piątek, 11 grudnia 2015

Gatunki obce w ogrodach


Niestety, jedno z największych wyznań współczesnej ochrony przyrody, jakim jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu obcych gatunków, jest problemem bardzo słabo rozpoznawalnym poza gronem specjalistów. Choć inwazje obcych gatunków niejednokrotnie niosą ze sobą poważne konsekwencje ekonomiczne i społeczne, w szerszym odbiorze społecznym problem postrzegany jest raczej jako ciekawostka niż realne zagrożenie. Spotkanie służy propagowaniu wśród użytkowników ogrodów wiedzy o zagrożeniach związanych z gatunkami obcymi.

Odbędą się dwa wykłady. Wykład wprowadzający prezentujący zagadnienia ogólne związane z obcymi gatunkami w kontekście ewolucji, bioróżnorodności i mechanizmów oddziaływania na ekosystemy, oraz przykładami gatunków inwazyjnych na świecie (dr Lech Pietrzak). W kolejnym wykładzie, pt. „Obce gatunki roślin w ogrodach Olsztyna” (dr Joanna Duriasz), przedstawione zostaną zagadnienia związane z roślinami obcego pochodzenia w ogrodach na naszym terenie, związanymi z nimi zagrożeniami oraz sposobami ich ograniczania.

Po wykładach przewidziana jest dyskusja przy kawie i herbacie. Dla uczestników przygotowaliśmy limitowaną edycję związanych z tematem zakładek do książek.

Lech Pietrzak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz