czwartek, 10 kwietnia 2014

Fantastyczne rodzicielstwo

(Fot. S. Czachorowski)
Wszyscy pamiętamy, jak rodzinnie spędzaliśmy czas z rodzicami przy jednym stole, rzucając kostką do gry oraz przesuwając pionki do przodu o wyrzuconą liczbę oczek, grając na przykład w Chińczyka. Dostarczało to nam wiele zabawy, mogliśmy w ten sposób wspólnie z rodzicami spędzać czas. Ja zostałem wychowany właśnie w ten sposób, nie w pośpiechu.

Dzisiejsi rodzice gonią za karierą, pieniędzmi, może nawet sławą, ale większość z nich zapomina jak ważne dla ich dzieci jest czas spędzony z nimi. Często dla „świętego spokoju” włącza się dziecku telewizję, lub komputer, żeby się czymś zajęło. Nie o to chodzi w rodzicielstwie. Wielu rodziców nawet jeśli ma czas dla swojego dziecka, to nie wie jak go wykorzystać. Stąd chciałbym przedstawić kilka aspektów, które moim zdaniem pozwolą wspólnie spędzić czas z waszymi pociechami, jednocześnie ucząc ich czegoś.

(fot. Kamil Downar)
Zastanawia mnie jedno. Kiedyś tak znane, lubiane gry planszowe. Popularne w wielu rodzinach, pozwalające poznawać swoje pociechy, wspólnie z nimi spędzać czas na zabawie, śmiechu, radości. Dlaczego dzisiaj już nikt o nich nie pamięta. Warto zauważyć, że to już nie jest tylko chińczyk, grzybobranie, czy warcaby. Dzisiaj gry planszowe oferują nam o wiele więcej. Przede wszystkim dzisiaj to nie są bezmyślne gry w których chodzi o to żeby nasz pionek był jak najdalej po rzucie sześciościenną kością. Gama rodzajów rozgrywek, dzisiaj jest o wiele, wiele większa. Producenci branży gier planszowych starają się unowocześniać, modernizować i dawać coraz więcej wspaniałych pomysłów na grę. Dzisiaj możemy wybrać pomiędzy zwiedzaniem krain, zbieraniu przedmiotów i zaklęć magicznych walcząc ze smokami, oraz innym fantastycznymi istotami, a na przykład budowaniu osady, zbierając surowce na budowę dróg i miast. Chciałbym zauważyć, że takie rozgrywki potrafią wiele nauczyć, na przykład gospodarności, planowania przestrzennego, czy taktyki. Zastanawiacie się pewnie „czy moje 4 letnie dziecko będzie w stanie nauczyć się grać” otóż jak najbardziej.

Gry planszowe oferują nam rozgrywki dla graczy w różnym wieku, z bardzo przejrzyście opisanymi zasadami gry. Wystarczy trochę czasu, i podłoga w salonie, aby świetnie spędzać czas ze swoimi pociechami. Kolejnym ciekawym aspektem fantastyki, którego prawie nikt nie zna, a pozwala dostarczyć wiele godzin świetnej zabawy, ukierunkowanej do rodziców młodocianych panien i kawalerów, którzy uwielbiają książki ze smokami, minotaurami i mantikorami jest rozgrywka tak zwanego fantasy role play, czyli opowieści w której gracze odpowiadają za przebieg wydarzeń, rozwój swojej postaci, oraz stosunki z innymi graczami wcielając się w szanujących naturę elfów, walecznych krasnoludów, czy przebiegłe niziołki. Pozwala to zainteresować młodych w literaturze fantastycznej, i zachęcić do czytania książek nie tylko lekturowych, sam zaczynałem od Hobbita w szkole podstawowej a na dzień dzisiejszy w moim pokoju znajduje się biblioteczka zawierająca kilkadzieścia pozycji fantasy. Rozgrywki fantasy role play pozwalają na rozwijanie wielu umiejętności takich jak negocjacje, uzyskiwanie informacji, planowanie, kreatywne myślenie i wiele wiele innych.

Najciekawsze jest to, że żeby zacząć grać i poznawać świat w uniwersum na przykład Warhammer fantasy role play potrzebny jest tylko wolny czas i chęci. To nic nie kosztuje. Materiały potrzebne aby zacząć są szeroko dostępne w sieci. Dla niektórych wygląd takiej rozgrywki może wydawać się niewiarygodny, mianowicie kilku ludzi siedzi naprzeciwko siebie i opowiadają co robią, gdzie idą i wcielają się w różne postaci, odgrywając ich rolę.

(fot. Kamil Downar)
Gatunek Fantasy role play doskonale rozwija wyobraźnię, interakcję z rówieśnikami, oraz umiejętność podejmowania często trudnych decyzji. Dla miłośników modeli, oraz figurek doskonale wykonanych orków, zwierzoludzi, różnego rodzaju bestii, oraz elfów i nie tylko, gotowych do ręcznego malowania, mogę zachęcić do poznania taktycznych figurkowych gier bitewnych. Mało osób wie o tym, ze prekursorem właśnie tego rodzaju rozgrywek, były powszechnie znane „żołnierzyki”, lecz nie zostały do nich spisane zasady a i tak dostarczały wiele godzin dobrej zabawy szczególnie dzieciom. Przykładowa rozgrywka właśnie tego typu to np. Warhammer 40.00 posiadająca niezwykłe modele, bardzo duży wachlarz możliwości wyboru nacji, w której będziemy kompletować naszą armię. Przy tej grze można spędzić wiele godzin ze swoimi pociechami na obmyślaniu taktyki, malowaniu figurek, oraz zdrowej rywalizacji. Szczerze zachęcam do szukania nowych rozrywek, oraz spędzania wolnego czasu z rodziną na wzmacnianiu więzi ze swoimi dziećmi, rozwijając ich zainteresowania, osobowość oraz kreatywne myślenie i wyobraźnię.

Sposoby spędzania wieczorów z pociechami, które przedstawiłem są oczywiście moją sugestią, która moim zdaniem jest czymś nowym, co pozwoli Wam się do siebie zbliżyć, i spędzić ze sobą wiele niezapomnianych godzin.

Kamil Downar
student biotechnologii
(fot. Kamil Downar)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz