sobota, 16 lipca 2011

Kosmiczna Arka Nowego i astrobiologia

Na samym początku wakacji (dokładniej na przełomie roku szkolnego i wakacji) spotkaliśmy się w Liceum Ogólnokształcacym nr 1 w Olsztynie z młodymi adeptami poszukiwań w kosmosie. Inicjatorem spotkania było szkolne kółko astronomiczno-przyrodnicze, którym opiekuje się p. Klemens Baranowski. Drugim inicjatorem tego roboczego spotkania była studentka biotechnologii - Joanna Krawczuk, absolwentka tegoż kółka. Głównym tematem dyskusji była astrobiologia.
W trakcie dyskusji o kosmosie, poszukiwaniu nowych galaktych oraz życia pozaziemskiego, wykrystalizowała się idea Międzyszkolnej Sali Naukowej oraz współpracy licealistów z UWM.
Kolejne wspólne spotkania zaplanowaliśmy na nowy rok szkolny (i akademicki). Zaczniemy 12 października 2011 w rocznicę pierwszego lotu załogowego w kosmos Jurija Gagarina. Na ten dzień zaplanowaliśmy wspólne seminarium i mini konferencję, dotyczącą biotechnologów w kosmosie. Studenci i licealisci przedstawią swoje pomysły na to, co mogą robić biotechnolodzy w przestrzeni pozaziemskiej. Odległa fantazja? Chyba raczej wizjonerskie myślenie o rynku pracy :).

A co z Arką Noego? Wyjaśni sie po wakacjach. Będzie to cykl spotkań dotyczących ochrony przyrody, biologii molekularnej i wizji podboju kosmosu z udziałem biologów i biotechnologów.
St.Czachorowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz