sobota, 2 kwietnia 2016

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu na UWM

ZAGRAJ W NIEBIESKI! Światowy Dzień Świadomości Autyzmu na UWM

2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Kwiecień Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu
Niebieski to kolor solidarności z osobami z autyzmem. Na znak poparcia i solidarności z osobami autystycznymi wiele państw 2 kwietnia przyłącza się do akcji „Zaświeć się na niebiesko”, oświetlając na błękitno ważne i znane budynki (np. Empire State Building w Nowym Jorku,  CN Tower w Toronto, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Spodek w Katowicach a ostatnio kilka budynków w Olsztynie!).  Ludzie dodają niebieski do swojego dnia (ubierają się na niebiesko, malują paznokcie w tym kolorze, ustawiają błękitne tapety w komórkach).

Zachęcamy i zapraszamy całą społeczność akademicką do wyrażenia swojej solidarności z osobami z autyzmem:
 • dodajcie niebieski kolor do ubrania,
 • zapalcie błękitną lampkę,
 • propagujcie tę akcję w Internecie,
 • porozmawiajcie z innymi o autyzmie,
 • wesprzyjcie organizacje działające na rzecz osób z autyzmem.

W ramach podjętej akcji:
 1. 2 kwietnia do miasteczka akademickiego wyruszą „niebieskie” studentki z Koła Naukowego Wolontariatu oraz ze Studenckiego Koła Pracy Socjalnej by rozmawiać ze społecznością akademicką o autyzmie, rozdając specjalnie przygotowane  informacje oraz niebieskie wstążki dla osób chcących wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem.
 2. Każdy Wydział oraz Bibliotekę Uniwersytecką w miesiącu kwietniu odwiedzą “wędrujące roll-up’y” z faktami i mitami o autyzmie.
 3. 5 kwietnia zapraszamy na Wydział Nauk Społecznych na godzinę 16.45  na projekcję filmu związanego z problematyką autyzmu oraz  dyskusję po projekcji.
 4. 6 kwietnia zapraszamy na Wydział Nauk Społecznych na warsztaty sensoryczne „Poznaj, poczuj, doświadcz” przygotowane przez studentki 3 roku ERONI. Uczestnictwo w warsztatach pozwala zrozumieć jak odbierają świat osoby z autyzmem.
 5. 13 kwietnia zapraszamy na Wydział Teologii na godzinę 10.15 na spotkanie z rodzicami z Samopomocowej Grupy dla Rodziców i Opiekunów Osób z Autyzmem i Zespołem Aspergera pt. „ABC Autyzmu. Rodzicielstwo wyjątkowych dzieci”
 6. 13 kwietnia zapraszamy na Wydział Teologii na godzinę 12.00 na spotkanie z rodzicami z Samopomocowej Grupy dla Rodziców i Opiekunów Osób z Autyzmem i Zespołem Aspergera pt.  „Jak towarzyszyć w rozwoju dziecku z autyzmem i zespołem Aspergera?
 7. 19 kwietnia zapraszamy tym razem do Biblioteki Głównej UWM na warsztaty sensoryczne „Poznaj, poczuj, doświadcz” przygotowane przez studentki 3 roku ERONI. Uczestnictwo w warsztatach pozwala zrozumieć jak odbierają świat osoby z autyzmem.
 8. 19 kwietnia zapraszamy na szkolenie dla pracowników UWM na temat „Wsparcie edukacyjne studentów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu”. Szkolenie organizowane jest przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych.
 9. 20 kwietnia  zapraszamy na Wydział Teologii na godzinę 17.00 na spotkanie z rodzicami z Samopomocowej Grupy dla Rodziców i Opiekunów Osób z Autyzmem i Zespołem Aspergera pt. „Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jak zmienia rodziców ich wyjątkowe dziecko?”    
 10. 29 kwietnia zapraszamy na Wydział Teologii na godzinę 12.00 na spotkanie z rodzicami z Samopomocowej Grupy dla Rodziców i Opiekunów Osób z Autyzmem i Zespołem Aspergera oraz dzieckiem z Zespołem Aspergera pt. „Tajemnica dziecka z autyzmem. Otwarcie na inny sposób odbierania świata”

Zagrajmy w niebieski 2 kwietnia, by świat w kolejne dni stał się bardziej przyjazny dla osób z autyzmem!

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. O tym zaburzeniu mówi się coraz więcej, bo liczba ludzi nim dotkniętych wzrasta. Autyzm został oficjalnie zaliczony przez ONZ do najgroźniejszych problemów zdrowotnych świata – obok AIDS, cukrzycy, chorób wieńcowych i raka. By pomóc osobom dotkniętym tą dysfunkcją, niezbędna jest jak najwcześniejsza diagnoza oraz intensywna terapia. Potrzebna jest również życzliwość, tolerancja i zrozumienie płynące z wiedzy.
 Akcja organizowana przez Koło Naukowe Wolontariatu, Studenckie Koło Pracy Socjalnej „Kreatywni”, Naukowe Koło Pedagogów Specjalnych, Koło Naukowe Inicjatyw  Prorodzinnych, Wydział Nauk Społecznych oraz Wydział Teologii
przy współpracy Biura ds. Osób Niepełnosprawnych


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz