środa, 13 lipca 2011

Wakacyjne spotkania w pałacowych salach

Letnią porą, w wakacyjny czas nie zrezygnowaliśmy całkiem z kameralnych spotkań. Przenieśliśmy się "pod gruszę". A czasem i do pałacowych sal, na przykład w Łężanach. Na początku lipca spotkaliśmy się z polskimi dziećmi z Białorusi i Syberii, które przebywały w Mrągowie. Pośród tych z Syberii byli potomkowie mieszkańców Mazur, którzy w różnym okresie albo sami wyjechali za chlebem, albo (co częściej) zostali wywiezieni. W swoich podróżach po Warmii i Mazurach odwiedzili i Łężany. Była okazja do krótkich, wspólnych dyskusji między innymi o prowadzonych tu badaniach nad zieloną energią, pozyskiwaną z biomasy.
Polacy z Białorusi może do nas za jakiś czas powrócą - jako studenci :).

Pałacowe sale zwabiły także mrągowską pisarkę - Katarzynę Enerlich, poszukującą ispiracji do kolejnej książki. Zastanawialiśy się także nad wieczorem autorskim, połączonym z muzyką, być może wykładem popularnonaukowym oraz promocją kolejnej książki pani Katarzyny, piszącej w niecodzienny sposób o prowincji.
Pałac w Łężanach, jako obiekt UWM, powoli staje się miejscem spotkań i swoistej edukacji nieformalnej. Dawniej to ziemiańskie dwory były na prowincji centrami kultury i nauki. W wieku XXI tę wiodącą role przejmują naukowcy i uniwersytety, ze swoimi terenowymi stacjami badawczymi.
St.Cz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz