(Miniatura z Menologionu Basyla II, Codex Vaticanus Graecus, z pocz. XVII wieku.) |
Głównym punktem programu będzie półgodzinny koncert znanego już niektórym zespołu - Schola Cantorum Warmiensis. Zaśpiewają utwory chorałowe gregoriańskie i bizantyjskie, ze świata którego częścią zawsze była ikona; zanurzona w rzeczywistości sakralnej, wypełnionej śpiewem aniołów, światłem świec i zapachami kadzidlanymi… Na naszym zaproszeniu mamy postać Romana Melodosa (znany też jako Sładkopiewiec), ze współczesnego fresku pochodzącego z cerkwi w Widowie na Podlasiu (autor: Roman Zienkiewicz). Roman Melodos był teologiem, poetą i kompozytorem urodzonym w V wieku w Syrii, mieszkał w ówczesnej stolicy Bizancjum, w Konstantynopolu. W klasztorze otrzymał od MB we śnie dar zmysłu poetyckiego i od tej pory jego homilie stały się śpiewanymi kazaniami, na które ciągnęły zewsząd rzesze słuchaczy! Najprawdopodobniej jest autorem Akatystu, starożytnego hymnu ku czci Bogurodzicy (Theotokos). Powstał on w VI wieku, składa się z 24 zwrotek, następujących po sobie strof, ikosów i kondakionów; wykonuje go zazwyczaj kapłan na przemian z ludem. Został przetłumaczony w Wenecji na łacinę w IX wieku i miał duży wpływ na maryjną poezję średniowieczną.
Na końcu listu załączam ilustrację ze starego manuskryptu, przedstawiającą Matkę Bożą przekazującą dar Romanowi Melodosowi przez ucho! Wszak słuch miał absolutny!
I jeszcze prośba, przy okazji: jutro kończy się w południe akcja społeczna na portalu Polak potrafi, dotyczącą zbiorki środków na łazienkę bez barier w naszym Ośrodku Teatralnym w Węgajtach; załączam informacje - kto zajrzy i przyłączy się nie pożałuje z pewnością!
Pozdrawiam wszystkich serdecznie, do spotkania 18 czerwca w Baccalarium, 08.06.2015,
Małgosia Niklaus ze Scholi Węgajty i Grupy Agathos.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.