W międzynarodowym Tygodniu Otwartej Nauki, w dniu 22 października 2015 r., rozpoczęła działalność Kawiarnia Naukowa w Barczewie. Centrum Kulturalno-Biblioteczne wraz nieformalnym Klub Profesorów Collegium Copernicanum przy wsparciu Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym UWM w Olsztynie zainaugurowało comiesięczne spotkania z nauką i sztuką.
W dyskusji, po słowach pana burmistrza o miejscu wystawowym w ratuszu, kolejne osoby będą chciały podzielić się swoimi znaleziskami i historycznymi pamiątkami. Miłośników lokalnej historii, jak się okazuje, jest wielu.
W drugiej części Daniel Rupiński, olsztyński trębacz, który codziennie o godz. 12 gra hymn Warmii autorstwa Feliksa Nowowiejskiego. Jako trębacz został nagrodzony złotą trąbką na zlocie hejnalistów w Lublinie. Oprócz tego, co może nie każdy wie, Daniel jest wspaniałym muzykiem, pianistą, akordeonistą, wokalistą oraz kompozytorem. Kilka ze swoich autorskich piosenek zagrał na spotkaniu w Barczewie. Idea kawiarni naukowych sięga czasów oświecenia, gdy życie towarzyskie toczyło się „na salonach”.
Poczęstunek ufundował Sklep spożywczo-przemysłowy Janina Jędrasik, ul. Mickiewicza 26 b w Barczewie. To miło, że nawet na prowincji biznes wspiera kulturę i naukę.
Salon Muzyczny w Muzeum F. Nowowiejskiego znakomicie koresponduje z ideą otwartej nauki i kawiarni naukowych. Współczesne kawiarnie naukowe są otwarte na szerokie kręgi społeczne. Bo i społeczeństwo mamy dużo bardziej wykształcone. Tydzień Otwartej nauki jest dobra okazja do przypomnienia idei kawiarni naukowych i uruchomienie takowej w Barczewie – cittaslow.
Stanisław Czachorowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.