środa, 17 czerwca 2015

Kwiaty, wici, krzaki - seniorzy i artyści w przestrzeni publicznej


Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Samograj zaprasza osoby w wieku 60 + do wzięcia udziału w projekcie “Kwiaty, wici, krzaki. Cykl letnich warsztatów dla seniorów w parkach Olsztyna”. Zapraszamy seniorów do wspólnego spędzenia czasu w kreatywny sposób i w kontakcie z miejską przyrodą! Bezpłatne zajęcia plastyczno-ogrodnicze poprowadzą dla Państwa artyści, pedagodzy, specjaliści ds. zieleni miejskiej i inni. Na przestrzeni czerwca będziemy spotykać się kolejno w parku Kusocińskiego, parku Centralnym i Podzamcze.

Terminy:
12.06. 2015 godz. 11:00 –13.30 Park Kusocińskiego
18.06.2015 godz. 11:00 – 13.30 Park Centralny
24.06. 2015 godz. 11:00 - 13.30 Park Podzamcze

“Kwiaty, wici, krzaki.” to propozycja trzech spotkań odbywających się w okresie czerwca w przestrzeni publicznej Olsztyna. Spotkania będą mieć formę pogadanek i warsztatów prowadzonych przez artystów plastyków, specjalistów ds. zieleni miejskiej, pedagogów i wolontariuszy. Każde spotkanie będzie trwać 2,5 h i odbywać się będzie w innym parku Olsztyna – kolejno w parku Kusocińskiego, parku Centralnym i Podzamcze.

Zajęcia przeprowadzone zostaną za każdym razem z wykorzystaniem innych technik plastycznych, z materiałami przygotowanymi dla ok. 20 osób, w odniesieniu do danego parku. Zdjęcia i refleksje z każdego warsztatu będą na bieżąco publikowane w Internecie na blogu projektu. Poza opisami działań plastycznych seniorów znajdą się tam również informacje i ciekawostki o każdym z parków, a także porady ogrodnicze, informacje o spotykanych w Olsztynie roślinach i wypowiedzi seniorów.

O PROJEKCIE:
W Olsztynie, jak w większości miast wojewódzkich, z roku na rok powiększa się ilość aktywnosci dedykowanych edukacji artystycznej dzieci i młodzieży. Powstają tzw. “kluby malucha”, różnorodne programy animacji dla dzieci, programy artystyczne i edukacyjne realizowane we współpracy ze szkołami i innymi instytucjami. Seniorzy natomiast, będąc powiększającą się z roku na rok grupą społeczną wydają się być w tej kwestii zaniedbani. Poza działalnością Uniwersytetu i Akademii Trzeciego Wieku wciąż brakuje ciekawych warsztatów, okazji do spotkań i edukacji dedykowanej osobom starszym. Brakuje nade wszystko aktywności niewymagających dużych nakładów finansowych, na które mogą sobie pozwolić emeryci i osoby niezamożne. Poprzez proponowany projekt chcemy to choćby w minimalnym stopniu zmienić, zachęcając osoby starsze do spotkania się w przestrzeni publicznej miasta, a konkretnie na terenach zielonych i w parkach. Jednocześnie chcemy zaprosić je do aktywnego uczestnictwa w zajęciach rozwijających kreatywność, umiejętność współdziałania w grupie, pozwalająca nawiązać nowe znajomości i spędzić czas w miłej atmosferze. Uczestnikami warsztatów mogą być wszyscy zainteresowany mieszkańcy miasta i regionu w wieku 60 +. Do udziału w warsztatach nie są wymagane zaawansowane umiejętności w zakresie twórczości artystycznej czy rozwinięte zdolności manualne. Będziemy wykonywać prace stosunkowo proste, a instruktorzy będą służyć uczestnikom warsztatów pomocą techniczną i merytoryczną. Warsztaty są bezpłatne, organizatorzy zapewniają niezbędne materiały plastyczne.

Organizator: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Samograj
Współpraca: Warsztaty Tekli
Projekt realizowany przy współudziale finansowym Samorządu Olsztyna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz