sobota, 24 października 2015

Inauguracja kawiarni naukowej w Barczewie


W międzynarodowym Tygodniu Otwartej Nauki, w dniu 22 października 2015 r., rozpoczęła działalność Kawiarnia Naukowa w Barczewie. Centrum Kulturalno-Biblioteczne wraz nieformalnym Klub Profesorów Collegium Copernicanum przy wsparciu Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym UWM w Olsztynie zainaugurowało comiesięczne spotkania z nauką i sztuką.

W Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, ul. Mickiewicza 13., po krótkim wstępie, przedstawiającym ideę kawiarni naukowych, pan Wojciech Zenderowski przedstawił referat pt.    „Wspomnienia dawnych mieszkańców Barczewa”. Wojciech Zenderowski jest lokalnym historykiem, Warmiakiem, pochodzącym z Opolszczyzny, Opublikował kilka książek: „Róże dla Wiewiórzanki” (2000), „Ludzie Ziemi Barczewskiej Słownik Biograficzny” (2003), „Dwudziestolecie” (2004), „Osobowości Barczewa Tadeusz Rynkiewicz” (2009), „Barczewo. Nie tylko historia Związku” (2009). „Barczewo miasto wielu kultur” (2009), „Rodzinne miasto Felixa Nowowiejskiego”. (2010). Jest współautorem „Folderu” o Barczewie (2002), „Ruś nad Łyną” (2004), „Barczewo w baśniach i legendach” (2009), Szkice z dziejów Barczewa (2014). Kolejne publikacje: „Dom na Małgorzatce”. (2011), „Osobowości Ziemi Barczewskiej", (2013), „Gmina Barczewo - Śladami Historii" (2014), „Historia Barczewa Cz. 1" (2014). Na spotkaniu w barczewskiej Kawiarni naukowej prezentował kilka dokumentów (wystawione w gablocie w Muzeum) i opowiadał o wspomnieniach dawnych mieszkańców tego miasteczka.

W dyskusji, po słowach pana burmistrza o miejscu wystawowym w ratuszu, kolejne osoby będą chciały podzielić się swoimi znaleziskami i historycznymi pamiątkami. Miłośników lokalnej historii, jak się okazuje, jest wielu.

W drugiej części Daniel Rupiński, olsztyński trębacz, który codziennie o godz. 12 gra hymn Warmii autorstwa Feliksa Nowowiejskiego. Jako trębacz został nagrodzony złotą trąbką na zlocie hejnalistów w Lublinie. Oprócz tego, co może nie każdy wie, Daniel jest wspaniałym muzykiem, pianistą, akordeonistą, wokalistą oraz kompozytorem. Kilka ze swoich autorskich piosenek zagrał na spotkaniu w Barczewie. Idea kawiarni naukowych sięga czasów oświecenia, gdy życie towarzyskie toczyło się „na salonach”.


Poczęstunek ufundował Sklep spożywczo-przemysłowy Janina Jędrasik, ul. Mickiewicza 26 b w Barczewie. To miło, że nawet na prowincji biznes wspiera kulturę i naukę.

Salon Muzyczny w Muzeum F. Nowowiejskiego znakomicie koresponduje z ideą otwartej nauki i kawiarni naukowych. Współczesne kawiarnie naukowe są otwarte na szerokie kręgi społeczne. Bo i społeczeństwo mamy dużo bardziej wykształcone. Tydzień Otwartej nauki jest dobra okazja do przypomnienia idei kawiarni naukowych i uruchomienie takowej w Barczewie – cittaslow.

Stanisław Czachorowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz