wiedza dotyczy ich samych.

Dr hab. Jerzy Grębosz - naukowiec, artysta i podróżnik; autor książek, filmów popularnonaukowych oraz twórca przedstawień kabaretowo - teatralnych prezentowanych podczas Małopolskich Nocy Naukowców; laureat nagród:

  •  Grand Prix "Srebrna Sowa" za film Tajemniczy Świat Jądra Atomowego na III Krakowskim Przeglądzie Filmu Naukowego (rok 2001)
  • Nagrody Specjalnej na Festiwalu Filmów Popularnonaukowych w Sopocie za film Badamy tajemnice DNA (rok 2008) 
  • "Złotego Kopernika" za film Badamy tajemnice DNA na Festiwalu Filmów dla Edukacji - EDUKINO w Warszawie, (rok 2010) 

Człowiek, który potrafi w imponujący sposób zarządzać czasem aby znaleźć miejsce na realizację swoich licznych pasji. Ma to szczęście, że praca jest jedną z nich.

Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk 
 „Zawsze można osiągnąć to, czego się bardzo chce, tylko dzieje się to zazwyczaj później, niż zamierzaliśmy” - prof. Henryk Niewodniczański, założyciel i pierwszy dyrektor IFJ PAN.

Krakowski Instytut Fizyki Jądrowej PAN, obchodzący właśnie swoje 60 urodziny, zrodził się z pasji i wytrwałości garstki naukowców, którzy mieli przeczucie, że fizyka jądrowa to dziedzina dająca olbrzymie możliwości rozwoju. Stąd IFJ PAN jest miejscem szczególnym, gdzie nie tylko kształcą się i podejmują wyzwania kolejne pokolenia fizyków, ale współpracują ze sobą chemicy, biolodzy, lekarze i inżynierowie, odkrywając zastosowania badań na takich polach jak medycyna, inżynieria materiałowa czy energetyka.

Owocem takiej współpracy jest między innymi prowadzona w IFJ PAN od 2011 roku terapia protonowa oka, a przede wszystkim uruchamiane tej jesieni w instytucie Centrum Cyklotronowe Bronowice – jedyne w Europie Wschodniej miejsce, gdzie pacjenci onkologiczni będą mogli skorzystać z niezwykle skutecznej terapii protonowej, a fizycy z całego świata prowadzić badania naukowe.

IFJ PAN – fakty:

  • Najwyższa kategoria naukowa w Polsce: A+ 
  • Status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) na lata 2012-17
  • 540 pracowników, w tym 40 profesorów tytularnych, 55 doktorów habilitowanych, 118 doktorów i 68 doktorantów 
  • współpraca z najbardziej znaczącymi instytucjami naukowymi w Polsce i w 26 krajach świata 
  • 4 akredytowane laboratoria z ponad 7 tysiącami klientów z całej Polski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz