wtorek, 30 sierpnia 2011

Skatepark dla seniorów czyli zapowiedź wrześniowych spotkań

O młodych już pomyślano: w przestrzeni publicznej na powrót pojawiają się boiska do gry, place zabaw i skateparki. A co z seniorami i ich aktywnością w przestrzeni publicznej? Niezbędnym minimum są tereny zielone i ławki, na których można spocząć i najzwyczajniej w świecie posiedzieć. Popatrzec na biegnące życie, podelektować się. A najchętnie spotkać się z drugim człowiekiem.
Będziemy chcieli rozszerzyć formułę naszych kameralnych spotkań z nauką i naukowcami także na niekomercyjną przestrzeń publiczną. A więc nie tylko w kawiarniach, ale i na ławeczce w parku - najlepiej przy partyjce szachów. To będzie pogłębiona dyskusja o ekologii miasta i przestrzeni miejskiej przyjaznej człowiekowi, uwzględniajacej jego dogłębne potrzeby. Będzie więc refleksja nad człowiekiem, jaki jest, jakie ma potrzeby i jak tworzyć najlepszą i najbardziej adekwatną przestrzeń do życia, także i w mieście.
16 września - udział w Park(ing) Day, na parkingu koło Alfy i siedziby Sejmiku Wojewódzkiego (przed pomnikiem powszechnie zwanym "szubienicami"), wstępnie zaplanowane godziny: 9.00-16.00. Na opłaconych dwóch miejscach parkingowych, które na ten dzień zostaną zamienione w park, staną dwa stoliki z Kawiarni Moja. Przy kawiarnianych stolikach, w tak niecodziennym ogródku, chcemy podyskutować o ekologii miasta, czy miasto jest ekosystemem, jakie procesy zachodzą we współczesnych urbicenozach itd. Zaprosimy różnych naukowców, artystów, filozofów. Zaproponujemy grę w szachy, warcaby, scrabble itd., oraz wspomnianą dyskusję przy kawie. W ten sposób rozpoczniemy olsztyńskie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównowazonego Transportu.
20 września na zaproszenie Kawiarni Tajemnica Poliszynela, o godz. 19.00 będziemy chcieli porozmawiać o naukowcach "stąd" czyli z Warmii i Mazur (a wcześniej Prus Wschodnich). Prowincja to sposób myślenia a nie miejsce zamieszkania. Wspomnimy naszych laureatów nagrody Nobla, powspominamy całkiem wspołczesnych naukowców oraz podyskutujemy o przyszłości nauki w grodzie nad Łyną. Porozmawiamy o książkach biograficznych i autobiograficznych naukowców z naszego regionu... oraz usilnie namawiać będziemy do pisania takich wspomnień. Książka jest formą kameralnego spotkania - mnóżmy więc dobre i ciekawe "papierowe spotkania".
8 paździenika - chcemy zauczestniczyć w happeningu terenowym w Rusi, promującym Trakt Niborski. Będziemy odkopywali średniowieczny bruk, pod czujnym okiem Mikołaja Kopernika.
Szczegóły wspomnianych spotkań niebawem. Dołącz do nas i wpólnie twórz kameralne spotkania Collegium Copernicanum.
St.Cz.

wtorek, 23 sierpnia 2011

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

W wakacje nie próżnujemy. Wypoczywamy. Twórczo wypoczywamy, korzystając z licznych okazji na kameralne spotkania w przestrzeni publicznej. Takim bylo także spotkanie z p. Martą Bartoszewicz z Zarzadu Komunikacji Miejskej w Olsztynie i dyskusja o Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, który przypada w dniach 16-22 września. Collegium Copernicanum się w te obchody włączy. W tym roku hasłem Europejskiego Tygodnia jest "efektywnośc energetyczna". Poza kameralnymi spotkaniami z nauką i naukowcami chcemy się włączyć w transportowo-olsztyński bookcrossing oraz promocję rowerowego transportu. Bo transport miejski to nie tylko autobusy i tramwaje.
Zatem do zobaczenia we wrześniu (będzie okazja do dyskusji na temat badań olsztyńskich naukowców w zakresie energetyki odnawialnej).

St.Czachorowski

poniedziałek, 22 sierpnia 2011

CEiIK - miejsce na skraju miasta

Wakacyjne spacery w poszukiwaniu nowych miejsc uroczych i tętniących inspiracjami zaprowadziły Collegium Copernicanum na skraj Olsztyna, pod sam las. Powtórne odkrywanie miejsc od dawna istniejących bywa wielce owocne. W dawnym WDK, w Jakubowie (na skraju miasta i Lasu Miejskiego), mieści się obecnie Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych. Pierwszym zaskoczeniem była wystawa prac poplenerowych. Jeszcze jedno miejsce w Olsztynie wypełnione twórczością, które bezsprzecznie warto odwiedzać. Jeszcze większe odkrywcze zdziwienie było w czasie rozmowy z p. Marcinem Kapłonem (zastępa dyrektora CEiIK). Pozytywnie zaskoczyły liczne projekty i wydawnictwa.

Z całą pewnością zorganizujemy kilka kameralnych spotkań z nauką i naukowcami właśnie w CEiIKu, aby posłuchać i podyskutować m.in. o atlasie miejsc obecnych w pamięci ludzki jak i o pamięci ludzi o sobie. Być może współpraca z CEiIK będzie szansą na zorganizowanie kilku spotkań kameralnych Collegium Copernicanum daleko poza Olsztynem. Bo ciekawych miejsc i interesujących ludzi z ich opowieściami jest w naszym regionie dużo więcej. Będziemy chcieli włączyć się także w popularyzację i współtworzenie internetowego i otwartego Leksykonu Kultury Warmii i Mazur.

Wspólnych pomysłów i inspiracji narodziło się dużo więcej. Ale będzie jeszcze okazja o tym opowiedzieć.

St. Czachorowski

piątek, 19 sierpnia 2011

Floryści Dzieciom na zamku w Olsztynie

"Serdecznie zapraszamy Panie Profesorze Pana oraz uczestników spotkań z Collegium Copernicanum do udziału w florystycznych spotkaniach przygotowanych wspólnie z Muzeum Warmii i Mazur na zamku w Olsztynie.

20 sierpnia o godzinie 11.00- 13.00 spotykamy się na dziedzińcu Zamku Olsztyńskiego w Muzeum Warmii i Mazur. Muzeum już poraz drugi wspiera Akcję Floryści Dzieciom i na czas zajęć wstęp na zamkowy dziedziniec jest bezpłatny. Akcja Floryści Dzieciom to hasło ogólnopolskiego programu społecznego w którym spotykają się dzieci i polscy floryści.Na warsztatach serdecznie powitamy sympatyków prekursorskiej w Polsce hortiterapii gdzie w tym wypadku przez przygodę, kontakt z kwiatami i florystyką dzieci często bardzo chore doznają ulgi. Radość z przebywania wśród roślin wyzwala dodatkową chęć do walki z chorobą. Akcja Floryści Dzieciom prowadzona jest na terenie całego kraju w ponad 50 miastach. Stowarzyszenie Zielone Dzieci zaprasza na Zielone Warsztaty będące częścią programu który realizujemy wspólnie z Instytutem Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie od 2007 roku. Celem Akcji jest edukacja poprzez zabawę z eko-florystyką. Zawitaliśmy już z mazurskimi tematami na odział rehabilitacji w IP CZD Warszawie a teraz spotkamy się w Olsztynie z naszymi dziećmi. Okres wakacji to dla większości dzieci czas odpoczynku.

Kontakt z kwiatami i roślinami, możliwość samodzielnego ich układania, czy wreszcie fachowe wskazówki prowadzących zajęcia, to doskonała forma zarówno rozrywki jak i edukacji. Chcemy w ten sposób umilić czas pobytu dzieciom w sierpniowe dni w Olsztynie mieście nazywanym "Zielonym Ogrodem". Celem spotkania jest propagowanie ekologii przez florystykę jako sztukę układania kwiatów. Warsztaty przez nas prowadzone to zielona forma florystycznej edukacji dla każdego nie mają ograniczeń wiekowych a wstęp jest wony. Zapoznamy dzieci i dorosłych z tajnikami zawodu florysty oraz spróbujemy zaszczepić miłości do kwiatów co w młodym wieku skutkuje pełnym rozwojem emocjonalnym życia dorosłego. W trakcie spotkania opowiemy o mazurskich zwyczajach dożynkowych oraz zaprosimy do wspólnego oddania głosu na Mazury w konkursie Mazury Cud Natury. Liczymy też na ciekawe rozmowy przy warsztatowym stole uczestnikami Collegium Copernicanum i gawędę profesorską o tajemniczych chruścikach żyjących wśród mazurskich i warmińskich roślin. Na Dzieciaki czekają niespodzianki przygotowane przez p. Halinę Ciunel Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Olsztyna- opiekuna Akcji w Olsztynie oraz olsztyńską Kawiarnię Moja i jej właściciela Tomasza Derdonia.

21 sierpnia o godzinie 11.00 spotykamy się zaś przed Muzeum w Mrągowie.

„Floryści Dzieciom 2011” na Warmii i Mazurach wspiera Portal Polskich Florystów ForumKwiatowe.pl jako organizator całego ogólnokrajowego przedsięwzięcia. Partnerem akcji jest sieć wysyłkowa EuroFlorist. Patronat honorowy nad tą ogólnopolską imprezą objęło Biuro Kwiatowe Holandia. Patronat medialny: Radio WNET. Organizatorem Akcji na Warmii i Mazurach oraz na terenie Mrągowa jest Stowarzyszenie Zielone Dzieci.

Nasze dzieci wykonają dwie kompozycje florystyczne pod okiem florystki mgr Zofii Wojciechowskiej i dr Katarzyny Ząbek pracownika UWM. Warsztaty odbędą się z udziałem wolontariuszy. Wykonane prace dzieci zachowają dla siebie i rodziców, zapewniamy miłą zabawę. Wstęp wolny.

Akcja FLORYŚCI DZIECIOM przebiega POD PATRONATEM RADIA WNET"


(fot. Agnieszka Zakrzewska),


wtorek, 16 sierpnia 2011

House Cafe - międzynarodowo i z książkami

House Cafe to stosunkowo młodziutka kawiarnia na olsztyńskiej Starówce, z sympatycznym letnim ogródeczkiem między kwiaciarkami. Prowadzona jest przez małżeństwo turecko-polskie. Być może dlatego jest ulubionym miejscem spotkań o międzynarodowym charakterze.
W tej kawiarni-herbaciarni jest bardzo różnorodnie, z gazetami i co najważniejsze z książkami.
Sympatyczne miejsce do kameralnych spotkań i dyskusji, nie tylko z osami. Do niespieszczego popijania, czytania, przemyśliwania. I ten uroczy zapach kwiatów!

poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Skarbiec czyli kolejne miejsce z książkami

Skarbiec to kolejne miejsce "gastronomiczne" z książkami w Olsztynie. Przy Wysokiej Bramie, w miejscu gdzie dawniej był bar To Tu z pierwszymi pizzami w Olsztynie (potem Pizzernia Lipka, na Starówce), i gdzie w czasach studenckich umawialiśmy się na randki, tuż obok małej galerii (galerie również nieliczne w Olsztynie...). Straszące od dawna budynki PTTKu zostały wyremontowane i odmalowane, a z tyłu odnowiono nawierzchnię. Ten zakątek będzie niebawem wyglądał pięknie.
Urocze i klimatyczne wnątrze Skarbca zwraca uwagą... książkami z aforyzmami i dowcipami. To jeszcze jedno gastronomiczne miejsce, w którym można nie tylko jeść. Ale można się spotykać, dyskutowac i... doczytywać.
Z dużą radością witamy takie miejsca w Olsztynie, bo gród nad Łyną jest chyba tylko powierzchownie akademicki. Zdawałoby się blisko 40 tysięcy studentów, kilka tysięcy nauczycieli akademickich wszystkich specjalności... a księgarnie i antykwariaty nieliczne i bardzo ubogie w książki naukowe i popularnonaukowe. Tak jakby nie były drukowane... Czyżby rynek księgarski w zakresie nauki i popularyzacji wiedzy był w Olsztynie tak płytki?
St.Czachorowski

poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Letnie spotkanie w olsztyńskiej kawiarni naukowej

2 sierpnia, godz. 16.30, Kawiarnia Moja (ul. Dąbrowszczaków 10), a głównym tematem będzie podsumowanie wakacyjnych spotkań w Łężanach z dziećmi z Białorusi i Syberii oraz przedyskutowanie terenowych realizacji kawiarni naukowej. Zapalimy także światełko dla św. p. Zbigniewa Rojka.

Serdecznie zapraszamy stałych i nowych uczestników spotkań z nauką i naukowcami.