piątek, 5 sierpnia 2016

VII edycja Konkursu im. Karola Sabatha


Ruszamy z kolejną edycją Konkursu im. Karola Sabatha na najlepszy materiał dziennikarski popularyzujący naukę w polskich mediach.
Konkurs jest adresowany do wszystkich dziennikarzy, którzy dzięki swojej pracy popularyzują naukę, medycynę i technikę; zarówno do osób, które przygotowują materiały dla redakcji lub rubryk naukowych, jak i tych dziennikarzy, którzy piszą i mówią o nauce na łamach mediów o profilu ogólnoinformacyjnym czy lokalnym. Udział w konkursie mogą wziąć zarówno autorzy materiałów o naukach ścisłych, przyrodniczych, medycznych, jak i humanistycznych oraz społecznych.
Prace mogą zgłaszać zarówno dziennikarze, jak i redakcje w terminie do
30 września 2016 roku.

Do konkursu można zgłaszać materiały o tematyce popularnonaukowej, które zostały opublikowane lub wyemitowane w prasie, radiu, telewizji lub internecie w języku polskim między 1 września 2014 r. a 31 grudnia 2015. Oprócz nagrody głównej im. Karola Sabatha jury może przyznać również wyróżnienia.
Zapraszamy do udziału w konkursie. Materiały mogą zgłaszać ich autorzy lub redakcje mediów, w których materiały zostały opublikowane. Teksty prasowe i publikowane w internecie należy zgłaszać w formie wydruków lub kserokopii, materiały audio w formie plików mp3 lub wave, nagranych na nośniku CD, DVD lub pamięci typu flash. Materiały video w formie plików avi, move nagranych na nośniku CD, DVD lub pamięci typu flash lub link do filmu w serwisach typu YouTube, Vimeo lub Dailymotion.
Czekamy na ciekawe materiały i życzymy powodzenia!

O konkursie

Nazwa konkursu i główna w nim nagroda nosi imię naszego kolegi Karola Sabatha, przedwcześnie zmarłego naukowca, wybitnego popularyzatora nauki i dziennikarza naukowego. Karol Sabath niestrudzenie upowszechniał wiedzę i bardzo dbał o staranne dziennikarstwo.
Z wykształcenia był biologiem, paleontologiem, ukończył biologię na Uniwersytecie Śląskim, pracował w Instytucie Paleobiologii PAN i w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, ale swoją przygodę z nauką zaczął jeszcze dużo wcześniej jako mały chłopiec. Interesował się ewolucją, badał dinozaury i ich jaja. Był też artystą. Sam robił naukowe ilustracje do swoich artykułów. Redagował, konsultował i tłumaczył wiele książek z dziedziny paleontologii, współpracował z Wiedzą i Życiem, Gazetą Wyborczą,  współtworzył serwisy internetowe poświęcone ewolucji i paleobiologii. 

Konkurs na najciekawszy tekst popularnonaukowy w polskiej prasie Naukowi.pl organizują już od ośmiu lat. Jej laureatami byli do tej pory: Adam Zubek, Irena Cieślińska, Olga Woźniak, Patrycja Dołowy, Sławomir Zagórski, Judyta Watoła i Dariusz Kortko. Nagrodzone  teksty ukazywały się w Polityce, Przekroju nauki, Przekroju, Academii, Gazecie Wyborczej i Dużym Formacie (Gazeta Wyborcza). Oprócz nagrody głównej, co roku przyznawane są wyróżnienia (otrzymali je m. in. Irena Cieślińska, Marcin Jamkowski, Piotr Cieśliński, Piotr Kossobudzki, Marcin Rotkiewicz, Wojciech Mikołuszko, Adam Zubek, Mariusz Karwowski, Tomasz Ulanowski, Ewa Nieckuła, Mirosław Usidus), a w latach 2009- 2013 także nagroda Corpus Hippocrateum za najlepszy tekst o tematyce medycznej, której laureatami byli: Irena Cieślińska, Olga Woźniak, Piotr Kossobudzki, Wojciech Moskal.  Nadesłane prace ocenia jury, co roku w innym składzie, złożone z naukowców-popularyzatorów, dziennikarzy oraz medioznawcy. Celem konkursu jest promocja interesującego i rzetelnego dziennikarstwa naukowego. Konkurs właściwie od razu zyskał poważanie, może dlatego, że jest jedynym konkursem skierowanym do dziennikarzy popularyzujących naukę, których praca i charakter tekstów trudno do końca wpasować w ramy ogólnie pojętego dziennikarstwa branżowego. Dziennikarz naukowy jest bowiem nie tylko posłańcem – redaktorem przekazującym naukowe newsy, ale znawcą swojej dziedziny, rozumie znaczenie specjalistycznych słów i zwrotów, które tłumaczy na język zrozumiały dla odbiorców, nie zmieniając znaczenia przekazu. Bez dziennikarzy naukowych, praca i osiągnięcia uczonych byłyby dla wielu zupełnie niezrozumiałe. Dziennikarz naukowy jest popularyzatorem nauki i wiedzy.

Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz