środa, 14 października 2015

Misja uniwersytetu w regionie – otwarta nauka czy komercjalizacja?


Na zbliżający się międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki (Open Access Week) też coś przygotowaliśmy. Najpierw w Olsztynie, o godz. 11.00 zapraszamy do Biblioteki Głównej UWM w Olsztynie, sala 116 na dyskusję, którą poprzedzi krótki wykład pt. "Misja uniwersytetu w regionie – otwarta nauka czy komercjalizacja” .

Natomiast o godz. 17.00 zapraszamy do Barczewa na otwarcie kawiarni naukowej w Muzeum Feliksa Nowowiejskiego. Kawiarnia naukowa uruchamiana jest pod patronatem Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym UWM w Olsztynie oraz nieformalnego klubu profesorów Collegium Copernicanum. Gościem inauguracyjnego spotkania będzie pan Wojciech Zenderowski, który przedstawi „Wspomnienia dawnych mieszkańców Barczewa”. Spotkanie uświetni występ artystyczny.

Idea kawiarni naukowych sięga czasów oświecenia (intensywne funkcjonowały w wieku XIX), gdy życie towarzyskie toczyło się „na salonach”. Salon Muzyczny w Muzeum F. Nowowiejskiego znakomicie koresponduje z idea otwartej nauki i kawiarni naukowych. Dawniej „na salonach” spotykała się głównie arystokracja i bogate mieszczaństwo. Otwarte salony były po części przestrzenią prywatną, po części publiczną. Ale tylko dla wybranych i zapraszanych. Toczyły się dyskusje, zarówno te plotkarskie tak jak w maglu, jak i bardziej ambitne. Na dworach szlacheckich też toczyło się życie salonowe, z muzyką, sztuką a czasem i dyskusjami naukowymi. Współczesne kawiarnie naukowe są bardziej otwarte na szerokie kręgi społeczne. Bo i społeczeństwo mamy dużo bardziej wykształcone.

Tydzień Otwartej nauki jest dobra okazja do przypomnienia idei kawiarni naukowych i uruchomienie takowej w Barczewie – cittaslow.

„Open Access Week to wydarzenie międzynarodowe. Dotyczy nie tylko środowisk naukowych, ale także szerokiego grona osób zainteresowanych wiedzą oraz nauką. Jego inicjatorem jest międzynarodowa organizacja SPARC, która co roku określa daty i temat przewodni wydarzenia. Od początku jego istnienia uczelnie, instytuty badawcze, biblioteki i organizacje pozarządowe z całego świata, które są zaangażowane w budowanie otwartej nauki, wykorzystują je do pozyskiwania nowych zwolenników otwartości w nauce oraz edukowania na temat otwartego dostępu.” 

Więcej informacji: http://uwolnijnauke.pl/vi-tydzien-otwartej-nauki-w-polsce/

„Idea otwartości bardzo ściśle łączy się ze wszystkimi formami współpracy, jakie mogą wpłynąć na wzrost potencjału nauki. Tegoroczny temat ma zaakcentować, że otwarty dostęp do treści naukowych tworzy nowe drogi do współpracy, między naukowcami, którzy udostępniają wyniki swoich badań, a wszystkimi potencjalnymi współpracownikami w nauce, biznesie czy organizacjach pozarządowych. Otwierając zasoby nauki trzeba rozmawiać i współpracować nie tylko z naukowcami, wydawcami, ale i decydentami, instytucjami finansującymi, studentami, a także z przedsiębiorcami, ponieważ dla każdej z tych grup otwartość nauki oraz dostęp do wiedzy naukowej są ważne i mogą zmienić środowisko ich pracy. Bez współpracy nie byłoby otwartości i odwrotnie. Tydzień Otwartej Nauki to dobra okazja dla wszystkich tych grup do podjęcia działań na rzecz wzajemnego zbliżenia stanowisk, przedyskutowania najlepszych rozwiązań, wypromowania własnych inicjatyw, nawiązania nowych form kontaktów, poszukiwania partnerów do współpracy czy uzupełnienia wiedzy na temat otwartego dostępu.” 

Koalicja Otwartej Edukacji (KOED), która w tym roku koordynuje obchody Tygodnia Otwartej Nauki w Polsce oraz Stowarzyszenie EBIB po raz kolejny zachęcają wszystkie instytucje naukowe w Polsce, nie tylko naukowe, do organizowania wydarzeń promujących jak najszerszą otwartość w nauce. I my z tego zaproszenie z wielka ochotą korzystamy.

 Czytaj więcej: http://www.openaccessweek.org/

Stanisław Czachorowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz