sobota, 24 maja 2014

Bałtycki Festiwal Nauki - piknik naukowy w Marszewie

(Nauka rozpalania ognia)
Był czas na własną naukę i studiowanie – teraz czas na młodsze pokolenie – choć i samemu można się przy okazji wiele nowego dowiedzieć (w końcu człowiek uczy się całe życie). Biolog ma nie tylko się chwalić dyplomem, ale też obowiązek uczyć szacunku do przyrody innych. Choćby przy okazji pikniku naukowego... na przykład w Marszewie :).

(Zupka z pokrzyw – mniaaaaaam!)
Marszewo to niewielki leśny ogród botaniczny niedaleko Gdyni, który podlega pod Nadleśnictwo w Gdańsku. 24 maja 2014 roku w ramach Bałtycki Festiwal Nauki zorganizowano tu Piknik Naukowy – dla dzieci... i dorosłych. Na tę niecodzienną atrakcję zabrałam swojego 7-letniego synka Adasia.

Zabawa była przednia – bo to było trochę jak poszukiwanie skarbów. Na początek każdy chętny otrzymał Kartę Startu. Po kolei znajdowaliśmy na mapie punkty orientacyjne (a więc nauka czytania mapy). Tam wykonywaliśmy różne zadania: poszukiwanie tabliczek z napisem „Pomnik Przyrody” na drzewach, rozpoznawanie gatunku jednego z drzew, rozpoznawanie gatunków roślin i wskazywanie, które z nich są chronione.

A potem udział w warsztatach: o drewnie, o rozpalaniu ognia, dzikich zwierzętach i ochronie roślin. Na koniec rarytasy w najlepszym leśnym wydaniu: zupa z pokrzyw (Adaś obawiał się, że będzie kłująca, a tymczasem przyznał, że jest przesmaczna!) i pieczony dzik z kaszą i sosikiem.

Piknik zakończyło losowanie nagród dla uczestników. No, wprawdzie nie udało się nam wylosować upragnionych klocków, ale na pamiątkę mamy wiedzę i książkę o jelonku – też pięknie! Więcej o Marszewie (jak dojechać, jakie zajęcia oferują organizatorzy, oraz co ciekawego można tu zobaczyć): www.marszewo.edu.pl. Nauka w takim wydaniu smakuje wyśmienicie!

Justyna Jaskólska-Kurpiecka

(Losowaliśmy 5 pytań o leśnych zwierzętach. Dobra odpowiedź była honorowana drobnymi upominkami

Na to czekały wszystkie dzieciaki – losowanie nagród

1 komentarz: