środa, 16 kwietnia 2014

Sport to... kontakt z ludźmi

Sport to zdrowie, jak głosi przysłowie. Na pewno coś w tym jest, ale moim zdaniem to nie wszystko. Jakakolwiek forma aktywności fizycznej dostarcza również wiele pozytywnych emocji i doświadczeń. Nie chodzi tu wcale o osiąganie wielkich sukcesów i bicie światowych rekordów. Ważne, aby z każdym razem pokonywać samego siebie. Czy to kilometr więcej biegu, kilka sekund szybsze okrążenie na bieżni stadionu kortowskiego, czy też kolejne kilogramy na siłowni. Chciałbym Was gorąco zachęcić do rozpoczęcia swojej przygody ze sportem. Dla mnie osobiście jest to bardzo ważna część mojego życia i mam nadzieję, że Was również przekonam do tego. Nie należy zrażać się tym, że nie jesteśmy w czymś wystarczająco dobrzy, efekty przyjdą z czasem jeśli będziemy konsekwentni w tym co robimy.

W moim przekonaniu aktywność fizyczna powinna przede wszystkim dostarczać przyjemności, a nie być czymś przykrym i nużącym. Można jeździć na rowerze, biegać, pływać, uprawiać sztuki walki, w dzisiejszych czasach jest tyle różnego rodzaju form, że każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Coś co pasuje do naszego profilu zainteresowań i do naszych możliwości. Bo przede wszystkim chodzi o to żeby czerpać radość z tego co się robi. Wiele ćwiczeń możemy robić samemu, nawet w zaciszu własnego mieszkania.

Aktywność fizyczna ma wiele zalet, ja postaram się przybliżyć cztery z nich, moim zdaniem najważniejsze. Są to: lepsze samopoczucie, poprawa zdrowia i kondycji, kontakt z ludźmi, oraz poprawa sylwetki. Jak już wcześniej pisałem sport ma sprawiać przyjemność. Jest to według mnie podstawowa rzecz w całej tej zabawie. Nie róbmy czegoś co nie dostarcza satysfakcji, czegoś co nas zniechęca. Jest w czym wybierać i warto to robić. Drugą zaletą jest poprawa zdrowia i kondycji. W tym wypadku nie trzeba się chyba rozwodzić. Nasz organizm adoptuje się do wysiłku i dzięki temu jesteśmy lepsi w tym co robimy. Daje nam to możliwość ciągłego poprawiania się, poczucia rozwoju i płynącego z tego dowartościowania. Stan zdrowia również ulega poprawie, dzięki czemu lepiej znosimy stres. Według mnie nic nie wpływa tak dobrze na odstresowanie jak bieg czy jazda na rowerze. Jesteśmy tylko my i postawiony sobie cel, a reszta schodzi na drugi plan.

Kolejną zaletą jest kontakt z ludźmi. Moim zdaniem tą kwestę często się pomija. Zauważmy, że praktycznie każdy sport można uprawiać z drugą osobą. Może to być kolejny pomysł na efektywne i przyjemne spędzenie czasu, lub też nawiązanie nowych znajomości chociażby na organizowanych różnego rodzaju amatorskich wydarzeniach, czy też na siłowniach lub w klubach fitness. Ostatnią kwestią którą poruszę jest poprawa sylwetki. Celowo wymieniłem ją jako ostatnią, bo w moim odczuciu jest to ostatnia z zalet. Owszem, często jest to pierwszy czynnik który skłania nas do rozpoczęcia aktywności fizycznej, ale prócz poprawy sylwetki zyskamy o wiele więcej cennych doświadczeń, to taki jakby czubek góry lodowej. Ważne, aby poprawa sylwetki nie stała się nadrzędnym celem, bo to przyjdzie z czasem, wystarczy tylko samozaparcie i konsekwencja.

Mam nadzieję, że przekonałem osoby niećwiczące do tego, aby zaczęły uprawiać jakiś sport. Wierzę, że może się to stać Waszą życiową pasją i dostarczy wielu miłych chwil. Tym zaś którzy aktywnie idą przez życie, życzę jak najlepszych osiągów i ciągłego poprawiania swoich dotychczasowych dokonań, a także jak największej satysfakcji z tego co robią.

Hubert Buchowski
student 3. roku biotechnologii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz