Olsztyńska kawiarnia naukowa Klubu Profesorów Collegium Copernicanum - wirtualne uzupełnienie spotkań na olsztyńskiej Starówce i wypraw terenowych. Kameralne spotkania z nauką i naukowcami, w Olsztynie oraz w innych miejscach Warmii i Mazur. Jest także przedłużeniem spotkań wirtualnych Teamsatorium UWM.
środa, 22 kwietnia 2015
Nowe Laboratorium Wiktora
Jubileusz to dobra okazja do... prezentów. Tym razem jubilat daje mieszkańcom Krakowa i dzieciom to, co ma najlepszego. Jak wiadomo, młodzież nie lubi nauk ścisłych. Są one trudne, wymagają od uczniów pracy, a wynikami nie można zaimponować kolegom. To poważny problem.
„Potrzebujemy inżynierów, naukowców i lekarzy. Bez nich nie zbudujemy nowoczesnej Polski. – mówi prof. Marek Jeżabek, dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN - Powinniśmy zatem zachęcać dzieci i młodzież do fizyki, chemii i matematyki. Starajmy się dotrzeć do każdego.
W ramach obchodów 60-lecia naszego Instytutu od kilku miesięcy prowadzimy akcję „IFJ dzieciom”. Zapraszamy na pokazy, widowiska i wykłady. Właśnie wydaliśmy książeczkę z najprostszymi doświadczeniami dla dzieci „Nowe laboratorium Wiktora”. Autorem jest znany popularyzator nauki, dziennikarz telewizyjny i nasz pracownik, red. Wiktor Niedzicki.” Kolorowa broszura zachęca do zabawy. Nie ma tu mowy o nielubianych przedmiotach. Wiktor Niedzicki nadał swojej książeczce podtytuł „Sztuczki dla dzieci (i dorosłych)”.
Uczymy się zatem ciekawych sztuczek. Takimi pokazami zadziwimy rodzinę i kolegów. Razem z tatą lub z dziadkiem spróbujmy przygotować coś niezwykłego. Przy okazji, niechcący, możemy poznać podstawy fizyki. Bez wzorów, bez definicji i trudnych praw. Sama radość! Dlaczego z przebitego woreczka śniadaniowego nie wylewa się woda? Jak samodzielnie zrobić silnik elektryczny? Co się pali w świecy? Kto odczyta tajne pismo? Jak zrobić prosty telefon? Czytelnicy dowiedzą się również, czym zajmuje się Instytut Fizyki Jądrowej PAN i jakie są jego osiągnięcia. Prosto i atrakcyjnie. „Od wielu lat staram się zachęcić dzieci do nauki. W radiu i telewizji. Fizyka da się lubić!” – mówi autor książeczki, Wiktor Niedzicki. – „Do takiej fizyki nie potrzeba specjalnych przyrządów. Wystarczy to, co mamy w domu. Opisałem to prosto i pokazałem na zdjęciach.”
Tę broszurę otrzymają wszyscy młodzi goście, którzy w roku jubileuszowym odwiedzą Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Czy w przyszłości zostaną inżynierami i naukowcami, tak jak marzą o tym naukowcy? Zobaczymy.
kontakt: Wiktor Niedzicki
www.wiktorniedzicki.pl
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.