wtorek, 11 listopada 2014

Niezwykłe kobiety i ich pasje

Ośrodek Naturoterapii Istnienie w Ruszajnach zaprasza 15 listopada 2014 roku na kameralne spotkanie z cyklu: „Niezwykłe kobiety i ich pasje” z Karoliną Fandrejewską – scenografką i artystką wizualną, Kamilą Michalak – reżyserką i fotografikiem, Alisą Makarenko – tancerką i choreografką. Młode artystki zaprezentują w naszym Ośrodku zwiastuny filmu kręconego w lipcu 2014 roku na Ukrainie z udziałem Alisy Makarenko. Artystki podzielą się także doświadczeniami z pobytu w Petersburgu w październiku 2014 roku, gdzie prezentowały projekt spektaklu teatralnego. Spektakl inspirowany życiem genialnego naukowca Grigorija Perelmana, realizowany jest we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Premiera filmu i spektaklu na początku 2015 roku. 

Zapraszamy 15 listopada (sobota) godz.16.00 Ośrodek Naturoterapii Istnienie, kolonia Ruszajny 19 (koło Barczewa) www.istnienie.com.pl mail: osrodekistnienie@gmail.com tel: 509 76 6074, 506 14 99 96,  wstęp: 20 zł (koszty organizacyjne)

Ewa Biel
  *  *  *  *  *
KAROLINA FANDREJEWSKA Artystka wizualna i scenografka. Studentka profesora Andrzeja Kreutza Majewskiego i Grzegorza Kowalskiego. Pracuje w Warszawie, Berlinie i Londynie. Od stycznia 2008 roku zajmuje się scenografią operową, teatralną oraz filmową. Współpracowała między innymi z takimi artystami jak: Ryszard Cieśla, Aleksandra Dziurosz, Aldona Farrugia, Ulrike Hager, Magnus von Horn, Katarzyna Kozyra, Kamila Michalak, Mika Rosenfeld, Szymon Waćkowski, Andrejs Žagars. Jej prace były pokazywane na festiwalach w Krakowie, Gdyni, St. Petersburgu, Bukareszcie, Monachium, Lille, Rhode, Islandii, Aix-en-Provence i w galeriach takich jak: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Galeri Image in collaboration with Øst for Paradis in Århus, Denmark; Galeria Arsenał w Białymstoku; Galeri Image w Arhus, Denmark; Theatre into Art, Hebbel am Ufer 1 w Berlinie; Zak/Branicka w Berlinie; Postmasters w Nowym Jorku. Od lipca 2014 Karolina Fandrejewska równolegle pracuje nad dwoma projektami związanymi terytorialnie z Ukrainą i Rosją. Pierwszy to spektakl i film z udziałem choreografki Alisy Makarenko. Drugi to spektakl w reżyserii Kamili Michalak o rosyjskich idealistach w ramach projektu Proste Historie Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Oba projekty stały się pretekstem do artystycznych podróży na Ukrainę i do Rosji. Wyprawy te będą przedmiotem spotkania w Ośrodku „Istnienie” w Ruszajnach.

KAMILA MICHALAK Zanim zajęła się studiowaniem reżyserii na warszawskiej Akademii Teatralnej obroniła dwa tytuły magistra: z językoznawstwa na UAM w Poznaniu i z fotografii na ASPw Poznaniu. Jako studentka AT zdobyła Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności na Festiwal of International Student Theatre, Belgrad, Serbia za spektakl „Laboratorium podróży” przygotowany pod opieką Piotra Cieplaka. Spektakl został również doceniony na festiwalu „Bałtycki Dom” w Sankt Petersburgu. W lutym 2013 odbyła się premiera jej spektaklu dyplomowego na Wydziale Reżyserii AT. Była to opera „Gwałt na Lukrecji”w dwóch aktach wg Benjamina Brittena, wystawiana w Starej Drukarni PAP w Warszawie. W dużej mierze niezależna produkcja została wznowiona we wrześniu 2013, a spektakl został również zaproszony na Festiwal SZEM, Miskolc, Węgry. Kamila Michalak w listopadzie 2013 otrzymała nagrodę Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie za "Bachantki” Eurypides/Węclewski/Wellesz (najlepszy spektakl). W październiku tego roku spektakl został zaprezentowany na Scenie Młodych Warszawskiej Opery Kameralnej. Kolejny projekt tej reżyserki – sztuka inspirowana życiem i dokonaniami genialnego, współczesnego rosyjskiego matematyka Gregorija Perelmana będzie realizowana we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To debiut Kamili Michalak na deskach teatru repertuarowego.

ALISA MAKARENKO Studentka Choreografii i Teorii Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, absolwentka psychologii (studia I stopnia) na Uniwersytecie w Kherson (Ukraina). Alisa Makarenko uczestniczyła w festiwalach tańca na Ukrainie, Węgrzech, w Rosji, Bułgarii, Polsce, Niemczech, Francji i Serbii. W 2007 roku została laureatką brązowego medalu Mistrzostw Świata IDO w Niemczech. W 2008 roku zdobyła srebrny medal World Dance Olympiad w Rosji. W 2012 roku otrzymała nagrodę za znaczący wkład do sztuki choreograficznej Ukrainy i za wysoki poziom szkolenia tańca. W 2013 roku Alisa Makarenko podjęła współpracę z Warszawskim Teatrem Tańca pod kierownictwem Aleksandry Dziurosz. Jest stypendystką profesor Ewy Wycichowskiej, dyrektora Polskiego Teatru Tańca. W 2014 roku została wyróżniona Stypendium Wolności, ufundowanym przez Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz