środa, 22 kwietnia 2015

Nowe Laboratorium WiktoraJubileusz to dobra okazja do... prezentów. Tym razem jubilat daje mieszkańcom Krakowa i dzieciom to, co ma najlepszego. Jak wiadomo, młodzież nie lubi nauk ścisłych. Są one trudne, wymagają od uczniów pracy, a wynikami nie można zaimponować kolegom. To poważny problem.

„Potrzebujemy inżynierów, naukowców i lekarzy. Bez nich nie zbudujemy nowoczesnej Polski. – mówi prof. Marek Jeżabek, dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN - Powinniśmy zatem zachęcać dzieci i młodzież do fizyki, chemii i matematyki. Starajmy się dotrzeć do każdego.

W ramach obchodów 60-lecia naszego Instytutu od kilku miesięcy prowadzimy akcję „IFJ dzieciom”. Zapraszamy na pokazy, widowiska i wykłady. Właśnie wydaliśmy książeczkę z najprostszymi doświadczeniami dla dzieci „Nowe laboratorium Wiktora”. Autorem jest znany popularyzator nauki, dziennikarz telewizyjny i nasz pracownik, red. Wiktor Niedzicki.” Kolorowa broszura zachęca do zabawy. Nie ma tu mowy o nielubianych przedmiotach. Wiktor Niedzicki nadał swojej książeczce podtytuł „Sztuczki dla dzieci (i dorosłych)”.

Uczymy się zatem ciekawych sztuczek. Takimi pokazami zadziwimy rodzinę i kolegów. Razem z tatą lub z dziadkiem spróbujmy przygotować coś niezwykłego. Przy okazji, niechcący, możemy poznać podstawy fizyki. Bez wzorów, bez definicji i trudnych praw. Sama radość! Dlaczego z przebitego woreczka śniadaniowego nie wylewa się woda? Jak samodzielnie zrobić silnik elektryczny? Co się pali w świecy? Kto odczyta tajne pismo? Jak zrobić prosty telefon? Czytelnicy dowiedzą się również, czym zajmuje się Instytut Fizyki Jądrowej PAN i jakie są jego osiągnięcia. Prosto i atrakcyjnie. „Od wielu lat staram się zachęcić dzieci do nauki. W radiu i telewizji. Fizyka da się lubić!” – mówi autor książeczki, Wiktor Niedzicki. – „Do takiej fizyki nie potrzeba specjalnych przyrządów. Wystarczy to, co mamy w domu. Opisałem to prosto i pokazałem na zdjęciach.”

Tę broszurę otrzymają wszyscy młodzi goście, którzy w roku jubileuszowym odwiedzą Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Czy w przyszłości zostaną inżynierami i naukowcami, tak jak marzą o tym naukowcy? Zobaczymy.

kontakt: Wiktor Niedzicki 
www.wiktorniedzicki.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz