czwartek, 22 maja 2014

KONKURS IM. KAROLA SABATHA – NABÓR NA KOLEJNĄ EDYCJĘ OTWARTY!


Ruszyła kolejna edycja konkursu na najlepszy materiał dziennikarski popularyzujący naukę w polskich mediach. Termin zgłaszania artykułów oraz materiałów audio i wideo z 2013 roku mija 6 czerwca 2014 r. Organizatorem Konkursu im. Karola Sabatha jest Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl.

Konkurs jest adresowany do wszystkich dziennikarzy, którzy dzięki swojej pracy popularyzują naukę, medycynę i technikę; zarówno do osób, które przygotowują materiały dla redakcji lub rubryk naukowych, jak i tych dziennikarzy, którzy piszą i mówią o nauce na łamach mediów o profilu ogólnoinformacyjnym czy lokalnym. Udział w konkursie mogą wziąć zarówno autorzy materiałów o naukach ścisłych, przyrodniczych, medycznych, jak i humanistycznych oraz społecznych.


W tym roku nagrodą główną jest 5 tys. zł. Materiały mogą zgłaszać ich autorzy lub redakcje mediów, w których zostały opublikowane. Nadesłane prace ocenia jury złożone z: naukowców-popularyzatorów, dziennikarzy oraz wykładowcy dziennikarstwa. Wyniki zostaną ogłoszone w czerwcu, w Warszawie, podczas uroczystości połączonej, jak co roku, z wydarzeniem o charakterze popularno-naukowym. Materiały mogą być zgłaszane do 6 czerwca br., za pośrednictwem poczty na adres: Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych, skr. poczt 811, 00-950 Warszawa, oraz kopia elektroniczna na: konkurs.sabatha@gmail.com. Zachęcamy do poznania pełnego regulaminu konkursu, dostępnego na stronie www.naukowi.pl.


Konkurs na najciekawszy materiał popularnonaukowy w polskiej prasie jest organizowany co roku, już od sześciu lat. W ostatniej edycji został rozszerzony także ma publikacje radiowe, telewizyjne i internetowe. Laureatami nagrody są dziennikarze znani nie tylko z dziennikarskiego warsztatu, ale też z popularyzatorskiej pasji: Adam Zubek, Irena Cieślińska, Olga Woźniak, Patrycja Dołowy i Sławomir Zagórski. Nagrodzone teksty były publikowane w takich gazetach, jak „Polityka”, „Przekrój” czy „Gazeta Wyborcza”. Oprócz nagrody głównej, co roku przyznawane są wyróżnienia (otrzymali je m.in. Irena Cieślińska, Marcin Jamkowski, Piotr Cieśliński, Piotr Kossobudzki, Marcin Rotkiewicz, Wojciech Mikołuszko, Adam Zubek, Mariusz Karwowski, Tomasz Ulanowski). Od 2009 roku ważną częścią konkursu Sabatha jest także nagroda Corpus Hippocrateum za najlepszy tekst o tematyce medycznej, której laureatami z poprzednich lat są: Irena Cieślińska, Olga Woźniak, Piotr Kossobudzki, Wojciech Moskal.


Celem konkursu jest promocja rzetelnego dziennikarstwa naukowego. Nazwa konkursu i główna nagroda nosi imię Karola Sabatha, przedwcześnie zmarłego naukowca, wybitnego popularyzatora nauki i dziennikarza naukowego. Karol Sabath niestrudzenie upowszechniał wiedzę i bardzo dbał o staranny dziennikarski warsztat. Z wykształcenia był biologiem, paleontologiem. Ukończył Wydział Biologii na Uniwersytecie Śląskim, pracował w Instytucie Paleobiologii PAN i w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Karol Sabath swoją przygodę z nauką zaczął jednak dużo wcześniej, gdy w dzieciństwie mieszkał przez kilka lat w Afryce. Jako wybitny naukowiec opublikował wiele prac, a za najważniejszą uznawana jest ta, w której ukazuje jak można identyfikować jaja dinozaurów na podstawie ultrastruktury ich skorupy. To on ustalił, że tarbozaur i tyranozaur, ogromne dinozaury, nie były ze sobą blisko spokrewnione. Redagował, konsultował i tłumaczył wiele książek z dziedziny paleontologii, współpracował z „Wiedzą i Życiem”, „Gazetą Wyborczą”, współtworzył serwisy internetowe poświęcone ewolucji i paleobiologii. Potrafił mówić niezwykle zajmująco o trudnych problemach ewolucjonizmu. Stale współpracował z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci, prowadząc przez wiele lat zajęcia na obozach naukowych i warsztatach.


Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl to organizacja zrzeszająca polskich popularyzatorów nauki. Obecnie stowarzyszenie skupia około 50 dziennikarzy naukowych, naukowców oraz specjalistów ds. PR zajmujących się popularyzacją nauki. Więcej informacji: www.naukowi.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz