czwartek, 29 marca 2018

Marsz dla nauki


„W kwietniu w wielu miastach na całym świecie organizowany jest Marsz dla Nauki (March for Science - https://www.marchforscience.com).

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) w pełni popiera ideę organizowania Marszów dla Nauki, będących wyrazem protestu przeciwko negatywnemu postrzeganiu nauki, dyskredytowaniu, a niekiedy wręcz negowaniu jej osiągnięć, a także przypominających rządzącym i opinii publicznej o kluczowej roli nauki dla rozwoju społeczeństw.

Marsze w polskich miastach odbędą się, tak jak w roku ubiegłym, w międzynarodowym Dniu Ziemi - 22 kwietnia. Wierzymy, że zgromadzą one znacznie większą liczbę uczestników niż w rok temu, kiedy to informacja o tej inicjatywie została rozpowszechniona zbyt późno (w 2017 roku w marszach zorganizowanych 22 kwietnia w różnych miastach na świecie wzięło udział ponad milion osób).

W związku z tym apeluję do Państwa o przekazanie społeczności akademickiej informacji o tej ogólnoświatowej inicjatywie oraz o zachęcenie do włączenia się pracowników i studentów uczelni, którymi Państwo kierują, w organizowanie marszów odbywających się w różnych ośrodkach akademickich w naszym kraju, a także do licznego udziału w marszach.

Przekazuję informacje mogące ułatwić przyłączenie się do Marszu.
Strona www Marszu dla Nauki w Polsce: http://www.marszdlanauki.pl
Koordynator i główny organizator działań w kraju i w Warszawie:  Dominika Surała, dominika.surala@marchforscience.pl

Osoba odpowiedzialna za kontakt z mediami:  Łukasz Sakowski, marszdlanauki@gmail.com
Koordynatorzy działań w innych miastach:
Poznań: Klaudia Dolińska, poznan.marszdlanauki@gmail.com
Kraków: Katarzyna Laba, marszdlanaukikrakow@gmail.com
Wrocław: Paulin Liczbańska, wroclaw.marszdlanauki@gmail.com
Łódź: Janusz Wdzięczak, lodz.marszdlanauki@gmail.com
Gdańsk: Patrycja Błaszkowska, trojmiasto.marszdlanauki@gmail.com
Katowice: Adam Kobiela, katowice.marszdlanauki@gmail.com
Szczecin: Katarzyna Nagórny, szczecin.marszdlanauki@gmail.com
Lublin: Natalia Dębowska, lublin.marszdlanauki@gmail.com
Bydgoszcz: Patrycja Rozwonkowska, marszdlanauki.bydgoszcz@gmail.com

Z wyrazami szacunku
Prof. dr hab. inż. Jan Szmidt
Przewodniczący KRASP

1 komentarz:

 1. Piękna idea...
  Pytanie brzmi czemu postrzeganie nauki tak bardzo się zmieniło w ostatnich dziesięcioleciach?
  Coraz więcej osób moze wylegitymować się dyplomami wyższych uczelni, nauka i technologia sięga już wszędzie, w każdy aspekt naszego życia a coraz mniej osób "wierzy" w naukę?
  Powrót do romantyzmu gdy "serce i dusza więcej mówiło, niż mędrca szkiełko i oko", czy może alienacja środowiska naukowego?
  Owszem jest ogromny problem, ale nie rozwiąże się go wyszydzaniem antyszczepionkowców czy "denialistów". Nie pomogą aroganckie postawy, nie zadziałają skargi na tych niedouków i ciemniaków.
  Recepta?
  Dla myślących. Wystarczy wejść na YT. Mamy fenomenalne wyklady z " Hellerowskiego" cyklu Copernicus Center, mamy świetne wyklady FAIS a oglądalność? Setka to już sukces.
  Mamy też Astrofazę czy Naukowy Bełkot z naprawdę dużą ogladalnością (choć oczywiście w ilosci wyświetleń YTidiotów nie dogonią). Więc może to nie kwestia poruszanej tematyki czy "lekkość" przekazu, a wystrzeganie się osób te kanały robiacych jakiejkolwiek pozycji wyższości wobec odbiorców, oraz skrzętne unikanie zabierania głosu w kwestiach polityki, religii czy społecznych?

  OdpowiedzUsuń