piątek, 18 grudnia 2009

Domena publiczna ... w kawiarni

Domena publiczna i zasoby open source znakomicie mieszczą się w misji uniwersytetu. Z wielką przyjemnością rozmawialiśmy o powstającym pomyśle UTUTI. W jakimś sensie jest to elektroniczne wcielenie starych ideałów uniwersytetu jako wspólnoty uczących i nauczanych, wspólnego poszukiwania prawdy, dzielenia się wiedzą w trakcie tych poszukiwać. Twórca i pomysłodawca na wczorajsze spotkanie (17 grudnia) przyjechał.... z Wilna. Kameralne spotkania - tak jak sama nauka - nie znają granic :).

Kawiarniany stolik, to przede wszystkim spotkanie i dyskusja, w czasie których rodzą się najróżniejsze myśli (tak jak w mózgu - ututi). Jest to spotkanie studentów i "profesorów", niekoniecznie z tytułami.

Kameralne spotkania z nauką i naukowacami w kawiarniach nie są wcale "profanacją" i ujmą. Bowiem jak trafnie zauważył prof. Dąbrowski "naukę należy uprawiać, a nie celebrować". Na tych spotkaniach można zobaczyć (i współuczestniczyć) jak w dyskusjach rodzi się książka (np. ta, dotycząca traktu niborskiego), jak rodzi się akademicka przedsiębiorczość i innowacyjność (m.in. spotkanie z Fabryką Innowacji), czy jak rodzi się ciekawy i interaktywny portal UTUTI.

Myśli rodzą się w dyskusji. Padają jak ziarno w glebę, część zjedzą ptaki, część wyschnie, a część wykiełkuje i dobiero po jakimś czasie zobaczyć będzie można "plon". Ale spotkania kameralne z nauką to także wielka przyjemność rozmowy z ludźmi pełnymi pasji, zangażowania, pomysłów. Dalekie jest to od napuszonej celebry a bliskie autentycznego uprawiania nauki. I co najważniejsze, kameralne spotkania z nauką są open source - bezpłatne i dla wszystkich (wstęp wolny, bez względu na stopnie, wykształcenie czy specjalność).

St.Czachorowski

"Wizję UTUTI można sprowadzić do 4 punktów:

  • wszystkie materiały do studiowania w jednym, ogólnodostępnym miejscu;
  • wykładowcy dzielą się swoimi notatkami (konspektami z wykładów) publicznie;
  • studenci robią notatki nie tylko dla siebie;
  • powszechny dostęp do wiedzy i intensywna komunikacja między studentami podnoszą jakość kształcenia.

Właśnie dlatego UTUTI nie został stworzony dla gotowców i ściąg... Po prostu, chcemy by każdy miał z czego się uczyć."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz