wtorek, 2 lutego 2016

Kolejny Dzień Darwina w Olsztynie

W piątek 12. Lutego 2016 r. zapraszamy na  Dzień Darwina 2016 w Olsztynie czyli krótką dyskusję o ewolucji, godz. 17.00-19.00, w Kortowie w Klubie Baccalarium. Wstęp wolny.

Będzie okazja podyskutować o horyzontalnym transferze genów, o dziwnych zwyczajach dzieworodnych wrotków, które uzyskują różnorodność genetyczną, ważną z ewolucyjnego punktu widzenia, przez  wbudowywaniu fragmentów DNA z pokarmu, o kontrolowaniu mikroflory bakteryjnej jelit za pomocą mikroRNA (miRNA,  komórki nabłonkowe wyściełające jelita produkują krótkie odcinki materiału genetycznego, zwanego mikroRNA. Te cząsteczki mogą docierać do wnętrza komórek bakteryjnych i włączyć w DNA geny, które zachęcają do rozwoju określone rodzaje bakterii). Będzie także dyskusja o  hybrydyzacji międzygatunkowej oraz mikrochimeryzmie niedawno odkrytym (czyli o tym jak możne kobieta urodzić nie swoje dziecko i to bez metody in vitro).

Na skutek nowych odkryć naukowych zmienia się pojęcie gatunku biologicznego, Jest to zjawisko bardziej skomplikowane niż do tej pory uważaliśmy. A skoro zmienia się to czy teoria Darwina dalej jest aktualna? Bez wątpienia biologia zmienia także filozofię ale i nauka poszukuje wsparcia w filozofii. W końcu zarówno teorie naukowe jak i koncepcje filozoficzne mocno wpływają na życie codzienne. Nauka nie zna autorytetów a jedynie argumenty i dowody eksperymentalne. Wiedza naukowa rozwija się najlepiej w otwartej dyskusji. Dlatego chcemy dyskutować i to językiem prostym, zrozumiałem dla każdego (tak by również biolog zrozumiał filozofa a filozof biologa). Dzień Darwina jest pretekstem do takiego, dyskusyjnego spotkania.

Na spotkania w kawiarni, które bez wątpienia są przyjemne, spojrzeć można z ewolucyjnego puntu widzenia. Czerpiemy przyjemność z myślenia i wrażeń artystycznych. A jaki to ma sens, skoro pojawił się endorfinowy mechanizm nagrody? Być może w naszej kulturze myślenie oderwało się od pierwotnej użytkowości w formie przetrwania (wzmacniane doborem naturalnym)? Kultura byłaby więc wysublimowanym oderwaniem się od biologicznego przetrwania i przystosowania a ewolucja kulturowa szybsza niż ewolucja genetyczna, szybciej dostosowuje się do środowiska i zmian.

Biolodzy opisują przeszłość i teraźniejszość, by zrozumieć teraźniejszość (poprzez ewolucję). Futurolodzy analizują teraźniejszość by opisywać prawdopodobną przyszłość. Według Raymonda Kurzweila nadchodzi osobliwość, w której sztuczna inteligen­cja zacznie dominować nad biologiczną. Być może w XXI wieku dojdzie do fuzji biologii z tech­nologią i robotyką. Cielesność oderwana od potrzeb i ewolucji biologicznej, seks bez prokreacji, jedzenie bez odżywiania się, myślenie bez … człowieka (realizowana przez sztuczną inteligencję). Czy da się to wszystko opisać mechanizmami ewolucji?

Kawiarnia naukowa od lat funkcjonuje w Olsztynie (prowadzona przez nieformalny Klub Profesorów Copernicanum), niedawno powstała kawiarnia naukowa w Barczewie a teraz powstaje w Lidzbarku Warmińskim. W naszym regionie może być ich jeszcze więcej. Wystarczy ciekawość świata, otwartość na poglądy innych i… odkrycie przestrzeni publicznej do aktywności społecznej. W sam raz dla dorosłych, którzy za starzy są by chodzić do szkoły a za młodzi by zapisać się do uniwersytetu trzeciego wieku.

Stanisław Czachorowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz